Přirozený šarm česneku kulatohlavého

Není tak nápadný jako okrasné česneky. Působí zdrženlivě, ale na zahrádce se rozhodně neztratí. Nezapomeňte na něj! Právě teď je vhodná doba pro jeho výsadbu.

Tato cibulnatá, spolehlivě mrazuvzdorná trvalka má útlé, 60 až 90 cm vysoké hladké stvoly s přízemními trávovitými listy. Každý stvol nese jedno husté, asi 5 až 6 cm velké květenství ve tvaru vajíčka nebo slzy. Když se v červnu kvítky prodírají z papírovitého obalu, mají zelenou barvu. Tu zakrátko střídají růžové tóny, které postupně tmavnou. Nějakou dobu je květenství dvoubarevné – jedna polovina vínová, druhá zelená. Teprve v dospělosti se celé zabarvuje do purpurového odstínu. S pokračující sezonou květenství od vrcholu bledne, v září usychá. Odkvetlé paličky zůstávají atraktivní, dokud se nerozpadnou.

Milovník sluníčka

Česnek kulatohlavý (Allium sphaerocephalon) se pěstuje docela snadno. Nejlépe prospívá v živné, dokonale propustné zemině. Ke spokojenému životu potřebuje spoustu sluníčka. V období růstu dbáme na to, aby půda nevysychala. Naopak v klidové fázi nesmějí cibulky vězet v mokru. Nadměrná zimní vlhkost je ničí. Rostliny po odkvětu necháme přirozeně zatáhnout, nabírají tak energii z listů zpět do cibule. Není ani nutné je vyzvedávat ze země. Tam, kde se česneku kulatohlavému líbí, vydrží celé roky. Volně se rozsévá a šíří dceřinými cibulkami (takzvaným brutem), ale není invazní.

Čas a způsob výsadby

Optimální dobou pro výsadbu česneku kulatohlavého je druhá polovina září a říjen. Při jarní výsadbě se může stát, že v prvním roce pokvete hůře nebo vůbec. Zdravé cibulky sázíme do jamek hlubokých 10 až 12 cm. Jedna nebo dvě rostliny příliš neoslní, maximálního efektu docílíme jen s větším množstvím, nejméně 10–15 kusy. Mezi ostatními rostlinami se česneky mohou jakoby náhodně jednotlivě proplétat, anebo tvořit nápadné husté ostrůvky.

Vhodný doprovod

Česnek je vhodné kombinovat s dalšími trvalkami či letničkami. Tvarově pěkně kontrastuje s plochým květenstvím řebříčku (Achillea) a špičatým rozrazilem (Veronica). Pastelové odstíny romanticky růžových sluncovek (Eschscholzia californica), stříbrných čistců (Stachys byzantina) a bledě modrého lnu (Linum perenne) mu lichotí stejně jako výrazně limetkově žluté pryšce (Euphorbia), kontryhel (Alchemilla mollis) a svítivě oranžové montbrécie (Crocosmia). Sluší mu to ve společnosti drobnokvětých růží, jemných trav, jakými jsou například kavyl nejtenčí (Stipa tenuissima) či jednoletý ječmen hřívnatý (Hordeum jubatum) a dokonce i mezi voňavými bylinkami – dobromyslí, heřmánkem, šalvějí.


Text: red, foto: Shutterstock

Další články

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Celý článek

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek