Foto: Shutterstock

Bambus, nebo proutí? Objevte kouzlo přírodního nábytku

Nábytek z proutí, ratanu či bambusu je krásný a pomůže vám vytvořit stylový koutek v zahradě či na terase. Přečtěte si, jak ho čistit a ošetřovat, aby vám vydržel co nejdéle funkční a krásný.

Křehké a elegantní proutí

Aby vám vydržel dlouho pěkný, doporučujeme proutěný nábytek alespoň jednou týdně zbavit prachu a dalších nečistot pomocí vysavače nebo prachovky. Pro důkladnější čištění postačí slaná vlažná voda a houbička. Pokud chcete dosáhnout vysokého lesku, můžete ho ošetřit olivovým olejem, do kterého přidáte několik kapek esenciálního citronového oleje. Pozor, proutí je náchylné k poškození, proto na něj nepoužívejte žádné chemické přípravky, ostré mechanické prostředky, hrubé kartáče nebo drátěnku. Venkovního nábytek z proutí je dobré chránit před nepřízní počasí ochrannými plachtami či obaly.

 

Foto: Shutterstock

Pružný a pevný bambus

Také o bambusový nábytek byste měli pečovat každý týden – otřít ho vlhkým bavlněným hadříkem namočeným ve vlažné vodě. K čištění nepoužívejte žádné chemické přípravky, ale pouze vodu. Povrchy mohou být ošetřeny speciálním olejem. U exteriérových produktů je nutné použití oleje a precizní ošetření. Na nábytek z bambusu rovněž nepoužívejte ostré předměty, které by mohly materiál poškodit. Nábytek z bambusu neukládejte do blízkosti radiátorů, krbů a dalších zdrojů tepla.

 

Foto: Shutterstock

Lehký a ohebný ratan

Prachové částečky, pyl a další nečistoty setřete aspoň jednou týdně z ratanového nábytku mírně navlhčeným hadříkem z bavlny, následně ho vysušte utěrkou z mikrovlákna. Na více znečištěné plochy můžete použít jemný saponát na nábytek. Ratanový nábytek je možné ošetřit speciálním transparentním lakem nebo leštěnkou na nábytek. Nejdříve ho umyjte a vysušte, následně aplikujte speciální prostředek nebo mýdlovou vodu se silným bělidlem na plísně. Před zahájením sezóny se doporučuje nábytek naolejovat teakovým olejem. Na nábytek nepoužívejte tvrdé kartáče nebo ostré houbičky. Chraňte ho ochrannými plachtami nebo uschovejte pod střechu pergoly či terasy.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Bylinky pro zdravé klouby

Bylinky pro zdravé klouby

Trápí vás problémy s klouby? Než začnete hledat vhodné bylinky, které vám mohou pomoci, je třeba znát příčinu potíží. Jiné se hodí k léčbě podvrtnutého kotníku a jiné zpomalí degeneraci kloubů.

Celý článek

Pestrá a zábavná mozaika

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Celý článek

Originální kytičkové náušnice

Originální kytičkové náušnice

Vytvořte si originální háčkovaný šperk. Uháčkovat kytičku zvládne i úplný začátečník a proměnit ji v náušnici, je otázkou chvilky. Radost pak může dělat vám nebo vašim blízkým.

Celý článek