Bydlet jako na severu

Základem skandinávského stylu bydlení jsou světlá výmalba, dřevěný nábytek, doplňky inspirované přírodou, hřejivé textilie a především funkčnost, jednoduchost a vzdušnost.

Skandinávský styl bydlení je nám blízký zvláště v zimě. V létě dáváme přednost stylu prosluněné Itálie a francouzské Provence, v zimě však uvažujeme trochu jinak. Nedostatek denního světla nás přiměje používat barvy oblíbené v severských zemích. Prim tu hraje bílá.

Bílá barva má za úkol interiér prosvětlit. Natírají se jí stěny, dřevěné obložení, stropy, někdy i podlaha. Doplňují ji tlumené neutrální tóny jako šedá, modrá, šedomodrá, béžová, hnědá, písková, černá, tedy barvy, které se vyskytují v zasněžené krajině.

Aby interiér během dlouhých temných nocí nepůsobil ponuře prosvěcují jej lustry, lampy a svícínky a zateplují textilie, ale také měkké kůže a kožešiny.

Ve Skandinávii využívají i velká okna k umístění polic na různé doplňky

 

Vyrobeno ručně

Ruční práce se tu cení, proto ručně vznikají mnohé textilní doplňky anebo ruční práci alespoň připomínají. Setkáváme se s nízkými tkanými běhouny a koberečky, přehozy přes postel vytvářenými technikou patchworku, háčkovanými a pletenými přikrývkami a polštářky. Šité jsou i figurky určené dětem jako hračky.

Koše z přírodních vláken najdou uplatnění i na živé nebo suché květiny

 

S dobrou náladou

Kuchyně je mnohem veselejší. Asi proto, že se v ní používají zelené bylinky a čerstvé ovoce a zelenina. Dekor proužků a puntíků a také kytiček se vyskytuje na nádobí i textilu. Kromě pastelových odstínů se objevuje červená – barva jahod a vlčích máků –, a také námořní modř. Ostatně, je známo, že pestřejší barvy povzbuzují i chuť k jídlu.

Styl dotváří i pěkný designový nábytek a koberečky z přírodních vláken

 

Všude dřevo

Dřeva je na severu dost, nábytek se tedy vyrábí ze dřeva, často z borovice či břízy, a zůstává v přírodních barvách nebo má světlý nátěr. V moderním interiéru se počítá i s nábytkem z plastu, ale důležitá je jeho barevnost, obvykle v neutrálních odstínech. Podlaha a obložení stěn tradičně bývají z prken. Barevnost se používá opět přírodní nebo se volí světlé tóny. Skandinávský styl se může zdát strohý a studený, stejně jako je příroda na severu, kde převládá dlouhá zima. Vše je jednoduché, nekomplikované, svěží a především funkční. Se správnými doplňky ale dokáže být atmosféra i útulná a příjemně hřejivá.

 

Seveřané milují retro doplňky i v moderně vybavených kuchyních

 

Také koupelna může být vybavena dřevěným nábytkem a doplňky z přírodnin

 

Světlá výmalba i nábytek v kombinaci bílé a přírodního dřeva vytváří vzdušný prostor

 


Text: lžič; foto: Shutterstock

Další články

Jak poznat zdravé sazenice

Jak poznat zdravé sazenice

Pro úspěšné pěstování je důležité umět poznat zdravé sazenice. Poradíme vám, jak na to, a jak se sadbou správně zacházet, abyste se za několik týdnů dočkali úrody zeleniny i barevných květů letniček.

Celý článek

Přečtěte si

Loukykvět

Loukykvět

www.chatar-chalupar.cz

V pouhých dvaceti letech se Karol pustila do riskantního projektu. Dnes, o pět roků později, sklízí spolu se svým manželem velké úspěchy. Farma Loukykvět je vyhledávanou oázou milovníků tradičních druhů květin.

Potomci hrázděných domů

Potomci hrázděných domů

www.peknebydleni.cz

Typový rodinný dům OKAL se vyznačuje střídmým architektonickým stylem s prosklenou fasádou a sedlovou střechou s malým sklonem. Tento dům si dokážete snadno představit jak v samotném centru města, tak zasazený do zelených ploch na jeho okraji.