foto: Alena Isabella Grimmichová

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Pár slov o technice

Linie a plochy vytvořené voskem jsou vůči barvě odolné. Jakmile se vosk odstraní, zůstávají původně zakrytá místa bílá, resp. ponechávají si barvu podkladu, vzniká tzv. rezerváž. Vosk, který při práci popraskal, umožní barvě, aby v místě prasklinek obarvila látku, a vytvořila tak žilkování, tzv. krakelování. Krakelování nevzniká jen náhodou, ale lze ho použít jako samostatný výtvarný efekt. V tradiční voskové batice bylo krakelování nepřípustné, ale v současnosti se stalo velmi oblíbeným prvkem.

 

Jaký použít vosk

K malbě voskem používáme směs včelího vosku a parafínu. Ve výtvarných potřebách lze koupit již připravený batikovací vosk v granulích, tato směs je ale poměrně drahá a nehodí se ke každému typu práce s voskem, lepší a levnější je namíchat si směs vlastní.
Včelí vosk je měkčí a vláčnější než parafín, který je naopak tvrdší, vytváří tenčí vrstvy, snadno se láme a odděluje od látky. Pokud malujete štětcem, je ideální namíchat směs v poměru přibližně 1:1.
Jestliže nemáte doma profesionální vybavení, je nejideálnější rozehřívat vosk ve vodní lázni. Do hrnce s vodou vložte plechovou misku s voskem a dejte vodu vařit. Jakmile je vosk dostatečně rozehřátý, přeneste ho i s hrncem na pracovní plochu.
Správně rozehřátý vosk nechává průhlednou stopu, která prosákne do látky. Příliš horký vosk se rozpíjí nebo látkou protéká. Nedostatečně rozehřátý vosk nechává mléčnou stopu na povrchu látky, do látky se nevsákne a nevytvoří tedy rezerváž. Správná teplota je závislá na síle a hustotě použité tkaniny. Bavlněné plátno potřebuje vyšší teplotu vosku než jemné hedvábí nebo len, které vstřebávají vosk lehce.

foto: Alena Isabella Grimmichová

 

Hodí se jen pro přírodní materiály

Voskem malujte pouze na přírodní materiály. Štětce na malbu voskem vybírejte pouze s vlasem z přírodních materiálů. Syntetické štětce se mohou kroutit, spékat i hořet.
Budete potřebovat několik velikostí kulatých i plochých štětců s jemným i hrubým vlasem. Nové štětce před prvním použitím nejprve namočte do vosku s nižší teplotou, poté je nechte na vzduchu ochladit. Pak je možné je bez problémů používat i v horkém vosku.
Štětec používejte vždy suchý, před začátkem práce ho nechte několik minut rozehřát v horkém vosku. Po dokončení práce štětec vytřete hadříkem a vyrovnejte do původního tvaru.

 

Odstraňování vosku z látky

Jak se po dokončení práce zbavit vosku? Nejlepším způsobem odstraňování vosku z látky je odžehlování. Pokud je na látce velké množství vosku, pokuste se ho nejprve opatrně odloupat. Co nepůjde odrolit, odžehlete. Na žehlicí prkno dejte složené staré prostěradlo a na něj vrstvu novin. Ty musí být několik týdnů staré, jinak se tiskařská barva obtiskne na látku. Na ně dejte nabarvenou látku a překryjte ji dalšími dvěma listy novinového papíru. Vosk odžehlujte postupně. Jakmile se noviny promastí, okamžitě je vyměňte za nové. V opačném případě byste vosk do látky stále vraceli. Zpočátku nastavte žehličku na stupeň dva, ke konci odžehlování zvyšte teplotu na trojku.
Poté látku vyperte v horké vodě s mýdlem. Horká voda odstraní zbytky vosku a mýdlo nečistoty, které se do látky dostaly z novin. Několikrát ji dobře vymáchejte v teplé vodě a nechte odkapat. Hedvábí nikdy neždímejte a žehlete ho ještě mokré. Při prvním žehlení po voskové batice se může ještě nějaký (i zabarvený) vosk objevit a znečistit žehlicí prkno. Je potřeba s tím počítat a vypodložit látku starším plátnem.

 

Malba štětcem a krakelování

Polštáře s květinovým vzorem, které si můžete vyrobit podle našeho návodu, jsou vytvořeny postupným překrýváním barevných a voskových vrstev a doplněny závěrečným krakelováním. Krakelování působivě doplní pozadí, změní celkové barevné vyznění, navodí starožitný ráz malby a oživí vzor. Zároveň je to i technika velice vhodná pro začátečníky, protože umožňuje zakrýt chyby, ke kterým během batikování došlo, a zakomponovat je do celku.
Linie a plochy vytvořené voskem jsou vůči barvě odolné. Jakmile se vosk odstraní, zůstávají původně zakrytá místa bílá, resp. ponechávají si barvu podkladu. Tímto způsobem můžete na látce vytvářet mnohobarevné kompozice opakováním barvení a voskování. Vícebarevná batika je poměrně časově náročná, ale poskytuje velké možnosti výtvarného vyjádření. Každý krok je nutné si předem rozmyslet a uvědomit si, co a v jaké barvě bude po odstranění vosku vidět.
Štětec je pro nanášení vosku na látku pravděpodobně nejvhodnější nástroj. Voskem lze malovat podobně jako barvami, rozdíl je jen v tom, že barva již na látce je a my ji voskem pouze „zafixujeme“.


