Chalupa kousek od sjezdovky

Lepší místo pro svou chalupu nemohli manželé Tobiášovi najít. Splňuje všechny jejich požadavky – je na horách, v blízkosti se nacházejí sjezdovky, nabízí se odtud krásný výhled do kraje, obklopuje je zeleň, a přitom obchody a služby jsou v dosahu.

Po letech cestování se Ivana s Petrem rozhodli pořídit si chalupu. Jasno měli v tom, že to musí být na horách. „Manžel vždycky říkal: Já bych byl nejradši, kdybych z chalupy slyšel cinkat kotvy,“ směje se Ivana. Oba jsou totiž nadšení lyžaři.

Nejdříve se poohlíželi v Krkonoších, pak dostali tip na tanvaldský Špičák v Jizerských horách. Prohlédli si dvě chalupy, ale v realitní kanceláři zahlédli nabídku na pozemek v Albrechticích. „Jeli jsme se na něj podívat. Manžel se rozhlédl, viděl přímo na sjezdovku na Špičáku – a bylo rozhodnuto,“ vzpomíná chalupářka.

 

Roubenka na míru

„Zvolili jsme celoroubený dům stavěný tradičním stylem. Všichni, kteří se na stavbě podíleli, byli místní. Inženýr Hynek z Tanvaldu nám podle našich představ chalupu nakreslil, pan Zmrzlý z Jablonce zajišťoval celou stavbu a rodinná tesařská firma pana Šimka roubenku postavila. Trámy ze smrkového dřeva o průřezu 27 × 27 centimetrů mají ručně opracované hrany a není v nich jediný hřebík, spoje jsou na rybinu. Stavělo se z mokrého dřeva, přes zimu 2012 a 2013 se nechala stavba vymrznout, takže po dokončení si už sedala málo,“ dozvídáme se od majitelů.

Trámy jsou utěsněny speciální izolační pěnou a na ní je stále pružný tmel. Výhodou byly existující rozvody kanalizace, vody a plynu.

Vedle schodiště ve světnici je zákoutí s pohodlnými křesílky

 

Do rozlehlé světnice, které vévodí kachlová kamna, se vešel kuchyňský, jídelní i odpočinkový kout

Praktická řešení

„Na horách je důležité vyřešit problémy s vodou,“ říká Petr. „Chalupa stojí ve svahu, bylo třeba odvodnit pozemek a základy. Praktický je přesah střechy kolem domu. Okapy nemáme, ale kolem stavení je za chodníčkem pruh s drenáží vysypaný kamínky. Voda ze střechy sem steče, vsákne a stěny tak netrpí,“ radí chalupář. „Na střechu jsme dali falcovaný plech, ten je na horách nejlepší, sníh po něm v zimě jen sjede. Kastlová okna mají celkem trojité zasklení, venkovní křídla mají skla dvojitá, ve vnitřních je jedno sklo a díky tomu se skla ani v chladnu nerosí,“ vypočítává náš hostitel klady stavení.

Vedle plynového automatického kotle a radiátorů mohou sloužit pro vytápění celé chalupy i kachlová kamna ve světnici. Teplo z nich přirozeně stoupá schodištěm nahoru. „Stavěl je pan Vohradník z Liberce, neskutečný fachman. Dělal to postaru tradičně, kachle lepil kamnářskou hlínou,“ chválí kamnáře Petr.

Kachlová kamna dokážou vytopit téměř celou chalupu

Chalupa povyrostla

„Už zpočátku jsme počítali s tím, že bychom část chalupy v budoucnu pronajímali. Zatím měly tři ložnice v podkroví sloužit nám a našim dvěma dětem,“ vysvětluje Ivana. „V přízemí je veliká světnice, spojující kuchyni, jídelnu a odpočinkovou část. Kromě ní jsme ale do přízemí umístili ještě takové malé apartmá, místnost s kuchyňským koutem, postelemi a posezením. To mělo sloužit mně a manželovi, když by si potomci pozvali na chalupu víc kamarádů, tak abychom se mezi ně ve světnici nepletli a měli své soukromí,“ směje se Ivana.

