Bydlení v zeleni

Ideální na balkon ve městě. Před obdobím hnízdění budku osázejte rostlinami nenáročnými na péči, o které se posléze nebudete muset příliš starat, abyste hnízdící ptáky nerušili.

Materiál

  • Nerezové vruty 3,5 × 40 mm
  • keramzit
  • přímočará pila
  • vrtačka
  • akumulační šroubovák
  • vykružovací vrták podle toho, jakému druhu ptáků dáváte, přednost (27 nebo 33 mm)

 

Nejprve vyrobte truhlík: Přední a zadní stěnu připevněte k bočním stěnám a na závěr připevněte zespodu dno. Otvory si vždy vyvrtejte předem. Do dna vyvrtejte drenážní otvory.

A teď budka: posuňte dvě z bočních stěn do truhlíku tak, aby byly od sebe vzdáleny 16 cm a takto vzniklý prostor se nacházel zhruba uprostřed truhlíku. Obě postranní části připevněte vpředu a vzadu na stěny truhlíku (všechny otvory si předvrtejte předem). Obě dělicí stěny umístěte vždy ve vzdálenosti 4 cm vedle stěn budky směrem ven – tak bude ptačí obydlí chráněno před vlhkou zeminou. Otvory si předvrtejte a stěny připevněte pomocí vrutů.

Do přední stěny vyvrtejte vykružovacím vrtákem vletový otvor.

Nyní připevněte střechu tak, aby vzadu a po stranách dobře přiléhala k dvojité stěně a vpředu přečnívala asi 4 cm nad vletovým otvorem.

Do obou částí určených pro pěstování rostlin nasypte vrstvu keramzitu. Potom přidejte zeminu a zasaďte rostliny.

Tip:
Květiny můžete také zasadit do vhodných květináčů a umístit je vlevo a vpravo vedle ptačí budky. Dělicí stěny pak můžete vypustit.

Návody jsme převzali z knihy: Stavíme ptačí budky, krmítka a koupadla

 


Text a foto: nakladatelství Grada

Další články

Vřesové dekorace

Vřesové dekorace

Keříky vřesu v květináči nebo truhlíku vám mohou zkrášlit nejen balkon, terasu či okenní parapet, ale můžete si z nich udělat i něžné dekorace do interiéru.

Celý článek

Vyřezávané a ryté dýně

Vyřezávané a ryté dýně

Jak si vyřezat klasickou halloweenskou lucernu s obličejem? Přinášíme vám jednoduchý postup a také několik tipů na zdobení dýní s pomocí nože, dláta nebo rydla.

Celý článek

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Přečtěte si