Foto: Shutterstock

Pestrá a zábavná mozaika

Mozaika je starobylá výtvarná technika, která vůbec není tak náročná, jak by se mohlo zdát. Pustit se do ní může opravdu každý, kdo si rád hraje a experimentuje. Přečtěte si, jak na to.

Rádi byste si mozaiku vyzkoušeli, ale nevíte, jak začít? Je to docela jednoduché. Připravili jsme pro vás přehled materiálu, který je pro vytváření mozaiky potřeba.

Mozaikové kamínky

Buď se můžete pustit do vytváření mozaiky z různých střepů z keramiky, porcelánu, obkladaček, oblázků a dalších materiálů, které máte doma a chcete je zužitkovat, anebo si můžete v hobby obchodech zakoupit speciální mozaikové kamínky. Mohou být z různých materiálů (ze skla, keramiky, akrylu apod.), různých barev a tvarů. Záleží na vaší kreativitě, kterým dáte přednost.

Lepidlo

K lepení jednotlivých kamínků používejte speciální lepidlo určené pro mozaiku. Dobré je zvolit lepidlo vhodné pro daný materiál.

Spárovací hmota

Používá se k vyplnění mezer mezi kameny. Existují různé barvy, které lze přizpůsobit vašemu zvolenému designu. Hmota se rozpustí ve vodě, vetře mezi mozaiku a poté z povrchu kamínku setře tak, aby zůstala jen ve spárách.

 

Foto: Shutterstock

Nářadí a pomůcky

Pro vytváření mozaiky budete potřebovat kleště na keramickou mozaiku nebo na sklo, případně řezák na sklo, pinzetu, úzkou špachtli a stěrku na spárovací hmotu, houbičku, hadřík.

Vhodný podklad

Mozaikou můžete vyzdobit různé druhy materiálu – může to být například dřevo, kov, keramika, beton či jiné vhodné druhy povrchu. Pokud je povrch nerovný, naneste na něj nejprve vrstvu spárovací hmoty a důkladně ji vyrovnejte. Po zaschnutí na ni můžete skládat mozaiku.

 

Foto: Shutterstock

Jak na to?

Než začnete s vytvářením samotné mozaiky, důkladně si rozmyslete, rozvrhněte či ideálně nakreslete vzor, který budete skládat. Připravte podklad tak, aby byl čistý a rovný. Nachystejte si kamínky, které budete používat. Potom si vzor nanečisto z kamínků vyskládejte. Když máte hotovo, můžete začít lepit. Nanášejte na povrch tenčí vrstvu lepidla a pokládejte do něj jednotlivé kamínky. Dbejte na to, aby spáry mezi kameny byly stejnoměrně široké.

Velikost a tvar jednotlivých kousků mozaiky upravujte s pomocí kleští nebo řezáku. Pro skládání kamínků se vám bude hodit mozaika. Když máte celou mozaiku přilepenou, nechte lepidlo důkladně vytvrdnout. Pak můžete začít se spárováním. Spárovací hmotu rozmíchejte podle návodu na obalu a s pomocí úzké špachtle ji naneste na mozaiku, a hlavně do mezer mezi kamínky. Přebytečnou hmotu setřete stěrkou. Nechte ji trochu zavadnout a poté povrch mozaiky otřete mokrou houbičkou a dosucha vyleštěte měkkým hadříkem.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Balzám na rty s olejem z levandulí

Balzám na rty s olejem z levandulí

Tento balzám z přírodních surovin je skvělý na hydrataci a ochranu rtů. Navíc je obohacen o esenciální levandulový olej, který má uklidňující a hojivé účinky. Vyrobte si ho spolu s námi.

Celý článek

Květinová výzdoba snadno a rychle

Květinová výzdoba snadno a rychle

Svatební hostina si žádá speciální výzdobu. Nejkrásnější je taková, kterou vytvoříte z živých květin, ideálně v bílé a růžové barvě. Její výroba nemusí zabrat moc času, podívejte se, jak na to.

Celý článek