Dřeviny s krásnými plody

Zima na zahradě může být neskutečně zajímavá. Stačí jen použít trik zkušených zahradních architektů a zvolit správné rostliny, například dřeviny s okrasnými plody. Zde jsou tipy na ty nejhezčí.

Granátová jablka do zimní zahrady

S plody granátového jablka se setkáte téměř v každé prodejně s ovocem, ale tuto okrasnou rostlinu lze pěstovat i jako pokojovou nebo v zasklené zimní zahradě. Nepočítejte však s plody velkými jako v supermarketu. Menší granátová jablka ale mají jednu výhodu – snadno se suší a lze je pak použít v různých dekoracích. Granátovník vyžaduje dobře propustnou půdu bez vápna. V létě ho přeneste třeba na zahradní terasu a nyní bude vděčný za zasklenou zimní zahradu či chodbu s teplotou maximálně do patnácti stupňů.

 


Dekorativní kaliny

Kaliny jsou vhodnou rostlinou do okrasných i přírodních zahrad. Na výběr máte jak domácí, tak původem cizí druhy. Do první skupiny patří kalina obecná, která je dostupná i v kultivaru s kulovitým květenstvím a sytě rudými plody, které chutnají ptákům. Kaliny lze vysazovat jako solitéry nebo do volně rostlých živých plotů. Větve s plody se často požívají i v zimních dekoracích a můžete je zkusit zamrazit do ledových ozdob.

 


Vděčné skalníky

Keře skalníku s červenými plody mají tak nízké nároky na pěstování, že se s nimi setkáte téměř všude – na zahradách i v parcích. V sortimentu najdete opadavé i stálezelené druhy s tuhými plody červené barvy. Některé skalníky se využívají i jako náhrada trávníku, neboť tvoří stálezelený půdní pokryv, jiné jsou vhodné do živých plotů i jako skupinové rostliny.

 


Brsleny a jejich listy

Na přelomu roku přebarvují brsleny své listy do sytých oranžových, červených nebo růžových odstínů. Když opadají, vyniknou krásné plody této rostliny. Brslen evropský roste ve volné přírodě i v zahradách, často je součástí volně rostoucích živých plotů. Jeho růžovo-oranžové plody se lidově nazývají papežské čepičky.

 


Plody rakytníku přežijí i mrazy

Oranžové peckovice rakytníku řešetlákového vydrží na trnitých větvích i po tuhých mrazech. Jsou oblíbené u ptactva a můžete je zpracovat také v kuchyni. Tento bujně rostoucí keř možná znáte pod označením citroník severu, jeho plody jsou velmi bohaté na vitamin C. U nás byl dlouho neznámý, nyní ho na zahradách objevíte stále častěji. Pozor, jde o dřevinu náročnou na prostor, hodí se tedy spíš do velkých zahrad. Poradí si s chudou a nekvalitní půdou. Odrůdy mohou mít oranžové nebo sytě žluté plody. Abyste se jich ovšem dočkali, musíte poblíž sebe vysadit samčí i samičí rostliny, ideálně na jednu samčí dva až šest samičích.

 


Trnitá krása hlohyní

Nejen do živých plotů a stěn se vysazuje hlohyně šarlatová. Díky silným a dlouhým trnům je to přirozená ochrana proti vstupu divoké zvěře nebo nezvaných návštěv na pozemek. Plody na větvích vydrží opravdu dlouho do zimy, jsou totiž poměrně tvrdé a málo šťavnaté, takže rychle nepodlehnou zkáze. Hlohyně je silně prošlechtěná a jednotlivé odrůdy se liší nejen vzrůstem, ale také barvou plodů – na výběr máte od svítivě žlutých přes oranžové až po korálově červené. Stačí si vybrat některý z kultivarů, vyzkoušejte kultivar ‘Orange Glow‘, ‘Red Column‘, ‘Soleil d‘Or‘ či ‘Nana‘.

 


Starodávné mišpule

Mišpuli obecnou někteří považují za novinku na trhu, ale ve skutečnosti jde o velmi starý keř nebo keřovitě rostoucí stromek. Plody v hnědězelené barvě jsou krásné a navíc i plné vitaminů. Chutné jsou ovšem až po prvních mrazech, do té doby jsou malvice tuhé a natrpklé.

 


Klasické červené šípky

Růže se nepěstují jen pro krásné vonné květy, ale zvlášť v tomto období oceníte i jejich plody – šípky. Obsahují celou řadu minerálů a vitaminů, vitaminu C mají dokonce více než citrusy. Vydrží poměrně dlouho na větvích a vnášejí tak sytě červenou barvu do zahrady i v zimě. Ze zajímavých plodů se můžete těšit nejen u růže šípkové, ale i u mnohokvěté nebo svraskalé, jejíž plody se konzumují čerstvé nebo z nich lze vařit sirupy či džemy.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek