Stěny v koupelně

Koupelnové stěny nemusí pokrývat obklad od podlahy ke stropu. Lze použít řadu dalších materiálů, které odolávají vlhku a zároveň dovedou styl koupelny k dokonalosti.

Je pravdou, že keramický obklad má pro použití v koupelně jen ty nejlepší předpoklady. Je velmi odolný, snadno se udržuje, a pokud je po řemeslné stránce správně provedený, nemusíte mít obavu, že by voda zatekla tam, kam nemá. V dnešní době už příliš neuspějí ani námitky na obtížnou údržbu spár, neboť u velkoformátové dlažby se zabroušenými hranami jsou takřka neznatelné.

Přesto mnoho lidí touží po něčem méně obvyklém. Důvodem je třeba i to, že u historických chalup nenajdeme nic jako předobraz původní koupelny, který by pak stačilo v souladu s dnešními požadavky okopírovat, neboť ve venkovských chalupách se často první keramické obklady objevily až ve druhé polovině 20. století. V řadě případů je třeba skutečně neotřelý způsob řešení, aby koupelna ke stařičkému domu pasovala.

 

Odhalené zdivo

Zejména u rustikálních koupelen je často k vidění sejmutí omítky z původního kamenného či cihlového zdiva. Stylově se toto řešení hodí takřka kamkoliv, kde má dost prostoru vyniknout. Jen je potřeba takto výrazný prvek nepřebít dalšími vzory a zbytečně prostor netříštit. Namístě je pak také pečlivé vyspárování cihel nebo kamene a ošetření povrchu impregnačním přípravkem proti pohlcování vlhkosti.

voděodolným nátěrem. foto Shutterstock

Dřevo v koupelně

Použití dřeva na stěnách se objevuje jak v moderních, tak i v historických koupelnách. Liší se samozřejmě způsobem provedení a finální barevnou úpravou. V koupelnách z počátku 20. století se používalo dřevo k obkladu pouze spodní poloviny zdi a natíralo se na různé pastelové odstíny. V těch moderních se více používá dřevo v přírodní podobě.

Moderní keramické obklady mají rozmanité atraktivní dezény, včetně vzoru dřeva či pestré mozaiky. foto Shutterstock

Omyvatelné barvy

O minimalistický vzhled nerušený žádnými spárami se postará omyvatelná barva. Bez problémů odolává kapkám vody a lze ji tedy použít i na stěnu za umyvadlem. Velkou výhodou je široký výběr odstínů a nízká cena. Pro dosažení dokonalého efektu je ale nutné mít bezvadně připravené stěny, protože veškeré nedostatky barva jen zvýrazní. Omyvatelná barva se ale nehodí do sprchových koutů, kde jsou nároky na odolnost extrémně vysoké.

Omyvatelná barva v koupelně pomáhá navodit neobvyklý, ale přitažlivý dojem. foto Shutterstock

Dekorační stěrky

V současné době jsou velmi moderní různé dekorační stěrky, s jejichž pomocí lze na stěnách vytvořit mnoho efektů, barev i struktur. Nejoblíbenější je vzhled betonu.
Pro použití v koupelně jsou vhodnější stěrky na bázi epoxidu, které jsou oproti cementovým stěrkám odolnější a lze jimi nahradit keramickou dlažbu.

Dřevěné obklady se hodí i do těch nejmoderněji zařízených koupelen. foto Shutterstock

Marocký štuk

Ačkoliv se marocký štuk neboli tadelakt dostal do povědomí zákazníků teprve nedávno, jde o tradiční techniku, kterou upravovali stěny již staří Římané. Má charakteristický lesklý povrch a nepravidelnou barevnou strukturu. Při správném provedení jej lze použít i na nejvíce namáhaných místech v koupelně. Jeho velkou předností je, že jím lze pokrýt i různě zaoblené tvary.

Sprchový kout obložený keramickým obkladem imitujícím dřevo působí i přes své malé rozměry útulně. foto Shutterstock

Tapety

Spojení tapet a koupelny není zrovna obvyklé, ale těžko byste hledali jiný materiál, kterým dosáhnete takového efektu v proměně stylu místnosti. Naštěstí existují tapety, které jsou omyvatelné a lze je použít na stěnách, které nejsou dlouhodobě vystavené působení vody. Nejodolnější jsou tapety vinylové, jejichž svrchní vrstvu tvoří PVC.

dodá koupelně osobitost. foto Shutterstock

 

dulux.cz, modernisterky.eu, kreidezeit.cz, vavex.cz

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Výzdoba s vůní jehličí

Výzdoba s vůní jehličí

I jediná smrková, borová či jedlová větvička disponuje onou nenahraditelnou ingrediencí, která přičaruje do našich příbytků kouzlo Vánoc. Zakomponování do sváteční výzdoby je tak sázkou na jistotu.

Celý článek

Jak využít volné stěny

Jak využít volné stěny

Přemýšlíte, jakou dekorací si zkrášlit stěny bytu kromě klasických obrázků. Na výběr máte z mnoha možností. Vybrali jsme pro vás několik tipů pro inspiraci.

Celý článek

Půvab podzimu

Půvab podzimu

Zkrášlete svůj domov hřejivými barvami podzimu. Vnesete tak do něj útulno i optimismus. Oranžová, žlutá i červená působí vesele a příjemně. Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…