Bylinkový kalendář na říjen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Trik pro snadnou sklizeň

Do konce října je potřeba sklidit oranžové plody rakytníku řešetlákového. Tuto činnost poněkud komplikují trny, kterými jsou větvičky rakytníkových keřů pokryté. Jak si ji usnadnit? Existuje na to jednoduchý trik. Zahradními nůžkami ustřihněte ty části větviček, které jsou obalené plody. Keři to nijak neuškodí. Poté je celé vložte do mrazničky. Zmrzlé je pak z větvičky snadno sklepnete.

 

Bobule plné zdraví

Plody rakytníku obsahují spoustu vitaminu C a dále vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B, rutin, flavonoidy, pektin, silici, organické kyseliny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Alkaloid hyppophein se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy. Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních. Reguluje krevní oběh. Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách. Zabraňuje vypadávání vlasů, čistí organismus od toxických zplodin, rozpouští hleny. Pomáhá při revmatismu a vykazuje i protinádorové účinky.

foto: Shutterstock

Proč ho zamrazit?

Ideálním způsobem skladováním zralých plodů rakytníku je mrazení, které v bobulích zachovává maximum účinných látek a vitaminů.

 

Džem s rakytníkem a skořicí

  • 1 l šťávy z rakytníku
  • 500 g cukru
  • 600 g hrušek
  • 2 tyčinky skořice
  • 600 g jablek
Z bobulí rakytníku vylisujte šťávu, přelijte ji do hrnce a přisypte cukr. Přidejte nastrouhané hrušky, celou skořici, tobolky kardamomu a na kostky nakrájená oloupaná jablka. Svařte 15–20 minut na potřebnou hustotu, a nakonec vyndejte skořici. Hotový džem naplňte do vyvařených sklenic a na chvíli otočte dnem vzhůru, aby se víčka chytla.

foto: Shutterstock

Rakytníkový čaj

5 lžic rakytníku, 1 l vroucí vody
Bobule rakytníku přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Pak čaj přeceďte, plody při tom co nejvíce vymačkejte.

 

Domácí rakytníkový olej

Usušené rakytníkové plody rozdrťte a zalijte za studena lisovaným slunečnicovým nebo olivovým olejem tak, aby byly zcela zakryté. Směs nechte v uzavřené nádobě stát 3 až 4 týdny na teplém místě a každý den ji protřepávejte. Po uplynutí této doby olej přeceďte a zbytek plodů prolisujte přes husté síto. Olej skladujte ve sklenici z tmavého skla na chladném místě. Vnitřně užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

foto: Shutterstock


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Pokojové mini skleníky

Pokojové mini skleníky

Interiérové mini skleníky jsou nejen krásnou dekorací, ale umí pokojovým rostlinám či bylinkám poskytnout i teplejší a vlhčí mikroklima. Jejich podoby jsou různé. Mohou být jednoduché, romanticky zdobné i moderní s osvětlením a dálkovým ovládáním.

Celý článek

Všemocná šalvěj

Všemocná šalvěj

Latinský název Salvia officinalis je odvozen ze slova salvare, což znamená léčit. Odnepaměti je totiž tato bylinka považována za mocný všelék. Využijte ji i ve své lékárničce.

Celý článek

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.