Zdroj: Dall-e

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie.

Ještě než začnete…

Rekonstrukce bytu nevyžaduje stavební povolení, pokud nezasahujete do nosné konstrukce, vzhledu stavby a výsledek nebude mít vliv na požární ochranu stavby. Zároveň pokud jste majitelem bytu, stačí rekonstrukci ohlásit SVJ (sdružení vlastníků jednotek). Jste-li v nájmu, musíte nejdřív požádat o souhlas s přestavbou, přičemž družstevníci si mohou do podmínek stanovit například čas, od kdy do kdy je možné dělat rámus nebo si vyžádat revizi elektřiny atd. Po získání souhlasu je čas na nahlášení SVJ.

Určitě si nechcete udělat špatné sousedské vztahy, proto v každém případě obejděte zbývající byty a sdělte jim skutečnost, že se chystáte rekonstruovat.

Výměna oken a dveří: první krok k úsporám

Rekonstrukce bytu začíná u základů. Výměna oken a dveří není pouze estetickou změnou, ale má i praktické důvody, nad kterými se vyplatí popřemýšlet. Plastová či hliníková okna mohou vylepšit izolaci, což vede k úspoře energií a v konečném důsledku samozřejmě k výraznému snížení nákladů na vytápění. Podle nových měření uteče starými oknyaž 50 % tepla, zbytek utíká přes nezateplené zdi. Nové venkovní vchodové dveře zase zlepšují bezpečnost vašeho bytu.

Plastová okna

  • Plastová okna jsou známá svou schopností zajistit vynikající izolaci. Právě ta pomáhá udržovat příjemnou teplotu v interiéru v horkém letním dni i v třeskutých mrazech, což vede k úspoře energií a snižuje náklady na vytápění a chlazení.

  • Jsou obecně odolná vůči povětrnostním vlivům a nevyžadují tak častou údržbu jako některé jiné typy oken. Odolávají vodě a korozi.

  • Plastová okna jsou často cenově dostupnější, a poměr cena/kvalita je naprosto odpovídající.

Hliníková okna

  • Hliníková okna jsou známá svou pevností a odolností vůči vnějším vlivům. Jsou ideální volbou pro byty, které stojí v nemilosrdných klimatických podmínkách.

  • Díky svému tenkému profilu nabízejí hliníková okna větší skleněnou plochu a tím pádem krásný výhled a více přirozeného světla v interiéru.

  • Nevyžadují žádnou speciální údržbu, stačí je čas od času otřít mokrým hadříkem.

Zdroj: Svět Oken

Zdroj: Svet-oken

Rekonstrukce bytu svépomocí? Kdo je připraven, není překvapen

Práce provedené svépomocí výrazně ušetří náklady na rekonstrukci. Malování, drobné úpravy, nebo montáž nového vybavení zvládne šikovný domácí kutil levou zadní. Instalace již výše zmíněných oken či zasklení balkonu je samozřejmě práce pro profesionály.

Práce svépomocí však není jen tak. Je nutné se na ní připravit. Samozřejmě je důležité nastudovat si problematiku, aby průběh práce proběhl hladce a výsledek renovace byl přesně podle vašich představ. Máte ve svém okolí šikovného kamaráda, který si doma opraví kde co? Požádejte ho o radu, možná i o pomoc. Mnoho informací o lehčích úkonech při rekonstrukci najdete také na internetu či v diskuzních fórech.

Nezapomeňte ani na vhodný pracovní oděv. Ten ochrání vaše oblečení před poškozením a předejdete poranění, například při pádu těžkého předmětu na nohu. Ideální pracovní oblečení zahrnuje boty s kovovou špičkou, kalhoty a pracovní rukavice.

Zasklení balkonu či lodžie

Zasklené balkony a lodžie přináší hned několik výhod, které stojí za zmínku.

  • Zasklený prostor umožňuje místo využívat po většinu roku bez ohledu na počasí. Díky zasklení můžete být „venku“ i v nepříznivých podmínkách. Pokud už na vás bude opravdu chladno, můžete balkon využít k sušení mokrého prádla.

  • Zároveň zasklení chrání balkon a lodžii před vnějšími vlivy. Tím máme na mysli prach, pyl, ale také plísně a bakterie.

  • Samozřejmostí je, že zasklením balkonu či lodžie učiníte také bezpečnostní opatření před nezvanými hosty. O to víc, pokud bydlíte v prvním patře či přízemí, odkud je přístup pro zloděje opravdu snadný.

  • Bydlíte u rušné silnice nebo máte byt nedaleko hojně navštěvovaného baru? V tom případě vám zasklení balkonu či lodžie pomůže lépe usínat a trávit čas poklidněji. Výrazně totiž snižuje hladinu hluku z vnějšího okolí.

  • Poslední výhodou je fakt, že zasklení značně zvyšuje hodnotu nemovitosti.

„Oblíbená jsou bezrámová zasklení lodžií a balkonů, která šetří náklady za energie až o 37 %“, říká expert z firmy Optimi. Ta umožňují otevírat tabule podle potřeby. Můžete tak nechat proudit vzduch dovnitř dle libosti a zavřít zaklení například na noc. Bezrámový systém má tu výhodu, že nikterak nenarušuje vzhled nemovitosti.

Průměrně se cena za zasklení balkonu a lodžie pohybuje od 20 000,- výše, je však nutné odrazit se vždy od individuálních rozměrů a systému zasklení.

