Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Skandinávský styl bydlení je nám blízký zvláště v zimě. V létě dáváme přednost stylu prosluněné Itálie a francouzské Provence, v zimě však uvažujeme trochu jinak. Nedostatek denního světla nás přiměje používat barvy oblíbené v severských zemích. Prim tu hraje bílá.

Bílá barva má za úkol interiér prosvětlit. Natírají se jí stěny, dřevěné obložení, stropy, někdy i podlaha. Doplňují ji tlumené neutrální tóny jako šedá, modrá, šedomodrá, béžová, hnědá, písková, černá, tedy barvy, které se vyskytují v zasněžené krajině.

Aby interiér během dlouhých temných nocí nepůsobil ponuře prosvěcují jej lustry, lampy a svícínky a zateplují textilie, ale také měkké kůže a kožešiny.

Ve Skandinávii využívají i velká okna k umístění polic na různé doplňky

 

Vyrobeno ručně

Ruční práce se tu cení, proto ručně vznikají mnohé textilní doplňky anebo ruční práci alespoň připomínají. Setkáváme se s nízkými tkanými běhouny a koberečky, přehozy přes postel vytvářenými technikou patchworku, háčkovanými a pletenými přikrývkami a polštářky. Šité jsou i figurky určené dětem jako hračky.

Koše z přírodních vláken najdou uplatnění i na živé nebo suché květiny

 

S dobrou náladou

Kuchyně je mnohem veselejší. Asi proto, že se v ní používají zelené bylinky a čerstvé ovoce a zelenina. Dekor proužků a puntíků a také kytiček se vyskytuje na nádobí i textilu. Kromě pastelových odstínů se objevuje červená – barva jahod a vlčích máků –, a také námořní modř. Ostatně, je známo, že pestřejší barvy povzbuzují i chuť k jídlu.

Styl dotváří i pěkný designový nábytek a koberečky z přírodních vláken

 

Všude dřevo

Dřeva je na severu dost, nábytek se tedy vyrábí ze dřeva, často z borovice či břízy, a zůstává v přírodních barvách nebo má světlý nátěr. V moderním interiéru se počítá i s nábytkem z plastu, ale důležitá je jeho barevnost, obvykle v neutrálních odstínech. Podlaha a obložení stěn tradičně bývají z prken. Barevnost se používá opět přírodní nebo se volí světlé tóny. Skandinávský styl se může zdát strohý a studený, stejně jako je příroda na severu, kde převládá dlouhá zima. Vše je jednoduché, nekomplikované, svěží a především funkční. Se správnými doplňky ale dokáže být atmosféra i útulná a příjemně hřejivá.

 

Seveřané milují retro doplňky i v moderně vybavených kuchyních

 

Také koupelna může být vybavena dřevěným nábytkem a doplňky z přírodnin

 

Světlá výmalba i nábytek v kombinaci bílé a přírodního dřeva vytváří vzdušný prostor

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…