Foto: Followtheflow / Shutterstock.com

Proměňte svůj obývací pokoj v oázu klidu a relaxace

Obývací pokoj je místnost, která slouží k odpočinku a přijímání návštěv. Vytvořte si v tomto prostoru dokonalou atmosféru za pomoci několika našich tipů.

Zvolte si styl

Než začnete nakupovat nábytek, tapety, koberce a doplňky, promyslete si, jaký styl by vám v obývacím pokoji vyhovoval. Máte rádi přírodní materiály, pastelové barvy, nebo vám dělá radost retro atmosféra? Styl je zkrátka rozhodující. Díky tomu, že si ujasníte, co chcete, se při zařizování vyhnete zbytečně pořízeným kouskům, které se vám nakonec nebudou nikam hodit.

Na řadu přichází nábytek

Když máte jasno, v jakém duchu se váš obývací pokoj ponese, můžete začít s výběrem nábytku. Nemusíte se přitom držet pouze jedné jediné barvy. Dobře vypadá nábytek v různých odstínech, dokonce i v těch naprosto kontrastních. Pro lepší představu, jak bude nábytek ladit, si vytiskněte jeho fotografie a připněte si je na moodboard. Stěžejní pro obývákový nábytek je funkčnost a pohodlí. Dbejte na to, aby stolek a skříňky měly dostatek úložného prostoru (například na noviny, časopisy, svíčky a další drobnosti) a pohovka byla tou nejpohodlnější ze všech.

Něco na podlahu, něco na zeď

Pokud máte výrazný nábytek, nechte stěny bílé, pověste na ně třeba jen pár obrázků či nějaké fotky. Na podlahu vám bude stačit jednobarevný koberec s krátkým nebo dlouhým chlupem. Jestliže vás baví syté barvy, vyberte si nějakou neobyčejnou tapetu, například s ornamenty či květinami – ty jsou trendy a zároveň nadčasové. Nemusíte jí polepit všechny stěny, prostřídejte ji s nějakou umírněnější tapetou nebo nechte některou zeď čistě bílou. Nápadnou tapetu skvěle doplní i originální koberec, stačí sladit barevnost.

Osvětlení a vůně = detaily, na kterých záleží

Než začnete obývací prostor dolaďovat vázami, květinami, knihami a dalšími věcmi, které vám dělají radost, čeká vás poslední důležitý krok: osvětlení a provonění. Bez světel a lamp by prostor postrádal významný punc útulnosti. Nespoléhejte pouze na lustr, k pohovce umístěte stojací lampu a do rohu, například ke starožitnému křeslu, lampičku s tónovanou žárovkou. Celek zharmonizujete pomocí svíček, aromalamp, difuzéru, vonných tyček či několika kapek svého oblíbeného parfému, který aplikujete na záclony.

 


Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek