Foto: Shutterstock

Jsou nenáročné a snesou i první mrazíky: Seznamte se s rozchodníky

Mají rády slunce, ale dobře snášejí i první mrazíky. Vděčné a nenáročné rozchodníky můžete pěstovat na terase nebo vám mohou zdobit zahradu. Vyberte si, který druh vám bude nejlépe vyhovovat.

Rozchodník květonosný

Sedum floriferum

Půdopokryvný sukulentní druh se využívá jako náhrada trávníku, může růst i na nepochozích zelených střechách nebo suchých zídkách. Na přelomu jara a léta se objeví zlatožluté květy, které téměř zakryjí drobné listy s vroubkováním po obvodu. Ty jsou stálezelené, vydrží i přes zimu.

Tipy na pěstování: Potřebuje slunné místo, stačí mu i chudá zemina s minimem živin. Snadno se množí řízky, které se oddělují na jaře.

 

Foto: Shutterstock

Rozchodník nachový

Sedum telephium

Rozchodník nachový rozkvétá v srpnu a září, suchá plodenství zůstávají přes zimu. Modravě zelené listy později žloutnou a opadávají, nové se objeví až na jaře. Pěstují se velmi tmavé odrůdy ´Matrona´, ´Black Jack´, oblíbená je ´Herbstfreude´ kombinující světlezelené listy a růžové květy.

Tipy na pěstování: Připravte mu ne příliš vyhnojenou, ale dostatečně propustnou a sušší půdu. Vysazuje se jednotlivě i jako součást trvalkových záhonů.

 

Foto: Shutterstock

Rozchodník nepravý

Sedum spurium

Nenáročný stálezelený sukulentní druh se rozrůstá do okolí, a to i na přímém slunci, kde se jiným rostlinám nedaří. Setkáte s mnoha odrůdami – například ´Album Superbum´ má zelené listy a bílé květy, ´Fuldaglut´ obojí červené a ´Tricolor´ nabízí kombinaci všech odstínů.

Tipy na pěstování: Roste i na chudých půdách, zejména písčitých, kde tak zabraňuje jejímu odplavení. Potřebuje dostatek slunce. Snadno se množí z oddělků.

 

Foto: Shutterstock

Rozchodník bílý

Sedum album

Jde o půdopokryvnou rostlinu, která zaujme drobnými korálkovitými ztlustlými listy. Ty jsou sytě zelené, u odrůdy ´Green Ice´ stříbřité, někdy v zimě načervenalé – jako u ´Coral Carpet´ či cihlově hnědavé u ´Murale´. Listy jsou atraktivnější než bílé květy, které se objevují o prázdninách.

Tipy na pěstování: Nejvíce mu vyhovují slunná místa, ocení dobře propustnou zahradní zeminu, může být i chudá na živiny. Výborně snáší sucho.

 

Foto: Shutterstock


Text: Dagmar Cvrčková; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek