Staré řemeslo ještě žije – lidové kroje

Hana Hrbáčková: „Věřím, že kroj přetrvá“

Švadlenky pracující pro obecně prospěšnou společnost Tradice Slovácka mají stále plné ruce práce. Právě připravují kroje na vinařské slavnosti do Blatnice pod Sv. Antonínkem na Hodonínsku, na Slovácký rok do Kyjova i na dožínky do Kroměříže.

 

Dokážete ve vaší společnosti Tradice Slovácka vyrobit úplně každý kroj?

Pokud máme k dispozici vzor nebo dobrou písemnou či fotografickou dokumentaci, snažíme se, abychom vyrobili kroj z každé oblasti. Jsou místa, kde kroje zcela vymizely a pátrá se opravdu jen v muzeích a v různých dokumentech. Jsme rádi, když se podaří zrekonstruovat kroj někde, kde už zbyly jen písemné zmínky. Nicméně některé krojové materiály už bohužel nejsou dostupné a jejich náhrada je značně komplikovaná.

 

Kolik lidí se na výrobě kroje podílí?

Je to individuální a odvíjí se to od toho, jak a čím je kroj zdobený. Každá z našich krejčových ovládá některou ze speciálních prací – šňůrování (tzv. cifrování), vyšívání, skládání, žehlení a základní šití. Kroj se nejdříve nastříhá, zdobí buď ruční, anebo strojovou výšivkou nebo se tvoří vzor pomocí šňůrek, následně se došívá a žehlí. Průměrně se na výrobě kroje podílí čtyři pracovnice.

 

Jak dlouho práce na jednom kroji trvá?

Opět je potřeba brát v úvahu bohatost kroje, zda si zákazník přeje ruční nebo strojové vyšívání. Jedná-li se o jednoduchý plátěný kroj, lze jej ušít za šestnáct hodin. Náročně zdobený kroj se šije i více než sto hodin.

 

Nakolik je ruční výšivka rozeznatelná od strojové? A kdy se která používá?

V současné době už je strojová výšivka mnohdy těžko rozeznatelná od ruční. U některých výšivek se musíte podívat do rubu, abyste se přesvědčili, že se jedná o strojovou výšivku. I přes to strojová výšivka nedokáže nahradit všechny techniky ručního vyšívání. Strojová výšivka se používá hlavně z důvodu snížení ceny a tam, kde je potřeba mít vyrobeno více kusů v krátkém čase. Jedná se například o folklorní soubory, kde dochází k rychlému opotřebení celého kroje. Ruční výšivka je žádaná do muzeí, pro obce, které pořizují kroje ke slavnostním příležitostem, a všemi, kteří dbají na dodržení tradičních způsobů výroby kroje, ovšem za vyšší cenu.

Strojová výšivka je už dnes od té ruční téměř k nerozeznání

 

Jaké jsou výhody i nevýhody té které?

Asi nejvýraznějším měřítkem je již zmíněná cena. Další výhodou strojové výšivky je možnost praní bez párání, což u ručních výšivek často nelze z důvodu pouštění barev vyšívacích přízí.

 

Je každý kroj originál?

Naší snahou je, aby byl každý kus jedinečný. Pokud folklorní soubory trvají na stejném vzoru výšivky, snažíme se alespoň v rámci možností měnit barevnost. Samozřejmě barvy si nemůžeme měnit zcela libovolně, ale musíme dodržovat charakteristické rysy každé oblasti, do níž výšivka patří. Drobné změny vzorů a barev jsou znát také u ručních výšivek a lze tak hovořit o jakémsi rukopisu vyšívačky.

 

Jak dlouho kroj vydrží? A kdy už je potřeba ho renovovat?

Kroj je dlouholetá záležitost a nepořizuje se na jeden ani na dva roky. Podle četnosti nošení vyžaduje opravy a údržbu. Plátěné části, jako jsou košile nebo rukávce, se perou podle ušpinění. U soukenných částí kroje je možné vyměnit pouze podšívku, prát se nedají. Starší kroje se opravují výměnou stuh, krajek, prýmků a podobně.

Ruční výšivkou jsou zdobené kroje určené pro muzea a pro náročnější klientelu

 

Které části kroje jsou nezranitelnější?

Nejvíce trpí části kroje, na kterých jsou našité jemné krajky, dále děrované výšivky na košilích, zástěrkách a rukávcích.

 

Jak se o kroj starat, aby vydržel co nejdéle?

Kroj je potřeba mít dobře uložený v prostorných skříních nebo papírových krabicích tak, aby vše větralo a nesvítilo na krojové součásti slunce. Jak komu dovolí prostor, lze sukně rozložit narovno nebo zavěsit do skříně. Košile, rukávce, vesty a kabáty je vhodné zavěsit na široké ramínko a do skříní pak umístit odpuzovače šatních molů, kteří dokážou u vlněných materiálů způsobit nemilé překvapení.

 

Jak velká je v současnosti poptávka po krojích? A kdo jsou vaši zákazníci?

Prozatím poptávka pořád je, za což jsme rádi. Našimi zákazníky jsou jak jednotlivci, tedy folklorní nadšenci, tak i folklorní soubory, pěvecké sbory, spolky a obce podporující tradiční lidovou kulturu nejen na Slovácku, ale napříč celou České republikou – především však na Moravě i ve Slezsku.

Nohavice tohoto pánského kroje jsou zdobené takzvaným šňůrováním neboli cifrováním

 

Jak se ke krojům staví mladá generace? Jsou pyšní, když si jej můžou vzít?

Nemohu zhodnotit všechny regiony, ale tady na Jižní Moravě vídáme na všech folklorních akcích spoustu mladých lidí v krojích. Takže předpokládám, že jej nosí rádi.

 

Kroje se obvykle dědí z generace na generaci. Jak často se k vám takové kousky dostanou?

Velmi staré, ale stále použitelné kroje se k nám dostanou opravdu často. Také je pro zákazníky vždy cennější nechat si opravit kroj po někom, kdo je mu blízký a ke komu měli vztah.

 

Co myslíte, přetrvá kroj i v budoucnosti?

Záleží jen na nás, jak budeme naše tradice předávat dál. To se týká i kroje. Pokud budeme hrdí na to, co nám po předcích zůstalo, kroj přetrvá. A já tomu věřím.

 


Tradice Slovácka, o. p. s. Blatnička

Obecně prospěšná společnost Tradice Slovácka v Blatničce vznikla díky projektu „Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel“, který byl spolufinancován EU. Hlavní prioritou je výroba a údržba krojů a krojových součástí tradičním způsobem tak, aby byla zachována osobitá kultura našich předků. Společnost svou pozornost soustřeďuje nejen na výrobu krojů a krojových součástí z nejrůznějších oblastí, ale také na jejich údržbu, praní a čištění. Doménou výroby je ruční i strojové vyšívání. Tradiční prvky výšivek používají také při výrobě dekorativních, užitkových i dárkových textilií jako jsou kabelky, textilie pro vinaře, zástěry, ubrusy či oděvní konfekce. Poskytují také poradenství v oblasti lidového kroje. Více najdete na www.tradiceslovacka.cz.

 

Kontakt:

Tradice Slovácka, o. p. s.

Blatnička 98
696 71 Blatnice pod Sv. Antonínkem
Telefony: 773 001 711, 518 325 492

 


Text: Andrea Skalická; foto: Tradice Slovácka, o. p. s.

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek