Bydlení v zeleni

Ideální na balkon ve městě. Před obdobím hnízdění budku osázejte rostlinami nenáročnými na péči, o které se posléze nebudete muset příliš starat, abyste hnízdící ptáky nerušili.

Materiál

  • Nerezové vruty 3,5 × 40 mm
  • keramzit
  • přímočará pila
  • vrtačka
  • akumulační šroubovák
  • vykružovací vrták podle toho, jakému druhu ptáků dáváte, přednost (27 nebo 33 mm)

 

Nejprve vyrobte truhlík: Přední a zadní stěnu připevněte k bočním stěnám a na závěr připevněte zespodu dno. Otvory si vždy vyvrtejte předem. Do dna vyvrtejte drenážní otvory.

A teď budka: posuňte dvě z bočních stěn do truhlíku tak, aby byly od sebe vzdáleny 16 cm a takto vzniklý prostor se nacházel zhruba uprostřed truhlíku. Obě postranní části připevněte vpředu a vzadu na stěny truhlíku (všechny otvory si předvrtejte předem). Obě dělicí stěny umístěte vždy ve vzdálenosti 4 cm vedle stěn budky směrem ven – tak bude ptačí obydlí chráněno před vlhkou zeminou. Otvory si předvrtejte a stěny připevněte pomocí vrutů.

Do přední stěny vyvrtejte vykružovacím vrtákem vletový otvor.

Nyní připevněte střechu tak, aby vzadu a po stranách dobře přiléhala k dvojité stěně a vpředu přečnívala asi 4 cm nad vletovým otvorem.

Do obou částí určených pro pěstování rostlin nasypte vrstvu keramzitu. Potom přidejte zeminu a zasaďte rostliny.

Tip:
Květiny můžete také zasadit do vhodných květináčů a umístit je vlevo a vpravo vedle ptačí budky. Dělicí stěny pak můžete vypustit.

Návody jsme převzali z knihy: Stavíme ptačí budky, krmítka a koupadla

 


Text a foto: nakladatelství Grada

Další články

Nenáročná rdesna

Nenáročná rdesna

Máte štěstí, že máte zahradu blízko potoka, nebo jí voda přímo protéká? Pokud přemýšlíte, jak přirozeně zpevnit či pokrýt jeho břehy, mohla by vám pomoci skromná, a přitom krásná rdesna.

Celý článek

Ozdobná koule s tújí

Ozdobná koule s tújí

Nevíte, co s ostříhanými větvičkami tújí? Použijte je k výrobě této jednoduché dekorace. Budete ji mít hotovou za chvilku a může vám zdobit stůl celou zimu.

Celý článek

​ Krabičky na karty

​ Krabičky na karty

Pěkná dřevěná krabička se může stát vděčným dárkem, zejména pokud ji vlastnoručně vyzdobíte a vytvoříte tak jedinečný kousek. Může sloužit třeba jako úschovna na karty.

Celý článek

Hruškové mlsání

Hruškové mlsání

Dopřejte si sladkou tečku za podzimním menu v podobě hruškového koláče, muffinu nebo slaďoučké pečené hrušky. Určitě si trochu toho ovocného mlsání zasloužíte!

Celý článek

Přečtěte si

Na statku v České Kanadě

Na statku v České Kanadě

www.chatar-chalupar.cz

Projíždíte-li Radíkovem, nemůžete si nevšimnout krásně opraveného statku se zdobenými zelenobílými vraty. Srdce každého milovníka dobře udělaných rekonstrukcí však zaplesá i uvnitř.

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

Rodinný dům jako hlediště do krajiny

www.peknebydleni.cz

Zdálo by se, že u bydlení nás už nic nemůže překvapit. Mění se sice technologie konstrukcí, vyvíjí se životní styl, zdokonalují se domácí spotřebiče, ale podstata zůstává stejná, stále potřebujeme prostory pro spaní, hygienu, vaření a stolování, odpočinek a vzájemnou komunikaci. Ale všechno může vypadat i jinak…