Foto: Shutterstock

Vyrobte si přírodní vonnou svíčku

Při výběru vonných svíček byste měli být opatrní. Levné parafínové svíčky s umělými parfémy a barvivy mohou být zdraví nebezpečné. Vytvořte si s námi bezpečnou vonnou svíčku z čistě přírodních ingrediencí.

Budete potřebovat:

 • přírodní vosk (například sójový, kokosový apod.)
 • bavlněné knoty s víčkem
 • oboustranná samolepicí kolečka pod knoty
 • skleničky (například od zavařenin nebo z vypálených svíček)
 • držáky na knot (kovové, dřevěné, kolíčky, špejle s gumičkami apod.)
 • přírodní vonné či esenciální oleje
 • nádobu na ohřívání vosku (ideálně s hubičkou)
 • hrnec
 • váhu
 • kuchyňský teploměr
 • sušené bylinky

Postup:

 

Foto: Shutterstock

Připravte si nádobky, do kterých budete chtít svíčky odlévat a změřte si jejich objem (například tak, že do nich nalijete vodu a pak ji zvážíte). Podle toho si spočítejte, kolik budete potřebovat vosku. Například do sklenice o objemu 200 ml budete potřebovat asi 160 g vosku. Dobře se pracuje se sójovým voskem, ale můžete vyzkoušet i jiné druhy přírodních vosků. Odvažte si potřebné množství vosku a nasypte ho do nádoby, ve které ho budete ohřívat.

 

Foto: Shutterstock

Bavlněný knot s plíškem přilepte s pomocí oboustranného samolepicího kolečka přesně do středu dna skleničky. Aby knot zůstal uprostřed, zafixujte ho u okraje skleničky s pomocí držáku. Můžete použít kupovaný, nebo si ho vytvořit ze dvou špejlí, které na koncích svážete gumičkami a knot mezi nimi protáhnete. Nebo použijte dřevěný kolíček.

 

Foto: Shutterstock

Nádobu s voskem vložte do hrnce s vroucí vodou, zahřívejte a míchejte vosk, dokud se nerozpustí. Míchejte jemně, aby se ve vosku netvořily vzduchové bublinky. Měřte teplotu vosku digitálním kuchyňským teploměrem. Když dosáhne 80 °C, vmíchejte do vosku vonný či esenciální olej v množství asi 4–6 % váhy vosku (maximálně 10 %).

 

Foto: Shutterstock

Pak nechte vosk za občasného promíchání vychladnout na teplotu 55–57 °C. Mezitím si v troubě nahřejte připravené sklenice na teplotu asi 50 °C. Do nahřátých sklenic nalijte vosk pomalu, tenkým pramínkem, aby se netvořily bubliny.

 

Foto: Shutterstock

Nechte svíčky při pokojové teplotě vychladnout. Pak teprve odstraňte držák knotu a knot zkraťte. Povrch svíček můžete ozdobit sušenými bylinkami, například levandulí, heřmánkem, poupaty růží a podobně. Aby se bylinky spojily se svíčkou, nahřejte její povrch fénem nebo horkovzdušnou pistolí.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Šátek se vzorem kapradí

Šátek se vzorem kapradí

Baví vás vytváření barevných vzorů na textil? Přizvěte si tentokrát na pomoc sluneční paprsky a přírodniny, a vytvořte tak podle našeho návodu unikátní vzory. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Proměňte skleničky ve vázičky

Proměňte skleničky ve vázičky

K povedené proměně obyčejných skleniček od zavařenin, omáček či kompotů ve vázičky na jarní květiny vám postačí jen lakový popisovač a trocha fantazie. Podívejte se, jak na to.

Celý článek