Zhoupněte se!

Jednou z radostí, které si v létě na zahradě s chutí dopřávají děti i dospělí, je houpání na houpačce.

Tu nejjednodušší houpačku tvoří prkno nebo kulatina jako sedák, zavěšené na lanech. Její výroba je úplně jednoduchá, nejdůležitější je mít k dispozici pevnou a dostatečně vysoko umístěnou větev, na niž houpačku pověsíme.

 

Klasika pro nejmenší

V houpačkách, určených pro malé děti, jež nabízejí bezpečí se zádovou opěrkou, bočnicemi a posuvnou zábranou vpředu, jsme se houpali snad všichni. Je možné zavěsit ji v interiéru i na zahradě na nižší větev nebo na speciální, k tomu postavenou konstrukci. Houpačka je pro malé děti poměrně bezpečná právě díky zábraně vpředu. Pořídit ji můžeme v přírodní barvě dřeva nebo s různě barevnou povrchovou úpravou.

 

Romantika v síti

Dalším typem zahradních houpaček jsou látkové sítě, sedačky nebo vaky. Pevná látka v pestrých vzorech většinou nahradila skutečné sítě, ale i ty můžete mít. Okraje sítí mohou být různě zdobené třásněmi. Sedačky i sítě lze venku zavěsit na vhodnou větev, mezi dva stromy nebo na speciální, k tomu určený kovový či dřevěný stojan. Sítě se vyrábějí v několika velikostech, mohou být pro jednoho i pro dva.

Oblíbené houpací sítě se vyrábějí v několika velikostech, mohou být pro jednoho i pro dva

Závěsná křesla

Jednomístné houpačky pro dospělé mají často podobu různě tvarovaného „křesla“. Někdy se houpačka opravdu hodně podobá skutečnému křeslu, jindy to může být uzavřené „vajíčko“. Závěsná křesla bývají z přírodního i umělého výpletu, nebo jsou i pohodlně čalouněná.

Dřevěnou houpací lavičku zvládne bez problémů vyrobit každý šikovný kutil

Pohodlí i luxus

Nejčastěji si dnes na zahradu pořizujeme houpací lavičku se třemi místy k sezení, doplněnou stříškou, chránící před sluncem i deštíkem. Houpačka může být v mnoha variantách, od jednoduché dřevěné až po luxusní čalouněnou, s polohovatelnými opěrkami a komfort zvyšujícími stolečky či držáky na nápoje a čtivo, případně i s naklápěcí střechou.
Čalouněné houpačky mívají konstrukci dřevěnou nebo kovovou. Chcete se houpat, přitom si pochutnávat na něčem dobrém a svým přátelům se dívat do očí? Tuto možnost nabízí houpačka s podlážkou, stolem, dvěma protilehlými lavičkami a střechou.

K dostání jsou i komfortní čalouněné houpačky


Pozitivní vliv houpání

  • vyvolává pocity pohody a klidu
  • odstraňuje svalové a psychické napětí
  • zrychluje usínání a prohlubuje spánek

Posezení na terase vám zpříjemní závěsné křeslo


Text: vrz; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek