Rozkvetlá jarní váza

Vyzdobte si spolu s výtvarnicí Lucy Štruncovou, o které jste si mohli přečíst včera poutavé povídání, skleněnou vázu na jarní kytičku vskutku netradičně a nápaditě.

Budete potřebovat

  • polymerovou hmotu (v tomto případě Kato Polyclay) v několika barvách
  • strojek na těstoviny
  • Czextruder (nástroj na vytlačování hmoty) a nástavec s malými dírkami
  • váleček, kruhová vykrajovátka
  • jehlu, řezák
  • elektrickou troubu
  • skleněnou vázu
  • lepidlo na sklo

Postup

1. Každý plát hmoty projeďte strojkem na těstoviny na nejširší nastavení a pak z něj pomocí kulatého vykrajovátka, které má průměr jako nástroj Czextruder, vykrojte spousty koleček. Kolečka navrstvěte na sebe v různých variantách, každý váleček by měl být odlišný.

2. Připravte si nástavec s několika malými dírkami (je z disku LCD3). Nástavec umístěte do koncové matky.

3. Komínky z navrstvených koleček jeden po druhém vkládejte do těla Czextruderu, zašroubujte matku a vytlačte komínky skrze Czextruder pomocí točení kličkou. Ven začnou lézt barevní hadi.

4. Připravte si další plát hmoty, tentokrát jej strojkem projeďte na střední nastavení. Vezměte si jednoho vytočeného hada a začněte jej točit na plát od středu do spirály. Pokud vám had dojde, napojte na něj další.

5. Celou spirálu opatrně zaválejte válečkem a pomocí jehly vytvořte směrem ven ze středu několik rýh.

6. Rýhy mohou být rozmístěny jak pravidelně, tak nahodile. Ve výsledku pak bude každá dekorace vypadat malinko odlišně.

7. Spirálu vykrojte vykrajovátkem libovolné velikosti. Takto vytvořte spousty dalších koleček.

8. Kolečka pokládejte na skleněnou vázu podle vlastní chuti a fantazie. Lehce přitlačte. Poté vázu i s kolečky upečte v elektrické troubě podle pokynů výrobce použité polymerové hmoty (já použila hmotu Kato Polyclay a pekla 30 minut na 150 °C). Je nutné, aby váza byla skleněná a vydržela pečení v troubě. Kolečka se na váze musí upéct, aby okopírovala přesný tvar vázy a dobře pak při lepení na váze držela. Nesnažte se manipulovat s horkou vázou, nechte ji v klidu vychladnout, aby vám nepraskla.

9. Po upečení vychladlá kolečka opatrně sundejte.

10. Nakonec nalepte kolečka pomocí lepidla na sklo zpět na vázu.

Vizitka

Lucy Štruncová z Plzně se před sedmi lety zamilovala do polymeru, který ji dodnes neopustil. Ve svých osmnácti letech přednáší, lektoruje, píše e-booky a blog, studuje design a sdílí nadšení o tomto materiálu dál. Spolu se svým tátou a společníkem Martinem založili firmu LC Tools, která navrhuje a vyrábí designově řešené kvalitní nástroje, které si lidé oblíbili po celém světě. Aktuálně organizuje polymerové akce, točí inspirující videa a připravuje svoji první knihu, která by měla vyjít v listopadu 2018. Více se o Lucy dočtete v rubrice Naše dílna.

 


Realizace a text: Lucy Štruncová; foto Nikola Bruncová (www.linnette.cz)

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.