Polštáře s květinovým vzorem

Budete potřebovat

  • hedvábí Crêpe de Chine 16 (nebo tenké bavlněné plátno)
  • transparentní zažehlovací barvy na hedvábí (bavlnu) – žlutou, oranžovou, zelenou a tmavě modrou
  • plochý a kulatý štětec
  • včelí vosk a parafín
  • nůžky
  • jehlu a nit
  • papírové utěrky

 

Přípravné práce

Vosk na batikování si připravte ze stejného dílu včelího vosku a parafínu. Vše rozehřejte ve vodní lázni na teplotu, při které je vosk nanesený štětcem na hedvábí (bavlnu) průhledný a pronikne do látky. My jsme malovali na hedvábí Crêpe de Chine, a teprve po dokončení práce jsme ušili povlak, ale lze malovat i na předem ušitý polštář (ten je možné koupit ve výtvarných potřebách), jen si tím trochu ztížíte práci.
Hedvábí (bavlnu) upevněte do rámu nebo napněte mezi dvě dřevěné kozy. Pokud malujete na koupený povlak, předem ho vyperte a vyžehlete. Vnitřek povlaku vypodložte kartonem nebo silnou vrstvou novinového papíru, na to položíme papír na pečení. Papír musí ochránit spodní díl polštáře před prosáknutím vosku a barvy, ale zároveň nesmí látku zvlnit, aby nedocházelo k deformacím vzoru při malbě.

 

Postup

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

1 Kulatým štětcem namočeným ve vosku namalujte obrysy květin. Těmto místům zůstane bílá barva. Celý obrázek natřete plochým štětcem žlutou barvou. Při technice postupného zakrývání voskem postupujte vždy od nejsvětlejších barev k tmavším. Vzhledem k tomu, že používáte zažehlovací barvy, a ty v silnější vrstvě mohou na látce vytvořit tuhý film, raději barvy řeďte vodou. Vyzkoušejte si předem, jak velkou koncentraci barev můžete použít, aby nedošlo k narušení splývavosti materiálu.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

2 Po dokonalém zaschnutí barvy pokračujte v malbě voskem. Kulatým štětcem vytvořte žilkování uvnitř květů a širokým plochým štětcem malujte pozadí. Po zatuhnutí vosku přetřete celou plochu oranžovou barvou. Pokud malujete na hotový povlak, musíte papíry uvnitř stále vyměňovat.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

3 Postup opakujte, nejprve dokončete malbu voskem, pak domalujte zelenou barvou…

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

4 Do směsi vosku přidejte parafín tak, aby výsledný poměr byl přibližně 1/3 včelího vosku na 2/3 parafínu. Po dokonalém zaschnutí barev přetřete celou plochu hedvábí (nebo bavlny) širokým plochým štětcem voskem. Jakákoli vlhkost může celou práci zničit, proto s voskem pracujte vždy jen na dokonale suchém podkladu.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

5 Vosk nechte ztuhnout, a potom ho na látce opatrně rozlámejte. Dejte pozor, aby se neodrolil, protože taková místa je nutné znovu navoskovat. Pokud je navoskovaná plocha příliš vláčná, můžete dát hedvábí na chvíli do mrazáku. Prasklinky pak vzniknou snadno. Čím tužší je vosk, tím větší praskliny vznikají. Velikost prasklin je také závislá na vrstvě vosku. V zásadě platí, že nižší vrstva měkčího vosku vytvoří jemnější krakelování než silná vrstva tuhého vosku. Je potřeba si předem rozmyslet, jakého výsledku chcete dosáhnout.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

6 Pomačkanou látku narovnejte. Tmavě modrou barvu smíchejte s trochou saponátu (asi v poměru 4:1) a zatřete ji plochým štětcem do prasklinek. Saponát překoná odpor vosku k barvě. Štětcem kružte všemi směry, aby se barva dostala do všech prasklin. Stav si můžete kontrolovat na rubové straně látky. U voskové batiky vždy v průběhu práce vidíte na rubu momentální stav malby tak, jak by vypadal, kdybyste v daném okamžiku skončili. Přebytečnou barvu odsajte papírovou utěrkou a látku nechte dobře proschnout.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

7 Vzhledem k tomu, že vosku je na polštáři velké množství, pokuste se ho alespoň částečně odrolit. Tato činnost je poměrně zdlouhavá a vytvoří značný nepořádek, je nutné s tím předem počítat. Opět si můžete pomoci ochlazením látky v mrazáku, vosk se pak bude lépe odlupovat.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

8 Jakmile máte většinu vosku pryč, začněte vosk odžehlovat. Na žehlicí prkno dejte staré prostěradlo a na něj 3–4 vrstvy novin. Hedvábí (bavlnu) položte na staré noviny a ještě dvěma archy je zakryjte (v případě polštáře musíte dát papír i do vnitřku). Vosk odžehlujte podle informací v úvodním textu. Jakmile se papír promastí, vyměňte ho za čistý. Opakujte postup tak dlouho, dokud se vosku nezbavíte. Nezapomínejte vyměňovat i noviny uvnitř polštáře. Odžehlováním vosku zároveň zafixujete barvy.
Na závěr látku vyperte v horké vodě, nechte odkapat. Ještě mokré hedvábí vyžehlete, pokud pracujete s bavlnou, můžete látku před žehlením nechat zcela uschnout.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Bavte se, tvořte a recyklujte

Bavte se, tvořte a recyklujte

Co s papírovými sáčky či taškami, pro které nemáte využití? Vytvořte si z nich papírový košík, do kterého si můžete třeba uložit ovoce, zeleninu nebo ořechy.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek

Barevné květináče z plechovek

Barevné květináče z plechovek

Hromadí se vám doma prázdné plechovky? Využijte je tvůrčím způsobem a povyšte obyčejný odpad na designový kousek, který vám nejen ještě poslouží, ale navíc i zkrášlí váš domov.

Celý článek