Foto: Shutterstock

Azalky a rododendrony do malých zahrad

Máte rádi záplavu květů azalek a rododendronů? Vyberte si z druhů, které se hodí pro pěstování v menších zahradách a přečtěte si, jak je správně pěstovat.

Azalka japonská

Rhododendron molle susp. japonicum, syn. Azalea japonica

Azalky japonské patří mezi opadavé nebo poloopadavé druhy, dorůstají do jednoho metru. Nabízejí pestrou škálu barev včetně žlutých a oranžových odrůd ´Klondyke´ a ´Daviesii´. Květy mají většinou jednobarevné, někdy i vonné. Na rozdíl od stálezelených pěnišníků mohou být vysazeny i na slunci, musí mít ovšem dost vody.

Tipy pro pěstování: Potřebují kyprou vzdušnou půdu s kyselým pH, osvědčuje se vyšší vrstva kůrové štěpky, aby mělce uložené kořeny nevysychaly.

 

Foto: Shutterstock

Pěnišník obtížený

Rhododendron impeditum

Nízký stálezelený druh se často pěstuje i jako skalkový, je krásně hustý, přirůstá pomalu a nestříhá se. Dosahuje výšky třicet až padesát centimetrů, na šířku mívá dvojnásobek. Kvete hlavně ve fialových odstínech, na výběr máte odrůdy ´Azurica´, ´Ramapo´, ´Moerheim´ či ´Violetta´. Oválné listy se barví do modrozelené.

Tipy pro pěstování: Snáší výborně přímé slunce, potřebuje ale vždy zamulčovat kůrou, půda musí být propustná s pH kolem 4,5. Je mrazuvzdorný.

 

Foto: Shutterstock

Pěnišník Forrestův

Rhododendron forrestii, syn. Rhododendron repens

Tento půdopokryvný pěnišník původem z Číny tvoří široké keře vysoké jen několik desítek centimetrů. Drobnější tmavě zelené listy jsou oválné a stálezelené. Základní barva květů bývá červená, ale setkáte se i se světlejším odstínem u odrůd ´Fruhlingszauber´ či ´Baden-Baden´, naopak tmavší je nachový ´Scarlet Wonder´.

Tipy pro pěstování: Potřebuje půdu bohatou na živiny a místo v polostínu. Hodí se i do vřesovišť a větších skalek či misek a koryt.

 

Foto: Shutterstock

Pěnišník jakutský

Rhododendron yakushimanum

Bohatě kvetoucí skupina kultivarů se hustě větví a rozrůstá do šířky. Odrůdy ´Anuschka´ a ´Rauhreif´ nejsou vyšší než jeden metr. Kožovité stálezelené silně podvinuté listy připomínají lžičku. Květy vypadají jako dvoubarevné, ale ve skutečnosti jsou jen uzavřená poupata tmavší než už otevřené zvonkovité květy.

Tipy pro pěstování: Aby pěnišník pravidelně kvetl, potřebuje polostinné místo s kyselou humózní půdou, nejlépe orientované na východ.

 

Foto: Shutterstock


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články