Bylinkový kalendář na říjen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Trik pro snadnou sklizeň

Do konce října je potřeba sklidit oranžové plody rakytníku řešetlákového. Tuto činnost poněkud komplikují trny, kterými jsou větvičky rakytníkových keřů pokryté. Jak si ji usnadnit? Existuje na to jednoduchý trik. Zahradními nůžkami ustřihněte ty části větviček, které jsou obalené plody. Keři to nijak neuškodí. Poté je celé vložte do mrazničky. Zmrzlé je pak z větvičky snadno sklepnete.

 

Bobule plné zdraví

Plody rakytníku obsahují spoustu vitaminu C a dále vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B, rutin, flavonoidy, pektin, silici, organické kyseliny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Alkaloid hyppophein se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy. Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních. Reguluje krevní oběh. Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách. Zabraňuje vypadávání vlasů, čistí organismus od toxických zplodin, rozpouští hleny. Pomáhá při revmatismu a vykazuje i protinádorové účinky.

foto: Shutterstock

Proč ho zamrazit?

Ideálním způsobem skladováním zralých plodů rakytníku je mrazení, které v bobulích zachovává maximum účinných látek a vitaminů.

 

Džem s rakytníkem a skořicí

  • 1 l šťávy z rakytníku
  • 500 g cukru
  • 600 g hrušek
  • 2 tyčinky skořice
  • 600 g jablek
Z bobulí rakytníku vylisujte šťávu, přelijte ji do hrnce a přisypte cukr. Přidejte nastrouhané hrušky, celou skořici, tobolky kardamomu a na kostky nakrájená oloupaná jablka. Svařte 15–20 minut na potřebnou hustotu, a nakonec vyndejte skořici. Hotový džem naplňte do vyvařených sklenic a na chvíli otočte dnem vzhůru, aby se víčka chytla.

foto: Shutterstock

Rakytníkový čaj

5 lžic rakytníku, 1 l vroucí vody
Bobule rakytníku přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Pak čaj přeceďte, plody při tom co nejvíce vymačkejte.

 

Domácí rakytníkový olej

Usušené rakytníkové plody rozdrťte a zalijte za studena lisovaným slunečnicovým nebo olivovým olejem tak, aby byly zcela zakryté. Směs nechte v uzavřené nádobě stát 3 až 4 týdny na teplém místě a každý den ji protřepávejte. Po uplynutí této doby olej přeceďte a zbytek plodů prolisujte přes husté síto. Olej skladujte ve sklenici z tmavého skla na chladném místě. Vnitřně užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

foto: Shutterstock


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek