Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Heřmánek pravý
Díky antiseptickému a dezinfekčním účinku potlačuje zánět v dutině ústní. Potlačuje nechtěné mikroorganismy v ústech. Nálevem z květu heřmánku si můžete potírat zanícené dásně.

 

Šalvěj lékařská

foto Shutterstock

Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Díky svým stahujícím účinkům pomáhá proti krvácení dásní. Na výplachy úst můžete vyzkoušet i odvar z šalvěje, který omezuje růst bakterií a pohlcuje pachy. Také vám skvěle vydezinfikuje zubní kartáček.

 

Řepík lékařský

foto Shutterstock

Tlumí bolest zanícených dásní a hrdla, hojí ústní sliznice a dásně. Odvar pro kloktání nebo výplachy úst si připravte ze 2 polévkových lžic řepíkové nati, které zalijete 300 ml vroucí vody. Nechte chvilku povařit a poté odstavte a přikryté louhujte dalších 20 minut. Poté sceďte a slijte. Nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí svou léčivé schopnosti.

 

Máta peprná

foto Shutterstock

Tlumí zápach z úst, potlačuje zánět v dutině ústní. Zpříjemňuje dech a má chladivý účinek. Nejpříjemnějším způsobem užívání je žvýkání čerstvých mátových lístků.

 

Hřebíček pravý

foto Shutterstock

Tlumí bolest i citlivost zubů a dásní, působí antisepticky, mírní zánět. Používá se i na zklidnění dásní u dětí, když jim začínají růst zoubky.

 

 


red., foto Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.