Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Heřmánek pravý
Díky antiseptickému a dezinfekčním účinku potlačuje zánět v dutině ústní. Potlačuje nechtěné mikroorganismy v ústech. Nálevem z květu heřmánku si můžete potírat zanícené dásně.

 

Šalvěj lékařská

foto Shutterstock

Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Díky svým stahujícím účinkům pomáhá proti krvácení dásní. Na výplachy úst můžete vyzkoušet i odvar z šalvěje, který omezuje růst bakterií a pohlcuje pachy. Také vám skvěle vydezinfikuje zubní kartáček.

 

Řepík lékařský

foto Shutterstock

Tlumí bolest zanícených dásní a hrdla, hojí ústní sliznice a dásně. Odvar pro kloktání nebo výplachy úst si připravte ze 2 polévkových lžic řepíkové nati, které zalijete 300 ml vroucí vody. Nechte chvilku povařit a poté odstavte a přikryté louhujte dalších 20 minut. Poté sceďte a slijte. Nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí svou léčivé schopnosti.

 

Máta peprná

foto Shutterstock

Tlumí zápach z úst, potlačuje zánět v dutině ústní. Zpříjemňuje dech a má chladivý účinek. Nejpříjemnějším způsobem užívání je žvýkání čerstvých mátových lístků.

 

Hřebíček pravý

foto Shutterstock

Tlumí bolest i citlivost zubů a dásní, působí antisepticky, mírní zánět. Používá se i na zklidnění dásní u dětí, když jim začínají růst zoubky.

 

 


red., foto Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…