Všechno ale nakonec dopadlo trochu jinak. Když děti odjely do zahraničí, tak se Tobiášovi rozhodli část chalupy pronajímat už teď, ale zároveň tu sami také pobývat častěji. To ovšem vyžadovalo určité úpravy. „Původně měla chalupa jeden vstup, do naší soukromé části bychom museli chodit přes světnici, kterou jsme chtěli nechat s celým podkrovím k dispozici hostům,“ vysvětluje naše hostitelka. „V důsledku toho jsme potřebovali prostor pro nás zvětšit. V létě 2016 jsme proto nechali postavit prosklenou přístavbu, ve které máme velký pokoj, a chodbu s vlastním vstupem.“

V něžné růžové ložnici se uplatnily jako přehozy síťované záclony

 

Kuchyňský kout dýchá atmosférou starých časů, ale nechybí v něm současná kuchyňská technika

Pojďme na prohlídku

Původním vstupem vejdeme do chodby a pak do malé místnosti zvané „hospůdka“. Tady je možné do skříňky postavit soudek s pivem a čepovat. Za dřevěnou žaluzií se skrývá plynový kotel a další technické zařízení. Z „hospůdky“ vcházíme do světnice. Náš první dojem: to je paráda! Nábytek, textil i doplňky jsou hezky sladěné, na každém místě padne návštěvníkovi něco zajímavého do oka. Převládá tu medová barva stěn, stropu a podlahy, kterou doplňuje převážně bílá a modrá na nábytku, textilu a kachlových kamnech. Rozlehlý prostor ve tvaru L nabízí dostatečně velký kuchyňský kout, jídelní stůl pro deset stolovníků, zákoutí s křesílky a schodiště do podkroví.

Ivana a Petr Tobiášovi se psem Tobiášem. Ten své jméno ale dostal ještě před příchodem do rodiny

 

Po schodech se sejde na spodní zahradu s ohništěm

Dobré nápady a šikovné ruce

Základem kuchyně se stala stará kredenc z chalupy Petrových rodičů. „Otec ji měl léta v dílně jako skříň na barvy, tak si dovedete představit, jak vypadala. Manželka ji očistila a nově natřela,“ říká Petr. „Podle ní jsem nechala udělat další kuchyňský nábytek,“ dodává Ivana. Také velký stůl, rohová lavice a židle byly vyrobeny na zakázku.

V protější části světnice je stylové zákoutí s posezením. Tvoří ho dvě stará křesílka se stolečkem, za nimi jsou dveře vedoucí na terásku, ale ty teď nejsou vidět. Překrývá je masivní dřevěná deska se závorou, která má připomínat vchod do stáje. Pro zvýšení patřičného dojmu na ní visí koňský chomout, lampa z povozu, řetězy z chléva a na stěně cep. Dveře vedle starého zrcadla vedou na toaletu.

Pod schodiště stoupající k ložnicím v podkroví naaranžovala majitelka také několik historických kousků – dřevěného houpacího koně, lis na tvaroh, proutěný kočárek. Modrá kachlová kamna doplňuje lavice a bidlo s pytlíky sušených bylin a vyšívaným ručníkem. Za schodištěm ještě vidíme dvoje dveře. Jedny propojují světnici se soukromou částí chalupy, druhými je možné se dostat do sauny.

Paní domu nejen navrhovala a šila všechny textilní doplňky (závěsy do celé chalupy ušila se dvěma kamarádkami během víkendu!), ale vymyslela i různá zajímavá řešení: televizi výsuvnou ze skříňky mezi kuchyní a jídelnou, chladničku schovanou do skříně, jejíž falešné zásuvky evokují spížní skříň.

Chalupa stojí pod silnicí, takže při příjezdu z ní vidíme hlavně střechu. Zato od stavení je krásný výhled do údolí a na okolní kopce

 

Červeno-béžové ložnici vtiskla Ivana originální vzhled malovanými motivy na čelech postelí a zásuvkách stolu. Ve všech ložnicích jsou televize a wifi

Podkrovní ložnice

Ve třech ložnicích je místo pro deset až jedenáct spáčů. Kterou byste si vybrali: červeno-béžovou s malovanými rostlinnými motivy, romantickou růžovou, nebo decentnější šedozelenou? Jedna je hezčí než druhá. V červeno-béžové ložnici jsou postele, ve kterých spával už Petrův praděda! Naše hostitelka je upravila a ozdobila malovanými větvičkami. Doplňují je dvě nová lůžka postavená do rohu. Po žebříku se dá vyšplhat do krovu, kde je další „poležení“. Majitelé vymysleli skříně bez dveří, jen se závěsem, nezabírají tolik místa a vypadají hezky. Z ložnice je vstup do barevně stejně laděné koupelny.

Růžovobílá ložnice pro dva a šedozelená pro čtyři nocležníky mají z chodby přístupnou společnou koupelnu a WC. Kromě zmíněných starých postelí jsou ostatní lůžka a skříně nové, dělané na zakázku, a jsou u nich použity stejné nebo podobné vyřezávané prvky. Každou ložnici zabydlují jiné dekorace, jak nové, tak staré rodinné památky jako dědovy housle, psací stroj, lyže, na kterých jezdila maminka, sáňky.

