foto Shutterstock

Byliny pro péči o ústní dutinu

Citlivé nebo zanícené dásně, afty či jiné bolestivé problémy v ústech dovedou nepříjemně potrápit. K jejich léčbě se osvědčila přírodní cesta. Které bylinky vám mohou pomoct?

Heřmánek pravý
Díky antiseptickému a dezinfekčním účinku potlačuje zánět v dutině ústní. Potlačuje nechtěné mikroorganismy v ústech. Nálevem z květu heřmánku si můžete potírat zanícené dásně.

 

Šalvěj lékařská

foto Shutterstock

Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Díky svým stahujícím účinkům pomáhá proti krvácení dásní. Na výplachy úst můžete vyzkoušet i odvar z šalvěje, který omezuje růst bakterií a pohlcuje pachy. Také vám skvěle vydezinfikuje zubní kartáček.

 

Řepík lékařský

foto Shutterstock

Tlumí bolest zanícených dásní a hrdla, hojí ústní sliznice a dásně. Odvar pro kloktání nebo výplachy úst si připravte ze 2 polévkových lžic řepíkové nati, které zalijete 300 ml vroucí vody. Nechte chvilku povařit a poté odstavte a přikryté louhujte dalších 20 minut. Poté sceďte a slijte. Nálev se připravuje čerstvý každý den, druhý den už ztrácí svou léčivé schopnosti.

 

Máta peprná

foto Shutterstock

Tlumí zápach z úst, potlačuje zánět v dutině ústní. Zpříjemňuje dech a má chladivý účinek. Nejpříjemnějším způsobem užívání je žvýkání čerstvých mátových lístků.

 

Hřebíček pravý

foto Shutterstock

Tlumí bolest i citlivost zubů a dásní, působí antisepticky, mírní zánět. Používá se i na zklidnění dásní u dětí, když jim začínají růst zoubky.

 

 


red., foto Shutterstock

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Co jsou nootropika a jak nastartují mozek k optimálnímu výkonu?

Podat perfektní výkon v práci, ve škole, doma, to je dnes považováno za samozřejmost. Ovšem zda se vám to opravdu podaří, to většinou závisí na kondici vašeho mozku, který řídí úplně všechno, co se ve vašem těle děje. Jak mu pomoci? S nootropiky se vám to podaří. Vysvětlíme, co si pod tímto pojmem představit. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek