Malovaný nábytek z jižních Čech

Lidový malovaný nábytek vznikal převážně během 18. a 19. století. Malovaná výzdoba se v jednotlivých územních částech liší, a to jak převažující barevností, tak používanými motivy. Velkou bohatostí vyniká i nábytek z jižních Čech.

Malbou se zdobily především velké kusy nábytku, skříně a truhly, které stávaly v hlavní obytné světnici, případně drobnější kusy, jako misník, koutní skříňka, čelo postele či kolébka.

Výzdobě nábytku se věnovali buď přímo zruční truhláři, kteří nábytek zhotovili, případně někdo z jejich rodiny, hlavně ženy, talentovaní vesničané nebo členové selských rodin. K malování se používaly temperové nebo klihové barvy.
Tvarové řešení nábytku, jeho barevnost a motivy se měnily s vývojem dobových stylů. Jeho tvůrci se občas inspirovali i prvky z panského a měšťanského nábytku. Objevuje se například napodobení fládrů dřeva či intarzie, rozšířeným motivem byla větrná růžice a stylizovaný čtyřlístek. Většinu námětů však čerpali lidoví tvůrci v přírodě a v prostředí kolem sebe.

Odlišný styl malované výzdoby jihočeského nábytku zhruba odpovídá hlavním národopisným
oblastem. Jsou to Šumava, Doudleby a Blata.

 

Oblíbené kytice a ptáčci

Pro celou oblast Šumavy je typickým motivem nápadná vzdušná kytice na stoncích, na světlém podkladu. Na Prachaticku byly v oblibě pestře malované bohaté kytice, často ještě s ptáčky, někdy i figurálními motivy. Na Volarsku nás překvapí nábytek s fantastickými krajinnými náměty a s naivně ztvárněnými lesními zvířaty, jako jsou srnci, jeleni, bažanti a podobně. Malíři často používali i motivy s bohatě proplétanými stylizovanými rostlinami.

Objevuje se i figurální motiv

Na území s převahou německy mluvícího osídlení, hlavně v jižní části Českokrumlovska, nacházíme nábytek, který spojuje prvky české i sousední hornorakouské lidové kultury ve svérázný celek. Lidoví malíři tu používali základní bleděmodrý podklad, na který umísťovali drobné kvítky. Na honosných kusech se objevovaly i figurální prvky – kromě postav světců to byli monarchové, vojáci či dobové žánrové výjevy. Někdy tvůrci ještě na nábytek vlepovali papírové obrázky s figurálními motivy. Setkáme se i s nábytkem zdobeným stylizovanou krajinou. Na některých skříních a truhlách jsou i nápisy se jménem majitele a rokem vzniku. Z Doudlebska je známa výrazně barevná malba, kterou tvoří velká čtvercová a obdélníková pole s motivy kytic, vyrůstajících z květináče či vázy, nebo s obrázky věnečků. Pro jihočeská Blata je příznačná jemná měkká malba, ne příliš pestrá. Často ji tvoří geometrizující kompozice, kdy jsou rostlinné ornamenty rámovány do čtverců či obdélníků, mnohdy s nenápadným hnědým či jemně červeným podkladem. Rozsáhlou sbírku jihočeského lidového malovaného nábytku nabízí expozice Jihočeského muzea na tvrzi Žumberk u Nových Hradů, odkud jsou ukázky.

www.muzeumcb.cz


Text: Iva Tvrzová; foto: autorka a archiv

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Zábradlí z provazu

Zábradlí z provazu

Zábradlí zhotovené z provazu či ze sítě může spolehlivě nahradit to klasické dřevěné či kovové. Toto netradiční řešení působí stylově a lze z něj udělat jedinečný interiérový doplněk.

Celý článek

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Čím natřít dřevěnou podlahu?

Dřevěné podlahy můžete natírat oleji, vosky a laky. Každý z těchto druhů nátěrů má své klady, zápory i specifika pro využití podlahy a její údržbu. Přečtěte si, podle čeho si správně vybrat.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.