Mýdla na praní aneb Jelen je opět v kurzu

Možná jste jedni z těch, kteří klasické mýdlo na praní definitivně odepsali jako nemoderní a setkávají se s ním už pouze u svých babiček. V poslední době ale mýdlo na praní hlásí svůj velký comeback…

Doba pokročila a většina z nás už není pasivními konzumenty reklam, které na nás ze všech stran útočí. A tak víme, že spoustu věcí si můžeme vyrobit doma mnohem levněji a s respektem k životnímu prostředí. To samozřejmě platí také o pracích prášcích, a tak není divu, že prací mýdla se opět dostávají do našeho povědomí – vždyť jsou nejen levná, ale také šetrná k citlivé a dětské pokožce a nezatěžují ani naše životní prostředí.

 

Česká mýdla na praní

Oblíbený Jelen už zdaleka není jediným pracím mýdlem na českém trhu. Díky malým českým mýdlárnám a poctivým mýdlařům dnes máme na našem trhu k dispozici poměrně širokou škálu pracích mýdel. Vybírat můžeme z mýdel i mýdlových vloček na čistě rostlinném základě, ale sáhnout můžeme i po klasickém mýdlu z hovězího tuku, a dokonce si můžeme vyzkoušet mýdlový prací prášek s bělicími účinky.

 

Marseillské prací kostky a vločky

Marseillská prací mýdla a vločky se tradičně již od 16. století vyrábějí v jižní Francii v okolí města Marseille. Jsou 100% přírodní, z čistě rostlinných olejů a samozřejmě zcela šetrná k životnímu prostředí. Speciálně se tato mýdla doporučují pro praní dětského prádla, aby se zabránilo podráždění citlivé pokožky. Jsou však vhodná na praní všech textilií, zvláště pak na jemné prádlo (záclony, krajka, vlna, hedvábí apod.). Existují v podstatě dva druhy marseillských mýdel – s vysokým podílem olivového oleje (zelené mýdlo) a s olejem palmovým a kokosovým (krémově bílé mýdlo), z něhož jsou vyráběny i tzv. mýdlové vločky.

 

Použití pracího mýdla a vloček

Mýdlo se dodává ve formě kostek, které je třeba předem nastrouhat a rozpustit, dále ve formě vloček, které stačí už jen rozpustit, nebo jako hotový tekutý přípravek (rozpuštěné vločky). Na ruční praní tedy rozpusťte 1 hrst vloček ve 2 litrech horké vody a vyperte. Pro praní v pračce si předem připravte tekutý prací prostředek rozpuštěním 2 hrstí vloček v 1 litru horké vody, nechte rozpustit a uchovejte v lahvi. Před použitím důkladně protřepejte a nalijte 100 ml tohoto přípravku do dávkovače v pračce.

 

Mýdlo na skvrny

Existují také speciální mýdla na skvrny, která si spolehlivě poradí i s nečistotami, s nimiž si běžný prací prášek ani klasické mýdlo příliš nevědí rady. Stačí jednoduše skvrnu potřít mýdlem, nechat přibližně půl hodiny působit a poté buď opláchnout vodou, nebo vložit spolu s ostatním prádlem do pračky. Mýdlo na skvrny je účinné na skvrny od tuku, majonézy, ovoce, trávy, vína, kávy, čaje, čokolády, rtěnky, ale i krve nebo inkoustu.

 

Recept

Mýdlový sliz

Z mýdel či mýdlových vloček lze vyrobit i tzv. mýdlový sliz/ gel, který je díky přidané prací sodě velmi účinný.

Budete potřebovat:

  • 200 g mýdla/ vloček
  • 150 g prací sody v prášku
  • vodu
  • kbelík

 

1 Mýdlo nastrouhejte na kuchyňském struhadle a nasypte do kbelíku s cca 1 litrem vroucí vody a za stálého míchání nechte rozpustit. Pokud se mýdlo špatně rozpouští, je vhodné použít tyčový mixér.

2 Poté přidejte 5 až 10 litrů vroucí vody a následně za stálého míchání přidejte sodu.

3 Nakonec směs nechte zchladnout, aby se vytvořil tzv. sliz (někdy to trvá pár hodin, někdy až 48 hodin). Vody můžete nalít více či méně – podle toho, jak hustý a koncentrovaný chcete sliz mít. Podle hustoty slizu pak upravujte dávkování (cca 250 – 500 ml na pračku podle špinavosti prádla).

4 Pro ještě lepší prací účinek lze při teplotě 60 °C a více použít i perkarbonát sodný, což je zcela ekologické bělidlo a zároveň i odstraňovač skvrn. Místo klasické aviváže pak použijte trochu octu či zředěné kyseliny citronové.

 


Text: Michaela Sejkorová

Další články

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Mini domečky ze dřeva

Mini domečky ze dřeva

Malé domečky patří mezi kouzelné dekorace, které váš interiér zútulní a vnesou do něj prvek hravosti. Můžete si je snadno vytvořit z různých materiálů – například ze dřeva.

Celý článek

Veselá letní brož

Veselá letní brož

Z polymerové hmoty můžete vytvářet naprosto cokoliv! Třeba i letní brož s vlnkovaným vzorem. Její výroba se skládá z jednoduchých kroků, které určitě zvládnete i vy. Výsledek ale bude stát za to.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.