Tady chcete posedět a snít

Klára, rodačka z Prahy, vždycky toužila po romantické zahradě. Představovala si, že bude tak trochu tajemná, pohádková, s různými zákoutími. Dlouho dopředu tedy studovala časopisy i knihy, zjišťovala, jaké podmínky rostlinám dopřát. A výsledek? Dopadlo to trochu jinak.

Ozdobou venkovských chalup jsou leckde i dnes předzahrádky, z nichž přes plaňkový plot vyhlížejí tradiční růže, floxy, srdcovky, kopretiny, pivoňky a další květiny. Nechybějí ani v této zahradě. Díky tomu, že její rozloha činí téměř tisíc metrů čtverečních, mají však mnohem víc prostoru.

 

Keře a stromy vysazovali jako první

Už dlouho před tím, než si majitelka pořídila chalupu, si kupovala časopisy o zahradách a snila o tom, že jednou získá kousek půdy, který bude osazovat a zkrášlovat podle svého a kam bude utíkat před každodenními problémy a starostmi. Do této vesnice nedaleko Tábora jezdívala Klára od dětství za příbuznými a Mirek je zdejší rodák, zde se také seznámili. Když se před dvaceti lety ve vsi objevila chalupa na prodej, koupili ji a vrhli se nadšeně do práce, přestože věděli, že to bude běh na dlouhou trať.

Majitelka si vytvořila soukromou oázu klidu, kde se cítí dobře

Nejdřív museli dát do pořádku stavení, které bylo delší dobu prázdné, proto i vlhké, zatuchlé, bez izolací, s opadanou omítkou a polorozpadlým komínem. V zahradě, kde přežívalo pár keříků rybízu a staré ovocné stromy, se objevily kupy písku, štěrku, míchačka a nejrůznější nářadí. Klára ovšem věděla, že keře a stromy potřebují čas, než vyrostou do krásy, proto nějaké vysadila už tehdy.

„Vybírala jsem místa, kde nepřekážely staveništi, a potom jsem s některými zase šachovala jinam. Šlo mi hlavně o to, abych vytvořila clonu z živého plotu podél silnice, jelikož pozemek je pod úrovní terénu. Chtěla jsem vytvořit soukromou oázu klidu, kde se budeme cítit dobře. To znamená jedním pohledem nepřehlédnutelnou zahradu, kde se objevují různé průhledy a zákoutí, takové jakoby zahradní pokoje. To se mi vždy moc líbilo,“ vypráví majitelka.

Tradiční růže, floxy, srdcovky, pivoňky a další květiny našich babiček zdobí i tuto zahradu

Majitel je tesař, ale poradí si prý úplně se vším. „Z chalupy tenkrát zbyly jen tři obvodové zdi a čtvrtá byla podepřena pilířem, aby to celé nespadlo,“ vypočítává Klára. Radost měla z nového zápraží, které její manžel vyzdil z plochých kamenů, i z pěkného dřevěného plotu, který postavil kolem zahrady, kde už se začaly objevovat první květiny. Vysoký je zejména směrem do polí, odkud nejvíce fouká a kde se v zimě vytvářejí závěje. Zahrada je tedy chráněna proti rozmarům zdejšího dost drsného podnebí.

 

Původní starou studnu majitelé obezdili a postavili nad ní bytelnou sedlovou stříšku

Slunce i polostín

„Měla jsem sice velmi dobře nastudováno, která rostlina má ráda stín a která slunce, sucho nebo spíš vlhko, ale jde pouze o teorii, praxe byla jiná. Každé zákoutí má svoje mikroklima, takže se rostlinám na podle mě optimálním místě přesto nedařilo,“ vysvětluje Klára a dodává: „Kytky si zkrátka samy řekly, kde jim bude nejlíp. A pak jsem je asi pět let přemlouvala, aby rostly. Dnes, po dvaceti letech, už je musím spíše krotit a přišlo na řadu i vykopávání a likvidace v místech, kde je zeleň moc divoká.“

Jižní část vyhovuje levanduli a dalším aromatickým bylinkám

Zahrada je situovaná převážně na východ od chalupy. Po ránu svítí slunce na vrbiny, plicníky, pryšce, klematis a bylinky poblíž chalupy, a pak už si užívají polostínu. Jižní a západní část vyhovuje růžím, levanduli, kontryhelu a různým druhům klematisů. Poloha severovýchodní se hodí k pěstování host, náprstníků, dlužich a kapradin. Vyrůstají v této zahradě do obdivuhodných rozměrů. Stejně jako hortenzie, zimolezy, vajgélie, pustoryly a další dřeviny.

Většina rostlin ukáže svoji krásu teprve po několika letech od výsadby. Je třeba s tím počítat a dát jim prostor už při vysazování. Ovšem ani tato zahrada není bez hranic, proto vlastníci museli některé keře po čase zlikvidovat.
„Vůbec nejradši mám anglické sadové růže, hlavně Austinovy, různé sorty pnoucích růží a jejich kombinace například s klematisy, s levandulí, s okrasnými česneky, ty růžím vyloženě prospívají,“ vyjmenovává majitelka.

Kamenné schody, po nichž se vstupuje do chalupy, jsou z obou stran lemovány trvalkovými záhony

Líbí se jí i různé netradiční a málo známé rostliny – třeba červenolistá bezinka nebo muchovník, pomněnkovec, houttuynia a další. Baví ji také tvořit různé zahradní dekorace. Vyzdila například z kamenů kruhový záhonek na suchomilné rostliny. Manžel jí jenom namíchal maltu.

 

V houpačce zavěšené na lanech můžete relaxovat za každého počasí

Posedět a obdivovat

Mirek je precizní a praktický, dbá na to, aby všechno mělo svůj logický účel, je to zkrátka řemeslník. Některé zahradní nápady své ženy nepovažuje za praktické, ale většinou se nechá k jejich realizaci přemluvit. A uznává, že z každého kouta pozemku, kde vytvářel menší i větší dřevěné stavby, ta jejich zahrada vypadá vždycky jinak.

Nejdřív vznikla pergola, nad kterou se od jara rozrůstá růže a zimolez. Pak pěkná sedlová stříška nad studnou, z níž se dnes používá voda už jen pro zahradu. Jako třetí přišlo na řadu odpočívadlo ve stinné části zahrady. „Další byla, myslím, houpačka. A potom manžel postavil šestiboký altán. To byla nejnáročnější a zatím poslední stavba. Tady mohl realizovat svoje tesařské umění. Mám ráda krytá záda, tak udělal zadní stěny bedněné. Je tu stín, ticho a klid. Ráda si tu posedím, když mě bolí nohy, nebo si chvilku čtu. Ale na to opravdu není moc času,“ konstatuje majitelka.

Najdete zde mnoho útulných míst, zákoutí a laviček, které lákají ke chvilce odpočinku

Dřevo na topení ani na zahradní stavby tady nemusejí kupovat, jelikož mají vlastní les. „Manžel si sám vybrané stromy pokácí, odveze je na pilu a dřevo použije pro svoji práci, ale je s tím samozřejmě spousta dřiny,“ říká Klára. Zahradní stavby se téměř ztrácejí v zeleni, kolem rostou trvalky i keře a přes jejich stříšky se šplhají popínavky.

V zahradě rostou anglické sadové růže, hlavně Austinovy, různé sorty pnoucích růží a jejich kombinace s jinými trvalkami

 


Text: Marie Rubešová; foto: archiv majitelů

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek