Quilling – papírový filigrán

Práce s papírem je zábavná a její výhodou je, že materiál k tvoření je snadno dostupný. Z úzkých papírových proužků přitom můžete vytvořit ozdoby, které budou připomínat krásné šperky.

Quilling je technika vytváření obrazců a dekorací ze stočených a vedle sebe nalepených papírových proužků. Můžete ho nalézt také pod názvem papírový filigrán. Existuje quilling v ploše, trojrozměrný a také na hřebínku, kdy se papírové proužky otáčejí kolem speciálního hřebínku, tuto techniku naleznete pod názvem combing. My si pro začátek ukážeme quilling v ploše.

Quilling má dlouhou historii, objevuje se již ve starověku, podle některých zdrojů je jeho kolébkou starověký Egypt. Ve středověku řeholníci zdobili církevní spisy proužky papíru stáčeného na husím brku. Později se vytvářením papírových filigránů bavily dámy z vyšší společnosti.
Papírové proužky, se kterými budete pracovat, si můžete koupit již nařezané. Existují v různých barvách a šířkách. Je možné si je také samozřejmě vyrobit, pomocí pravítka a modelovacího nože nebo řezačky na papír. Na techniku quilling vám v prodejnách nabídnou různé další pomůcky pro usnadnění práce. Myslím, že jsou zbytečné. Pokud se nechcete quillingu věnovat profesionálně, neutrácejte peníze za drahé pomůcky, postačí šikovné prsty. Ani šablona s kruhovými otvory, kterou my v projektu používáme, není nutná, jak se dočtete dále, lze se bez ní obejít.

Vytvoříme si velké barevné květy a k nim zelené lístečky, vším pak ozdobíme proutěné srdce nebo věnec. Quillingové dekorace jsou určeny pouze do interiéru.

Valentýnské srdce zdobené quillingem

Budete potřebovat

  • barevné papíry nebo quillingové proužky
  • lepidlo na papír
  • štětec
  • nůžky
  • zubaté nůžky (nejsou nutné)
  • pravítko
  • řezák
  • špejle
  • šablonu s kruhovými otvory
  • tavnou pistoli
  • proutěné srdce

 

Postup

 

1 Připravte si quillingové proužky. Můžete si je zakoupit v obchodě s kreativními potřebami, nebo si je nařezat odlamovacím nožem či řezačkou na papír z barevných papírů.

 

 

3 Základním tvarem quillingu je kolečko, jeho deformacemi si vytvoříte ostatní tvary. Proužek žlutého papíru namotejte pevně na špejli jako spirálu.

 

 

4 Poté ho ze špejle opatrně sejměte, vložte do požadovaného otvoru v šabloně a nechte roztáhnout jako pružinu. Na obrázku vidíte jak se namotaný proužek roztáhne, když ho pustíte.

 

 

5 Konec proužku přilepte ke vzniklému kolečku.

 

 

6 Nyní kolečko po stranách zmáčkněte tak, abyste vytvořili tvar čočky. Spirálu kolečka ponechte buď uprostřed, jako v tomto případě, nebo na okraji čočky, jak to vidíte na obrázku číslo 10.

 

 

7 Dalším základním tvarem je slzička. Vytvoříte ji tak, že kolečko zmáčknete pouze na jedné straně.

 

 

8 Pomocí těchto postupů si vytvořte lístečky. Obvod kolečka, se kterým jsme pracovali, je 10 cm. Lístky můžete vytvořit dvoubarevné, a to tak, že dva quillingové proužky slepíte na jednom konci k sobě. Kolečko tedy budete motat třeba nejprve světle zelenou částí proužku a posléze tmavě zelenou. Jednotlivé lístečky můžete slepovat k sobě, viz obrázek.

 

 

9 Nyní začněte tvořit květy. Nejprve vytvořte jejich středy – malé středové kytičky. Udělejte je z širších papírových proužků (pracujte s jednou nebo dvěma šířkami proužků). Pracujete-li se dvěma šířkami, použijte užší proužek na střed květu a širší na okvětní plátky. Květ můžete vyhotovit z jedné barvy papíru, ale také je možné slepit několik různě barevných proužků k sobě a vytvořit tak pestrobarevný květ. Z papírů velikosti A4 nařežte proužky o šířce 3 cm a z dalších papírů o šířce 1 nebo 1,5 cm. Můžete je na jedné straně sestřihnout nůžkami se zubatým ostřím. Proužkům dále nastříhejte na jedné straně podélné třásně široké 3–5 mm. Proužky na květy slepte ze dvou proužků (tedy 2,5 – 3 délek formátu A4). Abyste měli různé květy, střídavě slepujte všechny připravené odstíny. Pokud vytváříte květy s nízkým středem, přilepte na začátek úzký proužek. Slepené proužky pevně namotejte na špejli tak, aby případná užší část byla uvnitř. Namotané proužky stáhněte ze špejle a volný konec slepte. Je dobré přetřít lepidlem i spodek květu, dojde tím k jeho zpevnění.

 

 

10 Květ rozevřete tak, že proužky prsty uhladíte směrem od středu k okrajům. Stejným způsobem vytvořte okvětní plátky velkých květin. Zde můžete pracovat s odstíny zlaté, oranžové, vínové, červené a tmavě hnědé. Obvod lístků, tedy kolečka, ze kterého je budete tvarovat, je 12 cm. (Pokud nemáte šablonu s dostatečně velkým průměrem, postupujte tak, že si na konci papírového proužku odměříte 12 cm a v tom místě natočený proužek slepíte.) Okvětní plátky vytvářejte ve tvaru čočky. Na jeden květ jich potřebujete šest. Vytvářejte je ze dvou různě barevných proužků slepených k sobě.

 

 

11 Kolem středů přilepte všech šest okvětních lístků a ty také slepte mezi sebou. Vše ještě zpevněte přetřením spodních hran proužků lepidlem.

 

 

12 Vytvoříme si květy různých barev. Do jejich středu můžete vlepit nebo přivázat korálek. Tavnou pistolí pak vytvořené ozdoby přilepte na proutěné srdce.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Háčkovaná taštička z trička

Háčkovaná taštička z trička

Nechce se vám vyhodit starší obnošené tričko, ale nevíte, jak ho zužitkovat? Nastříhejte z něj přízi a podívejte se, jak z ní můžete uháčkovat třeba taštičku na kosmetiku.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Bavte se, tvořte a recyklujte

Bavte se, tvořte a recyklujte

Co s papírovými sáčky či taškami, pro které nemáte využití? Vytvořte si z nich papírový košík, do kterého si můžete třeba uložit ovoce, zeleninu nebo ořechy.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek