Na své si přijdou i milovníci surového dřeva a venkovské atmosféry

Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Skandinávský styl bydlení je nám blízký zvláště v zimě. V létě dáváme přednost stylu prosluněné Itálie a francouzské Provence, v zimě však uvažujeme trochu jinak. Nedostatek denního světla nás přiměje používat barvy oblíbené v severských zemích. Prim tu hraje bílá.

Bílá barva má za úkol interiér prosvětlit. Natírají se jí stěny, dřevěné obložení, stropy, někdy i podlaha. Doplňují ji tlumené neutrální tóny jako šedá, modrá, šedomodrá, béžová, hnědá, písková, černá, tedy barvy, které se vyskytují v zasněžené krajině.

Aby interiér během dlouhých temných nocí nepůsobil ponuře prosvěcují jej lustry, lampy a svícínky a zateplují textilie, ale také měkké kůže a kožešiny.

Ve Skandinávii využívají i velká okna k umístění polic na různé doplňky

 

Vyrobeno ručně

Ruční práce se tu cení, proto ručně vznikají mnohé textilní doplňky anebo ruční práci alespoň připomínají. Setkáváme se s nízkými tkanými běhouny a koberečky, přehozy přes postel vytvářenými technikou patchworku, háčkovanými a pletenými přikrývkami a polštářky. Šité jsou i figurky určené dětem jako hračky.

Koše z přírodních vláken najdou uplatnění i na živé nebo suché květiny

 

S dobrou náladou

Kuchyně je mnohem veselejší. Asi proto, že se v ní používají zelené bylinky a čerstvé ovoce a zelenina. Dekor proužků a puntíků a také kytiček se vyskytuje na nádobí i textilu. Kromě pastelových odstínů se objevuje červená – barva jahod a vlčích máků –, a také námořní modř. Ostatně, je známo, že pestřejší barvy povzbuzují i chuť k jídlu.

Styl dotváří i pěkný designový nábytek a koberečky z přírodních vláken

 

Všude dřevo

Dřeva je na severu dost, nábytek se tedy vyrábí ze dřeva, často z borovice či břízy, a zůstává v přírodních barvách nebo má světlý nátěr. V moderním interiéru se počítá i s nábytkem z plastu, ale důležitá je jeho barevnost, obvykle v neutrálních odstínech. Podlaha a obložení stěn tradičně bývají z prken. Barevnost se používá opět přírodní nebo se volí světlé tóny. Skandinávský styl se může zdát strohý a studený, stejně jako je příroda na severu, kde převládá dlouhá zima. Vše je jednoduché, nekomplikované, svěží a především funkční. Se správnými doplňky ale dokáže být atmosféra i útulná a příjemně hřejivá.

 

Seveřané milují retro doplňky i v moderně vybavených kuchyních

 

Také koupelna může být vybavena dřevěným nábytkem a doplňky z přírodnin

 

Světlá výmalba i nábytek v kombinaci bílé a přírodního dřeva vytváří vzdušný prostor

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Jak vytvořit výjimečné bydlení s osobitým stylem?

Bydlení je nejenom místem, kde žijeme, ale také odrazem naší osobnosti, vkusu a stylu života. Výjimečné bydlení s osobitým stylem se nezakládá jen na náhodě nebo trendech, ale vyžaduje uvědomělý proces tvorby a plánování. Tento článek se bude zabývat hlavními kroky tohoto procesu.
Celý článek