foto Shutterstock

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Heřmánek pravý
Díky antiseptickému a dezinfekčním účinku potlačuje zánět v dutině ústní. Potlačuje nechtěné mikroorganismy v ústech. Nálevem z květu heřmánku si můžete potírat zanícené dásně.

 

Šalvěj lékařská

foto Shutterstock

Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Díky svým stahujícím účinkům pomáhá proti krvácení dásní. Na výplachy úst můžete vyzkoušet i odvar z šalvěje, který omezuje růst bakterií a pohlcuje pachy. Také vám skvěle vydezinfikuje zubní kartáček.

 

Řepík lékařský

foto Shutterstock

Tlumí bolest zanícených dásní a hrdla, hojí ústní sliznice a dásně. Odvar pro kloktání nebo výplachy úst si připravte ze 2 polévkových lžic řepíkové nati, které zalijete 300 ml vroucí vody. Nechte chvilku povařit a poté odstavte a přikryté louhujte dalších 20 minut. Poté sceďte a slijte. Nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí svou léčivé schopnosti.

 

Máta peprná

foto Shutterstock

Tlumí zápach z úst, potlačuje zánět v dutině ústní. Zpříjemňuje dech a má chladivý účinek. Nejpříjemnějším způsobem užívání je žvýkání čerstvých mátových lístků.

 

Hřebíček pravý

foto Shutterstock

Tlumí bolest i citlivost zubů a dásní, působí antisepticky, mírní zánět. Používá se i na zklidnění dásní u dětí, když jim začínají růst zoubky.

 

 


red., foto Shutterstock

Další články

Zimní menu pro zahřátí

Zimní menu pro zahřátí

Nejen tlustý svetr a ponožky, ale i něco dobrého do žaludku nás může v zimě příjemně rozehřát. Když navíc zvolíte pokrm s těmi správnými druhy koření, budete se cítit jako u kamen.

Celý článek

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Šárka Schmelzerová: Porcelán je zábava i adrenalin

Věnuje se výrobě originálního autorského porcelánu a svou tvorbou se už dvanáct let také živí, i když přiznává, že to není úplně jednoduché. K bělostnému porcelánu má Šárka Schmelzerová blízko snad i proto, že v kraji, který proslul jeho výrobou, vyrostla. Dílnu má ve Štědré u Žlutic na Karlovarsku.

Celý článek

Papírové misky na šperky

Papírové misky na šperky

Ze starých novin lze snadno vytvořit lehounké misky, které můžete využít jako praktickou dekoraci. Jak si je na závěr vyzdobíte, je čistě na vaší fantazii.

Celý článek