Rozkvetlá jarní váza

Vyzdobte si spolu s výtvarnicí Lucy Štruncovou, o které jste si mohli přečíst včera poutavé povídání, skleněnou vázu na jarní kytičku vskutku netradičně a nápaditě.

Budete potřebovat

  • polymerovou hmotu (v tomto případě Kato Polyclay) v několika barvách
  • strojek na těstoviny
  • Czextruder (nástroj na vytlačování hmoty) a nástavec s malými dírkami
  • váleček, kruhová vykrajovátka
  • jehlu, řezák
  • elektrickou troubu
  • skleněnou vázu
  • lepidlo na sklo

Postup

1. Každý plát hmoty projeďte strojkem na těstoviny na nejširší nastavení a pak z něj pomocí kulatého vykrajovátka, které má průměr jako nástroj Czextruder, vykrojte spousty koleček. Kolečka navrstvěte na sebe v různých variantách, každý váleček by měl být odlišný.

2. Připravte si nástavec s několika malými dírkami (je z disku LCD3). Nástavec umístěte do koncové matky.

3. Komínky z navrstvených koleček jeden po druhém vkládejte do těla Czextruderu, zašroubujte matku a vytlačte komínky skrze Czextruder pomocí točení kličkou. Ven začnou lézt barevní hadi.

4. Připravte si další plát hmoty, tentokrát jej strojkem projeďte na střední nastavení. Vezměte si jednoho vytočeného hada a začněte jej točit na plát od středu do spirály. Pokud vám had dojde, napojte na něj další.

5. Celou spirálu opatrně zaválejte válečkem a pomocí jehly vytvořte směrem ven ze středu několik rýh.

6. Rýhy mohou být rozmístěny jak pravidelně, tak nahodile. Ve výsledku pak bude každá dekorace vypadat malinko odlišně.

7. Spirálu vykrojte vykrajovátkem libovolné velikosti. Takto vytvořte spousty dalších koleček.

8. Kolečka pokládejte na skleněnou vázu podle vlastní chuti a fantazie. Lehce přitlačte. Poté vázu i s kolečky upečte v elektrické troubě podle pokynů výrobce použité polymerové hmoty (já použila hmotu Kato Polyclay a pekla 30 minut na 150 °C). Je nutné, aby váza byla skleněná a vydržela pečení v troubě. Kolečka se na váze musí upéct, aby okopírovala přesný tvar vázy a dobře pak při lepení na váze držela. Nesnažte se manipulovat s horkou vázou, nechte ji v klidu vychladnout, aby vám nepraskla.

9. Po upečení vychladlá kolečka opatrně sundejte.

10. Nakonec nalepte kolečka pomocí lepidla na sklo zpět na vázu.

Vizitka

Lucy Štruncová z Plzně se před sedmi lety zamilovala do polymeru, který ji dodnes neopustil. Ve svých osmnácti letech přednáší, lektoruje, píše e-booky a blog, studuje design a sdílí nadšení o tomto materiálu dál. Spolu se svým tátou a společníkem Martinem založili firmu LC Tools, která navrhuje a vyrábí designově řešené kvalitní nástroje, které si lidé oblíbili po celém světě. Aktuálně organizuje polymerové akce, točí inspirující videa a připravuje svoji první knihu, která by měla vyjít v listopadu 2018. Více se o Lucy dočtete v rubrice Naše dílna.

 


Realizace a text: Lucy Štruncová; foto Nikola Bruncová (www.linnette.cz)

Další články

Dřevěné stolečky

Dřevěné stolečky

Vlastnoručně vyrobené stolečky vás budou těšit, a navíc budou i praktickou pomůckou v domácnosti. Vkusně jimi vyplníte prostor v obývacím pokoji nebo venku na terase.

Celý článek

Mísa s kamínky

Mísa s kamínky

Dáváte rádi věcem novou podobu? Starou bambusovou mísu můžete ozvláštnit nalepenými kameny, které zalijete betonovou směsí. A pozoruhodný bytový doplněk je na světě!

Celý článek

Stromek z příze

Stromek z příze

Vytvořte si s dětmi jednoduchou, a přitom efektní dekoraci. Můžete na ni zužitkovat zbytky příze a zásobu knoflíčků. Děti si při práci můžou procvičit šikovnost svých prstíků.

Celý článek

Květina na sváteční stůl

Květina na sváteční stůl

Na štědrovečerním stole by neměla chyběla květina. Naaranžujte si ji například z krásných bílých květů lilie a zelených větviček túje. Je to jednoduché a výsledek vás nadchne.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.