Krásné a zajímavé trávy

Okrasné trávy jsou oblíbené pro jemné, vzdušné a zajímavé listy, které mohou být pěkně vybarvené i panašované. Záhony zdobí celý rok a vyniknou hlavně v zimě.

Trávy jsou širokou skupinou rostlin, naleznete mezi nimi druhy vhodné na jakoukoli zahradu – na suchá místa, záhony s hlubokou půdou, ale i typy vhodné k jezírku. Stačí si jen vybrat.

 

Plané versus zahradní

Travní porosty patří v přírodě k přirozeným společenstvím, rostou v různých nadmořských výškách, liší se i podle druhů půdy a klimatických podmínek. Na zahradě je to jiné. Tady nepěstujete původní odolné plané rostliny, ale výhradně zahradní kultivary. Ty jsou sice krásné, mou být až dva metry vysoké, zajímavě se vybarvují a více kvetou, ale jejich odolnost a přizpůsobivost bývá nižší než u planých druhů. Traviny se tady pěstují jako běžné trvalky. Při jejich nákupu proto berte ohled nejen na místo, kam je chcete vysadit, ale i na typ růstu –zda tvoří trsy nebo výběžky. Ty první zůstávají trvale na stejném místě, výběžkaté se ale rychle šíří do stran a podobně jako plevel vytlačují jiné květiny. Do druhé skupiny patří třeba chrastice (Phalaris), různé třtiny (Calamagrostis) a také rákos (Phragmites).

 

Jednoleté traviny

K nejpěstovanějším jednoletým travinám patří druhy s krásným květenstvím, jako je zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus), třeslice větší (Briza maxima), ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum), kavyl péřovitý (Stipa tenuissima), proso vláskovité (Panicum capillare), proso prutnaté (Panicum virgatum), dochan štětinatý (Pennisetum setaceum), dochan huňatý (Pennisetum villosum), chrastice kanárská (Phalaris canariensis) či bér dlouhoklasý a italský (Setaria macrostachya, S. italica). V oblastech svého původu jde o trvalky, ale tuzemské zimy zpravidla nepřežijí. Pěstují se jako klasické jednoletky, je tedy nutné je vysít zjara – nejčastěji v březnu – pod sklo do truhlíků. Některé z jednoletých travin lze dávat přímo na místo, ale potom kvetou velmi pozdě. Nejsou nijak náročné na půdu a další podmínky, protože rostou jen krátkodobě. Doplňují letničkové záhony, umějí ale zaplnit volná místa i u trvalek a záhonů s cibulovinami. Lze je také použít do suché vazby, pak musíte květenství ostříhat ještě před dozráním semen, aby se nerozpadla.

 

Imperata válcovitá (Imperata cylindrica)

 

Ozdobnice čínská (Miscanthus cinens)

 

Plochoklásek ozdobný (Chasmanthium latifolium)

 

Vytrvalé trávy

Vysazují se nejčastěji na jaře, aby měly dost času se ujmout. Na podzim jsou totiž jejich kořeny málo aktivní. Místo je třeba připravit podle nároků jednotlivých druhů. Stínomilné potřebují kypré humózní půdy podobně jako hajní rostliny, stepním vyhovují propustná a dobře provzdušněná zemina s nízkým obsahem dusíku. Vysoká trávy ocení hlinitou půdu s dostatkem humusu a živin. Během sezony nevyžadují žádnou náročnou péči, stačí na jaře ostříhat suché listy, a to i druhů, jejichž listy přezimují. U stálezelených travin se odstraňují odumřelé a nevzhledné části rostlin. Průběžné zmlazování je třeba, díky němu budou mít stále více listů a pokvetou.

Zhruba po pěti letech byste měli trávy přesadit, poznáte to, když začnou listy zasychat uprostřed rostliny. Odděluje se pouze obvod původního trsu, který je životaschopný. I tady zvolte jarní termín. Výběžkaté druhy vysazujte do záhonu v nádobě, abyste je udržely na místě a nerozrostly se tam, kam nechcete.

U některých druhů okrasných trav se objevují semenáčky, pěstovat dále se je ale nevyplatí. Většinou nemívají vlastnosti vyšlechtěných odrůd, ztrácejí například vybarvení mateřské rostliny. Rostliny si však můžete množit sami, a to vegetativním způsobem. Nemusíte při tom být ani moc opatrní: na jaře trs odhrabte, vezměte rycí vidle, rýč nebo – u velmi pevných trsů, jako má třeba ozdobnice – i sekyrku, část rostliny i s kořeny oddělte a zasaďte na nové místo.

 

Chrastice kanárská (Phalaris canariensis)

 

Zaječí ocásek vejčitý (Lagurus ovatus)

 

Třeslice větší (Briza maxima)

 

Dochan setý (Pennisetum setaceum)

 

Ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum)

 


Traviny okrasné květenstvím

Moskytka něžná (Bouteloua gracilis)
Třeslice prostřední (Briza media)
Plochoklásek ozdobný (Chasmanthium latifolium)
Dochan, různé odrůdy (Pennisetum)
Kavyl, různé odrůdy (Stipa)
Pampas dvoudomý (Cortaderia latifolium)
Třtina zvaná diamantová tráva (Calamagrostis brachytrica)

 

Traviny modré a šedé

Kostřava ametystová (Festuca amethystina)
Kostřava sivá (Festuca glauca)
Ovsíř stálezelený (Helictrotrichon sempervirens)
Strdivka brvitá (Melica ciliata)
Ječmenice písečná (Leymus arenarius)
Smělek sivý (Koelaria glauca)
Proto prutnaté (Panicum virgatum), odrůdy ´Dallas Blues´, ´Heavy Metal´, ´Pairie Sky´

 

Traviny červené a bronzové

Imperata válcovitá (Imperata cylindrica)
Ostřice Buchananova (Carex buchananii)
Ostřice chocholatá (Carex comans)
Proso prutnaté (Panicum virgatum), odrůdy ´Shenandoah´, ´Heiliger Hain´, ´ Squaw´
Prériovka (Schizachyrium scoparium)

 

Traviny panašované žlutě a bíle

Pšeníčko rozkladité (Millium effusum) ´Aureum´
Ozdobnice čínská (Miscanthus cinensis) odrůdy ´Strictus´, ´Zebrinus´
Spartina rozkladitá (Spartina pectinata) ´Aureomarginata´
Ostřice japonská (Carex morrowii) ´Ice Dance´
Zblochan vodní (Glyceria maxima) ´Variegata´

 

Stepní traviny

Moskytka něžná, třeslice prostřední, pampas dvoudomý , kostřava (k. ametystová, sivá, Maireova), ovsíř vždyzelený, kavyly (k. obrovský, sličný, vláskovitý)
Pěchava podzimní (Sesleria autumnalis)
Hystrix (Hystrix patula)
Ostřice horská (Carex montana)
Dochan východní (Pennisetum orientale)

 

Traviny k jezírku

Bika sněžná (Luzula nivea)
Ostřice Grayova (Carex gray)
Sítina mečolistá (Juncus ensifolius)
Orobinec nejmenší (Typha minima)
Skřípinec jezerní (Schoenoplectus lacustris)

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Venkovní osvětlení jako umělecké dílo

Noc se stává plátnem, na kterém venkovní osvětlení maluje svoje příběhy. Přechod funkcí od jednoduchého osvětlení k plnohodnotnému uměleckému vyjádření je hmatatelný. Temnota noční krajiny nabízí nekonečné možnosti pro tvořivé designéry osvětlení, kteří chtějí obohatit veřejné prostory a vytvořit vizuálně úchvatné scény. Celý článek