Nová elektroinstalace při rekonstrukci jedině v mědi

Bydlíte ve starším bytě a plánujete novou výmalbu? V tom případě zvažte také rekonstrukci elektroinstalace. Dříve se elektřina vedla v hliníku, který nejen že neodpovídá aktuálním požadavkům spotřebičů, ale ani novým normám. Poznáte ho tak, že když po vypnutí hlavního jističe bytu sundáte víčko vypínače, uvidíte bílý kov. Pokud by byl nahnědlý, zhruba jako desetikoruna, jedná se o měď.

Ještě před zahájením rekonstrukce se obraťte na specialistu, který vám vyhotoví projektovou dokumentaci dle vyhlášky 50/78 Sb.§10. Po domluvě si můžete nechat navrhnout celý ucelený systém chytré domácnosti s čidly proti úniku vody či plynu, s žaluziemi, světly apod. Nová elektroinstalace tak nejen pozvedne kvalitu vašeho života, ale také výrazně zvýší bezpečnosti domácnosti.

Tepelná čerpadla dokážou ušetřit desetitisíce

Tepelné čerpadlo funguje na principu energie, kterou čerpá z okolního vzduchu, a pomocí něj ochlazuje či zahřívá vzduch uvnitř. Tímto způsobem výrazně přispívá k většímu komfortu obyvatel. Samotná tepelná čerpadla vzduch-vzduch se dají umístit například na stěnu nemovitosti, v ideálním případě co nejblíže k sobě. Nezabírají tak místo a nemusíte se obávat ani hluku, moderní tepelná čerpadla jsou totiž velmi tichá.

Pomocí tepelného čerpadla můžete vytápět menší bytové jednotky a ušetřit až 70 % za energie. Jde totiž o velmi výkonné stroje, které stačí správně nakonfigurovat na individuální požadavky bytu a užívat si benefitů. Pro jejich instalaci nepotřebujete ani stavební povolení (pokud se jedná o tepelné čerpadlo s výkonem do 20 kW, nemění se způsob užívání stavby a nosná konstrukce stavby, nedojde k narušení požární bezpečnosti). Musíte však dbát na dodržení hygienických limitů hluku o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací.

monterky

Zdroj: Brudra.cz

Rekonstrukce bytového jádra zvyšuje hodnotu nemovitosti

V dobách komunismu bylo velmi jednoduchým a na svou dobu „moderním“ řešením bytové, umakartové jádro, které se již hotové instalovalo do bytových jednotek a v podstatě se jedno od druhého ničím neodlišovalo. Dnes však od koupelny vyžadujeme mnohem víc než úspornou sprchu, a proto pořádná rekonstrukce koupelny vyžaduje i nové bytové jádro. Některé zdi není problém vybourat, protáhnout příčku, přistavit stěnu atd.. V tomto případě je však na místě, spolehnout se na profesionální firmu, která ví, jak postupovat. V mnoha případech se totiž neobejdete bez ohlášení stavebnímu úřadu a pokud se zasahuje do nosných stěn, nezapomeňte ani na statický posudek a stavební povolení.

Chcete si ušetřit hodiny uklízení drobného prachu ze stavby a mít vše při jednom nepořádku? Rekonstrukce kuchyně je investicí, která může značně zvýšit hodnotu nemovitosti a zároveň přinést řadu praktických výhod. Modernizace kuchyně není pouze záležitostí „na oko“, ale znamená také úsporu energie. Jak? Nejnovější spotřebiče jsou sestrojeny s důrazem na energetickou účinnost a efektivitu, což v dlouhodobém horizontu vede k výraznému snížení nákladů na energie.

Půjčka na rekonstrukci

Při větší renovaci bytu se může jednoduše stát, že máte hluboko do kapsy a potřebovali byste nějakou finanční injekci, nějaký úvěr na rekonstrukci. V tom případě je možné podívat se po nějaké půjčce na rekonstrukci, která vám pomůže s potřebnými úpravami. Dejte si však pozor na podmínky hypoték, které mohou být snadnou pastí, ze které již není cesty ven. Využijte nějaký online srovnávač půjček jako třeba zde, jenž si bere na paškál hned několik poskytovatelů a porovnává jednotlivé půjčky na bydlení, podmínky hypotéky atd.. Dokáže tak doporučit tu nejvýhodnější finanční podporu na rekonstrukce bytů. Při výběru vezměte v potaz výši svého příjmu a výši úrokové sazby.

Hurá do rekonstrukce bytu

Bez ohledu na to, zda uvažujete o výměně oken a dveří, zasklívání lodžií či balkonů nebo o nové kuchyni, každá úprava zvýší váš komfort a samozřejmě také hodnotu bytu. Je však třeba brát v úvahu, že rekonstrukce není levnou záležitostí a ceny se mohou pohybovat od desítek tisíc až po stovky tisíc korun, v závislosti na rozsahu a způsobu provedení prací. Jednoznačně se však v dlouhodobém měřítku vyplatí, tak směle do ní!


Další články

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

V posledních letech stoupá ve světě interiérového designu poptávka po udržitelných a přírodních materiálech. Jedním z takových materiálů, který si získal pozornost v oblasti dekorací pro domácnost, jsou jutové pytle. Ty představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá způsob, jak do svého domova přinést kousek přírody a zároveň podpořit ekologicky šetrný životní styl. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek