Foto: Shutterstock

Zahrada zero waste aneb Jde to i ekologicky

Zero waste neboli „nulový odpad“ je životní styl, který podporuje opětovné využívání všech zdrojů bez tvorby odpadů a skládek. Snadno a úspěšně ho můžete vyznávat i v zahradě.

Shrabané listí i posečená tráva nemusejí končit v kompostu nebo ještě hůř v popelnici – použijte je jako mulč, který brání odpařování vody ze záhonů, a tak nebudete muset tolik zalévat. Přispívá i k vyšší úrodnosti půdy a také potlačuje růst plevelů. Víte, co všechno se dá k nastýlce využít?

Listí chrání půdu

Listí je nejpřirozenější mulč, stačí ho jen shrabat. Chrání půdu a kořeny rostlin před výkyvy teplot, zvláště za holomrazů je listová nastýlka velmi užitečná, a zatímco se pomalu rozkládá, obohacuje zeminu o živiny a podporuje činnost půdních bakterií. Listí můžete využít v okrasné zahradě, kde za něj budou vděčné například cibuloviny, i v zeleninových záhonech. Použít lze jakýkoli druh kromě ořešákového, které obsahuje látky brzdící růst. Do kompostu ho ale klidně přidejte, škodliviny se časem rozloží.

 

Foto: Shutterstock

Posečenou trávu musíte použít správně

V průběhu jara a léta mnozí zahrádkáři nevědí, kam s posečenou trávou. Přitom ideální místo jsou záhony, tedy pokud ji použijete správně. Na rozdíl od vzdušného listí ji nastýlejte jen v tenké vrstvě tří až pěti centimetrů, aby neplesnivěla, a podle potřeby ji přidávejte. Kromě ochrany rostliny i pohnojí, a to poměrně brzy – na rozdíl od listí a třeba i slámy bohatých na uhlík je čerstvá tráva plná dusíku. Při rozkladu mírně hřeje, proto jí zamulčujte teplomilnou zeleninu. A také vám záhony prokypří. Jak? Chutná žížalám, které si ji z povrchu půdy zatahují do svých chodbiček, které jsou tím nejlepším provzdušněním. Poté půdu ještě obohatí o svůj trus, prvotřídní hnojivo. Kromě trávy můžete podobně použít jakýkoli plevel bez zralých semen.

Se slámou raději počkejte

Funguje podobně jako listí, ovšem bývá složitější si ji opatřit. Zvlášť u té pocházející z ekologického zemědělství to není vždy úplně snadné. Sláma je populární především při nastýlání jahod, kdy chrání nejen rostliny a půdu, ale také zrající plody před ušpiněním. Podobně poslouží i u jiné zeleniny, jen je lepší ji na záhony nenastýlat brzy zjara, protože jinak by zpomalovala prohřátí půdy. Ovšem podzimní mulčování naopak pomůže teplo uchovat.

 

Foto: Shutterstock

Kůra, štěpka, jehličí

K zakrytí trvalkových záhonů lze použít i jehličí, kůru nebo štěpku, kterou si vytvoříte z větví po pravidelném prořezávání stromů a keřů. Malé elektrické drtiče si lze koupit, velké a výkonné benzinové se vyplatí půjčit si. U štěpky použití závisí na druzích stromů, ze kterých pochází. Z opadavých listnáčů je univerzálním materiálem, který poslouží k mulčování i tvorbě cestiček a někteří pěstitelé ji využívají i na zeleninové záhony.

V počáteční fázi rozkladu půdu do jisté míry ochuzuje o dusík, ale ten snadno doplníte dávkou kompostu, trávy, výluhu z kopřiv nebo trusu. Poté je štěpka pro půdu velmi přínosná, podporuje tvorbu humusu. Dá se koupit v zahradnictví i na pile, můžete si ji ale i sami vyrobit, pokud máte k dispozici větve z prořezávek. U štěpky pocházející z jehličnanů platí totéž, co pro kůru – hodí se ke kyselomilným rostlinám.

 

Foto: Shutterstock

Dřevěné uhlí může sloužit i jako dekorace

Dřevěné uhlí se k vylepšení půdy využívá tisíce let. Zeminu provzdušňuje, váže na sebe živiny, které se díky tomu neodplaví, ale rostlinám dostupné zůstanou. Chrání mikroorganismy, jež jsou pro zdravou půdu nezbytné. A podobně je užitečné i jako mulč – lehký, trvanlivý, vzdušný, sloužící také jako zásobárna vláhy. Černé lesklé kousky dřevěného uhlí vypadají na záhonech nezvykle a pěkně. Můžete je zakoupit, ale také z různých zbytků větviček i skořápek od ořechů sami vyrobit. Takzvaná pyrolýza se provádí bez přístupu vzduchu, dnes místo klasických milířů poslouží i jednoduché kovové sudy.

 

Foto: Shutterstock

Štěrk, oblázky a kačírek

Kámen v mnoha podobách sice půdu nehnojí, ovšem před erozí ji chrání. Především v trvalkových záhonech jsou tyto materiály vděčné, ocení je především suchomilné rostliny. Udržují jejich báze v suchu a střádají v sobě teplo. V drobnějším ostrohranném štěrku se mohou snadno přesévat i suchomilné letničky a rozrůstat polštářovité bylinky a skalničky.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek