Polštářky potištěné jablky

Tisk přírodninami je snadná, rychlá a levná technika zdobení textilií. Vše, co má zajímavý povrch, lze k tisku použít: květy, listy, větvičky nebo třeba rozpůlené ovoce či zeleninu.

Budete potřebovat

foto: Alena Isabella Grimmichová

  • krycí barvy na textil
  • plochý štětec
  • staré noviny
  • papírové utěrky
  • bavlněné povlaky na polštář
  • žehličku
  • sklenici s vodou
  • jablka (postačí natlučená nebo nahnilá jablíčka, pokud mají alespoň polovinu zdravou)

 

 

Postup

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

1 Bavlněné povlaky na polštáře vyperte, vyžehlete a připravte si tisk. Tiskněte na stole na měkčí podložce, aby byl otisk rovnoměrný. Jako podložka postačí několik vrstev starých novin nebo složené prostěradlo. Na to položte povlak, který si uvnitř vyložíte papírem (opět postačí staré noviny). Papír zabrání barvě, aby prosákla na druhou stranu. Rozkrojte jablko a položte ho rozkrojenou stranou na papírové utěrky. Nechte ho takto ležet několik minut, aby se ovocná šťáva vsákla do utěrky a nekazila vám tisk.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

2 Poté jablko plochým štětcem natřete barvou a pevně přitiskněte na látku (je nutné udělat předem zkušební otisky na zbytky látky a vyzkoušet tak potřebné množství barvy). Otisk jablka má být zřetelný s jasnými okraji. Pokud se vám to nedaří, může to být tím, že buď nanášíte málo barvy, nebo nemáte kvalitní podložku. Podložka musí být měkká (ale ne příliš, aby do ní jablko nezapadalo) a rovná.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

3 Tiskněte nejprve světlými odstíny, například žlutou. Na ploše polštáře vytvořte několik otisků v různých směrech.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

4 Pokračujte v tisku zelenou barvou. Štětec dobře vyperte ve sklenici s vodou. Při každé změně barvy potřebujete čistou vodu a čistý štětec. Z jablka lehce ubrouskem setřete zbytky žluté barvy a natřete ho zeleně. Otisky klaďte na volná místa, nebo jimi můžete i částečně překrývat již natištěná jablka.

 

 

foto: Alena Isabella Grimmichová

5 Stejně postupujte se všemi odstíny, které jste si pro tisk vybrali, od nejsvětlejších po nejtmavší. Na závěr natiskněte zlatá jablíčka. Barvy nechte dobře zaschnout a poté je podle návodu na barvách zažehlete.

 


Realizace, text a foto: Alena Isabella Grimmichová

Další články

Kouzlení s dýněmi

Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Celý článek

Veselé tvoření z plsti

Veselé tvoření z plsti

Podzim hýří veselými barvami. Tak se jimi nechte inspirovat a pusťte se do hravého tvoření z dekorační plsti. Ušijte si z ní třeba ozdobu v podobě dýně nebo halloweenské příšerky pro děti.

Celý článek

Veselá čarodějka

Veselá čarodějka

Ušijte si s dětmi veselou čarodějku z filcu. Udělá jim radost jako milý dárek, talisman pro štěstí nebo třeba jako přívěšek na klíče či na školní tašku. Návod není vůbec složitý.

Celý článek

Přečtěte si