Foto: Shutterstock

Trávy a bodláky: Ozdobí byt a hodí se i na věnce

Přinášejí na záhony neobvyklé tvary, vydrží pěkné i po sezoně, a navíc se dají využít pro suchá aranžmá. To jsou důvody, proč si bodláky získávají stále větší oblibu. Které se líbí vám?

Bodláky netvoří jednotnou skupinu, pocházejí z různých rostlinných čeledí. Spojuje je vlastně jen výrazná podoba, porůznu umístěné ostny a možnost snadného usušení. Liší se i podmínky, ve kterých dobře rostou. Pokud si myslíte, že jim stačí suchá a kamenitá místa, mýlíte se. Některé potřebují vlhké a výživné půdy. Víte, které druhy můžete na zahradě pěstovat?

 

Foto: Shutterstock

Máčka Bougartova

Eryngium bougatii

Tato máčka je nižší a kompaktnější než alpský druh, dorůstá asi do půl metru. Poměrně malé kulovité hlávky lemují dlouhé ostré listeny, jež jí dodávají nezvyklou hvězdicovou podobu. Jde o trvalku, lze ji využít pro suché dekorace.

Tipy pro pěstování: Nejlépe poroste na chudších propustných místech, jako jsou štěrkové záhony nebo terásky. Není náročná, ale vyžaduje dobré odvodnění zvlášť v zimním období.

 

 

Foto: Shutterstock

Štětka soukenická

Dipsacus sativus

Vysoká, skoro dvoumetrová rostlina bývá zvlášť zajímavá v zimě, kdy je krásně ojíněná. Je také oblíbená pro dušičkové a vánoční vazby, ale i čerstvě utržená se hodí do neobvyklých moderních kytic. Chcete-li štětku sušit, skliďte ji včas a nechte zavěšenou květy dolů, jinak na dešti zčerná. Hustá ježatá květenství se dříve využívala k výrobě kartáčů určených na pročesávání vláken.

Tipy pro pěstování: Na zahradu ji můžete přesadit z volné přírody, kde roste jako dvouletka na rozhraní lesa a luk, často se šíří i podél cest a příkopů.

 

 

Foto: Shutterstock

Ostropestřec mariánský

Silybum marianum

Ostropestřec mariánský je nejen léčivka, ale i krásná velká rostlina na vaše záhony. Má bíle skvrnité listy široké téměř půl a dlouhé tři čtvrtě metru. Listy i květy jsou poměrně měkké a nelze je sušit.

Tipy pro pěstování: Protože pochází ze Středomoří, má rád teplo, dostatek slunce a místo s hlinitou, mírně vápnitou půdou. Protože jde o letničku, snadno ho lze ze zahrady odstranit.

 

 

Foto: Shutterstock

Ostropes trubil

Onopordum acanthium

Nápadně vysoký a rozvětvený dvouletý bodlák najdete růst v teplejších oblastech na rumištích, ale lze ho pěstovat i na zahradě. Vyniká nejen květy velkými až sedm centimetrů s bělavým lůžkem, ale i stříbřitými listy a stonky, které jsou větvené a ploché. Rostlina v době kvetení přitahuje hmyz z celého okolí.

Tipy pro pěstování: Jde o dvouletku, která se vysévá na podzim. Má rád půdy bohaté na živiny a snese i občasné sucho.

 

Foto: Shutterstock

Pupava bezlodyžná

Carlina acaulis

Tato květina, která nemá stonek, připomíná slunce. Často se stával dekorací na chalupách a chatách, kde se podle něj dokonce určovalo počasí, neboť se květ na slunci otevře a za deště zavírá.

Tipy pro pěstováni: Pupava roste na teplých kamenitých stráňkách, do zahrad se většinou záměrně nevysazuje. Ale třeba na přírodní skalku se hodí a pěkně tady poroste.


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek