
Proč nechat kastrovat kočku?
Sterilizace neboli ovariohysterektomie je chirurgické odstranění vaječníků a dělohy kočky, zatímco kastrace je odstranění varlat kocoura. Provádí se v celkové anestezii. Rána po operaci se obvykle zhojí během dvou týdnů.
Úleva od hormonálních bouří
Sterilizace i kastrace kočky zabrání nechtěným porodům a snižuje vliv pohlavních hormonů na chování vašeho domácího mazlíčka. U kocourů se o 90 % snižuje teritoriálnost v podobě značkování zapáchající močí, rvaní se s ostatními kocoury a dlouhého a žalostného naříkání.
U koček není změna v chování až tak znatelná jako u kocourů, nicméně se neopakují říje, jež jsou pro kočku velmi psychicky i fyzicky vyčerpávající.
Prevence vážných zdravotních komplikací
Kočky mají jiný cyklus než lidé nebo psi a jsou uzpůsobené při říji zabřeznout. Pokud se to ovšem neděje, tělo kočky se neumí vyrovnat s opakovanými hormonálními výkyvy a časem se to projeví. Časté jsou pyometry (hnisavé záněty dělohy), cysty a rakovina. Nemusí se to projevit, dokud je kočka mladá a její tělo si s oslabením poradí, ale třeba až v letech, kdy i náročné operace jsou větším rizikem pro celý její organismus. Kastrace je tak preventivní zákrok nejen kvůli rozmnožování, ale právě kvůli zdravotním následkům, které to může mít, a uzavřená pyometra, která kočku ohrožuje na životě, je strašákem nejednoho chovatele.
O tom, kdy je nejvhodnější doba nechat vaši kočku kastrovat, se poraďte se svým veterinářem, obvykle je to ale kolem jednoho roku věku kočky či dříve.