Foto: Shutterstock

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Ze starého nové – recyklace a renovace

Recyklace je nejen ekologická, ale i ekonomická volba. Starší nábytek nebo oblíbené dřevěné palety mohou být skvělým zdrojem materiálu pro vaše venkovní projekty.

Proměna starších kousků

Pokud máte doma starší kusy venkovního nábytku, které již nevyhovují vašim potřebám nebo stylu, neváhejte je renovovat. Začněte tím, že starý dřevěný nábytek (stolky, židle, křesílka, lavice apod.) důkladně očistíte, omyjete, necháte vyschnout a poté s pomocí smirkového papíru zbrousíte jeho povrch, abyste odstranili starý lak nebo barvu v místech, kde je popraskaná nebo kde se loupe. Pokud jsou na nábytku viditelná větší poškození, můžete je opravit speciálním tmelem na dřevo. Když je povrch připravený, můžete nábytek natřít kvalitním lakem nebo vhodnou barvou na dřevo a dát mu tak zcela nový vzhled a šmrnc. Použijte kvalitní nátěrové hmoty pro dlouhodobou ochranu a odolnost nábytku proti povětrnostním vlivům. Aby bylo posezení pohodlné, doplňte ho polštáři, matracemi nebo látkovými přehozy, a vytvořte si tak útulný koutek podle svého vkusu.

 

Foto: Shutterstock

Nábytek z dřevěných palet

Dřevěné palety patří k oblíbeným materiálům pro výrobu venkovního nábytku. Můžete je přeměnit na stylová křesla, pohovky, lavice nebo stoly, které uplatníte na balkoně či terase, pod zahradní pergolou nebo například u ohně. Začněte tím, že paletu zbavíte všech nečistot a zbývajících hřebíků. Pak její drsný povrch vyhlaďte bruskou a opravte případné větší nedostatky s pomocí tmelu na dřevo. Chcete-li dřevo ochránit před povětrnostními vlivy, natřete ji odolným lakem nebo barvou.

Kromě palet můžete využít i další dostupné dřevěné předměty, jako jsou například dřevěné bedýnky či plotové dílce. Mohou vám sloužit například pro výrobu nástěnných regálů, poliček, menších stoliček a podobně.

 

Foto: Shutterstock

Vlastní výroba nábytku

Pokud se rozhodnete vytvořit si vlastní zahradní nábytek, může to být zábavný, ale pro začátečníka náročnější projekt. Zde je několik praktických rad, které by vám měly pomoci:

Začněte jednoduše

Pokud jste začátečníkem v práci s dřevem, začněte jednoduše. Dřevěné lavice, lehátka, stolky, křesla a židle jsou projekty, které byste mohli zvládnout. Složitější kusy si nechte do budoucna.

Dvakrát měřte, jednou řežte

Předtím než se pustíte do výroby, pečlivě svůj projekt naplánujte. Vytvořte si jeho podrobný nákres s přesnými rozměry. Ušetří vám to spoustu času a starostí. Myslete na to, aby byl nábytek stabilní a pohodlný a aby spoje dřeva byly dostatečně pevné.

 

Foto: Shutterstock

Vyberte vhodné dřevo

Potřebujete takové, které je odolné vůči vlhkosti a hnilobě. Dřevo z našich lesů, jako je borovice, akát, modřín nebo buk, je vhodnou volbou pro výrobu venkovního nábytku.

Používejte správné spoje

Při konstrukci zahradního nábytku je důležité používat silné a spolehlivé spoje, které zajistí stabilitu a bezpečnost nábytku. Šrouby a hřebíky mohou postačit, ale můžete také zvážit použití lepidla a dřevěných kolíků pro ještě pevnější spoje.

Ochrana proti povětrnostním vlivům

Dobrá vrstva ochranného laku nebo oleje pomůže prodloužit životnost vašeho nábytku a ochránit ho před účinky slunečního záření, deště a vlhkosti.

 

Foto: Shutterstock

 

Vytvořte si originální doplňky

Pro dotvoření příjemné atmosféry využijte drobné dekorace a doplňky, které dodají vašemu venkovnímu prostoru osobitý šarm a pohodlí. Zde je několik nápadů, co všechno si můžete vyrobit:

Polštářky, sedáky a matrace

Ušijte si je z odolných pevnějších látek – například ze starších závěsů, potahů, přehozů a podobně. Použijte různé vzory a textury k vytvoření zajímavých kombinací, které budou ladit s celkovým designem vaší zahrady nebo terasy.

 

Foto: Shutterstock

Ubrusy a prostírání

Ušijte si vlastní ubrusy a prostírání pro venkovní stůl, které dodají vašemu posezení eleganci a stylový vzhled. Můžete je také uháčkovat, vytvořit technikou macramé nebo třeba uplést z provázků, ratanu, proutí, slámy či jiných přírodních materiálů.

Svícny na stůl

Udělejte si svícny pro venkovní stůl z obyčejných skleniček, hrnečků, plechovek a dalších nádob vhodných k upcyklaci. Umístěte do nich svíčky, a vytvořte tak příjemnou atmosféru pro večerní posezení.

Závěsná svítidla

Vytvořte si závěsná svítidla pomocí techniky macramé nebo z recyklovaných materiálů, které dodají vašemu venkovnímu prostoru jedinečný vzhled. Zavěšené skleničky se svíčkami, papírové lampiony s LED světélky a další podobné nápady váš venkovní prostor zútulní a dodají mu příjemnou atmosféru.

 

Foto: Shutterstock

Květináče a vázy

Zrecyklujte staré plechovky, sklenice, hrnečky nebo smaltované nádoby a vytvořte si z nich originální květináče pro venkovní rostliny a vázy pro řezané květy na stůl. Díky nim bude váš sedací koutek svěží, pestrý a voňavý.

Podnosy a nádoby na příbory

Nezapomeňte na praktické podnosy a nádoby na příbory. Můžete zrenovovat starší kousky nebo si je vytvořit nové upcyklací různých materiálů.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek