Bylinkový kalendář na říjen

Rady, tipy a nápady na pěstování a zpracování bylinek pro aktuální měsíc.

Trik pro snadnou sklizeň

Do konce října je potřeba sklidit oranžové plody rakytníku řešetlákového. Tuto činnost poněkud komplikují trny, kterými jsou větvičky rakytníkových keřů pokryté. Jak si ji usnadnit? Existuje na to jednoduchý trik. Zahradními nůžkami ustřihněte ty části větviček, které jsou obalené plody. Keři to nijak neuškodí. Poté je celé vložte do mrazničky. Zmrzlé je pak z větvičky snadno sklepnete.

 

Bobule plné zdraví

Plody rakytníku obsahují spoustu vitaminu C a dále vitaminy A, D, F, K a vitaminy skupiny B, rutin, flavonoidy, pektin, silici, organické kyseliny, minerály a další zdraví prospěšné látky. Alkaloid hyppophein se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro celkovou vitalitu, který chrání organismus proti depresi a nádorům. Rakytník má biostimulační účinky, výrazně podporuje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti infekcím a stresu. Podporuje tvorbu žluči a trávicích enzymů, léčí žaludeční vředy. Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních. Reguluje krevní oběh. Pomáhá při kožních onemocněních, akné, popáleninách a omrzlinách. Zabraňuje vypadávání vlasů, čistí organismus od toxických zplodin, rozpouští hleny. Pomáhá při revmatismu a vykazuje i protinádorové účinky.

foto: Shutterstock

Proč ho zamrazit?

Ideálním způsobem skladováním zralých plodů rakytníku je mrazení, které v bobulích zachovává maximum účinných látek a vitaminů.

 

Džem s rakytníkem a skořicí

  • 1 l šťávy z rakytníku
  • 500 g cukru
  • 600 g hrušek
  • 2 tyčinky skořice
  • 600 g jablek
Z bobulí rakytníku vylisujte šťávu, přelijte ji do hrnce a přisypte cukr. Přidejte nastrouhané hrušky, celou skořici, tobolky kardamomu a na kostky nakrájená oloupaná jablka. Svařte 15–20 minut na potřebnou hustotu, a nakonec vyndejte skořici. Hotový džem naplňte do vyvařených sklenic a na chvíli otočte dnem vzhůru, aby se víčka chytla.

foto: Shutterstock

Rakytníkový čaj

5 lžic rakytníku, 1 l vroucí vody
Bobule rakytníku přelijte vroucí vodou a nechte 15 minut louhovat. Pak čaj přeceďte, plody při tom co nejvíce vymačkejte.

 

Domácí rakytníkový olej

Usušené rakytníkové plody rozdrťte a zalijte za studena lisovaným slunečnicovým nebo olivovým olejem tak, aby byly zcela zakryté. Směs nechte v uzavřené nádobě stát 3 až 4 týdny na teplém místě a každý den ji protřepávejte. Po uplynutí této doby olej přeceďte a zbytek plodů prolisujte přes husté síto. Olej skladujte ve sklenici z tmavého skla na chladném místě. Vnitřně užívejte třikrát denně jednu čajovou lžičku.

foto: Shutterstock


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Zajíčci ušáci

Zajíčci ušáci

Užijte si s dětmi velikonoční přípravy a vyrobte si společně vajíčka v podobě roztomilých zajíčků a dalších zvířátek. Inspirujte se naším jednoduchým návodem.

Celý článek

Čisté barvy přírody

Čisté barvy přírody

Rozhodli jste se letos barvit vejce čistě přírodními barvivy? Skvělý nápad! Nejen, že je to šetrné k životnímu prostředí, ale nebudete muset kupovat barvy v drogerii. vystačíte si s tím, co najdete ve spíži. Vyzkoušejte tyto suroviny:

Celý článek

Bylinky pro zdravé srdce

Bylinky pro zdravé srdce

Naše srdce si zaslouží péči, aby zůstalo dlouho zdravé a silné. Potřebuje správnou výživu a pravidelný pohyb. Kdo mu chce ještě přilepšit, může využít péči léčivých rostlin.

Celý článek

Co dělat, když se pes ztratí?

Co dělat, když se pes ztratí?

Ztráta psa je pro každého majitele noční můrou a pro samotného mazlíčka stresující situací. Statistiky ukazují, že více než třetina psů se během svého života ztratí, což je alarmující skutečnost, kterou bychom neměli podceňovat. Jak můžeme tomuto problému předejít a co dělat v situaci, kdy už dojde na nejhorší?

Celý článek