 

 

Z odpočinkové části přístavby je výhled do širokého okolí

 

V přístavbě mají Tobiášovi veliký pokoj, jehož součástí je jídelna s historickým nábytkem. Roubená stěna vlevo byla původně venkovní zdí. Před ní stojí vtipná polička ze sáněk

Nová přístavba

A teď pojďme na návštěvu do soukromé části k Ivaně a Petrovi. Do roubenky vejdeme z opačné strany přes lichoběžníkovou předsíň a z ní do prosklené přístavby, ve které mají Tobiášovi veliký pokoj. Tato část domu trochu připomíná verandu s velkými členěnými okny. „Chtěli jsme hodně prosvětlený prostor. Okna téměř k zemi a široké dvoukřídlé dveře mají trojité zasklení, ale stejně jsme měli obavu, aby se skla nerosila. Nechala jsem proto pod ně natáhnout trubky etážového topení. V místnosti jsou i radiátory, ale díky sluníčku – orientace je na východ a jih – se prostor krásně prohřeje a skla jsou v pořádku,“ říká naše hostitelka.

Jednu stěnu pokoje tvoří původně venkovní zeď roubenky, která má povrchovou úpravu lazurou Herbol v odstínu kaštan. Tomu byl tedy přizpůsoben zbytek interiéru přístavby. S tmavší barevností ladí skleník a stůl se židlemi z kořenice v měšťanském stylu po Petrově babičce. Zařízení doplňuje moderní rohová rozkládací pohovka. Hvězdářský dalekohled prozrazuje Petrův zájem. „Rád pozoruji hvězdy a mám odtud i výhled přímo na sjezdovku,“ říká chalupář.

Z pokoje se vstupuje do původního apartmánu majitelů. V jedné části místnosti jsou postele a malé sezení, na to navazuje šikovně řešený kuchyňský kout

 

Vstupní chodba pro hosty s dostatečně dimenzovanými úložnými prostory

Původní zázemí

Pokoj je propojen s původním zázemím majitelů v chalupě. Na celkem malém prostoru ve tvaru L tu je účelný kuchyňský kout, v další části místnosti stojí v rohu dvě postele, šatní skříň, příborník a stolek se židlemi. Z místnosti se dá projít do světnice, dalšími dveřmi do vlastní koupelny s WC a saunou.

 

Horská zahrada

Dům obklopuje trávník střídající se s plochami z kamínků. Najdeme zde několik zahradních posezení – pro hosty i domácí. Ivana s Petrem mají před přístavbou stolek ze šicího stroje, na trávníku dřevěný stůl s lavicemi a ohniště. Svah pod chalupou by časem měla zpevnit vysazená kosodřevina. Po schodech se dá sejít na spodní zahradu, kde je k dispozici u ohniště další stůl a lavice. Jehličnany, keříky a plazivé rostliny doplňují i ty kvetoucí. Ivana má ráda rostliny v různých nádobách, především v puclácích.

Z odpočinkové části přístavby je výhled do širokého okolí

 

V přístavbě mají Tobiášovi veliký pokoj, jehož součástí je jídelna s historickým nábytkem. Roubená stěna vlevo byla původně venkovní zdí. Před ní stojí vtipná polička ze sáněk

 

Průčelí se vchodem a zahradním sezením pro hosty

 

Jak se žije na horách

„Tady se stále něco děje. Chodíme v okolí na koncerty, v Josefově Dole je divadlo, v létě se koná divadelní i hudební festival, v okolí jsou přírodní i historické zajímavosti,“ vypočítává Ivana. „Kolem nás jsou samí chalupáři z Prahy, je tu dobrá komunita, pořádají se i různé soutěže.“ Ani na horách se tedy nemusí žít jen sportem. Ivaně a Petrovi se na chalupě tak líbí, že na ní dnes již bydlí trvale.

www.chalupavjizerkach.cz

 

 

K roubence postavené před několika lety přibyla přístavba s velkými okny, ve které mají Tobiášovi pokoj s jídelnou. Před ní je jejich soukromá zahrada s posezením


Text: Iva Tvrzová; foto: Vladimír Hájek

Další články

Podzimní menu

Podzimní menu

Máte doma čerstvé houby, dýně a další podzimní dobroty? Připravte si z nich skvělé zdravé menu. Co třeba připravit si poctivou domácí bramboračku nebo tousty s pečenou dýní.

Celý článek

Srdíčko z vřesu

Srdíčko z vřesu

Vřes můžete mít doma v truhlíku za oknem nebo si s ním zkrášlit třeba zápraží. Několik snítek upravených do tvaru srdce vám může také ozdobit vchodové dveře.

Celý článek

Březový věnec s bobulemi

Březový věnec s bobulemi

Barevné zralé bobule krásně kontrastují se zelenými listy. Využijte toho při výrobě jednoduchého věnce, na jehož výrobu si materiál snadno nasbíráte v přírodě.

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…