Foto: Alena Isabella Grimmichová

Tvořte a dekorujte s foukacími fixy

Práce s foukacími fixy je jednoduchá a baví i děti. Můžete si s nimi ozdobit trička a jiné kousky oděvů, ale i textilní doplňky, jako polštáře, ubrusy či prostírání. Přečtěte si, jak na to.

Práci s foukacími fixy si ukážeme na bavlněném povlaku na polštář. Fixy nahrazují a zjednodušují techniku, při které se barva stříkala pomocí kartáčku na zuby přes jemné sítko. Barvy jsou vhodné na světlý textil. Velmi dobře lze tvorbu s těmito fixy kombinovat s různými šablonami nebo jako v našem případě předměty, které vytvoří na látce rezerváž a ponechají jí barvu podkladu. Místa, kde rezerváž vznikla, můžete dále dekorovat jinými druhy barev. Po zaschnutí barvy jednoduše zafixujte zažehlením přes pečicí papír. Po zažehlení můžete ozdobenou látku prát v pračce, ale šetrnější je samozřejmě praní v ruce při teplotě do 40 °C. Tak vám barvy vydrží dlouho zářivé.

Zdobený povlak na polštář

Budete potřebovat:

  • bavlněný povlak na polštář
  • barvy na textil (fixy, foukací fixy, barvy na látku v tubě)
  • kousky dřívek
  • žehličku
  • noviny

Postup:

Povlak vyperte, vyžehlete a vložte do něj kousek novin, igelitu nebo papíru, aby barvy, se kterými budete pracovat, neprosákly na druhou stranu.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Z foukacího fixu vyjměte vnitřní náplň a zasuňte ji do stříkacího tubusu.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Nasaďte na náplň chránítko.

Na povlak položte šablonu, v našem případě kousky dřeva. Jako šablonu můžete použít téměř cokoli, jen je potřeba, aby předměty měly dostatečnou váhu, aby se při stříkání barvy nepohnuly. Pokud například použijete jako šablonu čisté kamínky, zůstane na nich nastříkaná barva jako základ pro další tvoření.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Fix namiřte na šablony a ze vzdálenosti 8–10 centimetrů foukáním do chránítka rozprašujte barvu. Střídejte žlutou, zelenou a modrou.

Barvy nechte trochu zaschnout a poté opatrně sejměte všechny rozložené předměty.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Místa pod nimi zůstanou bílá, ponechají si barvu podkladu.

Bílé lichoběžníky dokreslete fixy. Vytvářejte rovnoběžné linky, použijte k tomu opět odstíny modré, zelené a žluté. Místy je ještě zvýrazněte černým fixem. Můžete také pracovat s tekutými barvami na textil a malovat linky tenkým vlasovým štětcem.

 

Foto: Alena Isabella Grimmichová

Celý povlak domalujte barvami v tubě. Vytvořte plastické linie složené z jednotlivých teček. Vzor nechte dlouho zaschnout a poté přes bavlněnou látku zafixujte zažehlením. Zasychání před žehlením nechte nejlépe do druhého dne. Po týdnu můžete nabarvenou látku prát. Perte ručně při teplotě maximálně 40 °C.


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Papírový adventní kalendář

Papírový adventní kalendář

K vytvoření tohoto kalendáře plného překvapení a dárečků vám budou stačit jen obyčejné barevné papíry, nůžky a lepidlo. A samozřejmě drobnosti, kterými balíčky naplníte.

Celý článek

Svícen z dortové formy

Svícen z dortové formy

Upcyklujte a užijte si předvánoční čas hravě. Proměňte starou pečicí formu na dort ve zbrusu nový adventní svícen. Inspirujte se naším návodem a pusťte se do tvoření!

Celý článek