Foto: Alena Isabella Grimmichová
Noste hedvábí jako šperk: Ladí s perlami i zlatem
Postup je poměrně jednoduchý. Nejprve pomalujeme hedvábí, ze kterého náhrdelník vytvoříme. Pro malování je nejlepší vypnout hedvábí na rám. Nemusíte si kupovat drahé nastavitelné rámy, stačí použít dřevěné rámy, které si jednoduše zhotovíte z latí doma. Hedvábí lze napnout mezi dřevěné kozy, do starých obrazových rámů nebo „blindrámů“ pro vypínání malířského plátna. Hedvábí je možné také snadno vypnout mezi dva pracovní stoly. K uchycení hedvábí většinou postačí špendlíky nebo jemné připínáčky v rozích.
Budeme používat barvy fixované teplem. Tyto barvy zafixujeme snadno a rychle zažehlením z rubové strany látky. Fixace je tak jednoduchá a nenáročná.
Co se týče štětců, nepotřebujete drahé speciální štětce na hedvábí. Plně postačí kvalitní vlasový štětec, například na akvarel, nebo štětec se syntetickým vlasem. Hlavní je, aby štětec udržel dostatečné množství barvy a byl tvarovaný do špičky.
Hedvábné malované náhrdelníky
Tip: Pro výrobu náhrdelníku budete potřebovat polystyrenové kuličky. Vyberte si velikost podle svého vkusu – na trhu jsou kuličky od velikosti 0,5 cm. Podle velikosti kuliček přizpůsobte šířku hedvábného tunýlku a počet kuliček, které do náhrdelníku použijete.
Budete potřebovat:
- hedvábí pongé 5, metráž šířky 110 cm nebo 140 cm
- transparentní zažehlovací barvy na hedvábí
- široký plochý a tenký kulatý vlasový štětec
- 9 polystyrenových kuliček o průměru 1 cm nebo 7 kuliček o průměru 1,5 cm
- případně jinou libovolnou velikost kuliček a jejich počet
- nůžky
- šicí stroj
Postup:
Foto: Alena Isabella Grimmichová
Vymáchejte hedvábí ve vodě, vyžehlete ho a napněte do rámu. Na každý náhrdelník budete potřebovat pruh hedvábí o velikosti 10×110 cm pro větší kuličky a 8×110 cm pro menší kuličky. Případně vyměňte druhý rozměr za 140 cm pro delší náhrdelníky. Nejlepší je malovat na větší kus látky a poté ji rozstříhat a vytvořit více náhrdelníků.
Pokud si chcete vzor na hedvábí předkreslit, udělejte to dříve, než hedvábí vypnete do rámu. Vytvořte si návrh vzoru. Vzor si můžete celý předkreslit mizícím fixem. Na látku ho přenesete tak, že na papíru předkreslený motiv obtáhnete výrazným fixem a vložíte pod hedvábí. U pongé, které je průsvitné, nyní motiv stačí obkreslit mizícím fixem. Také můžete fixem pouze vytvořit značky na šátku, podle kterých vzor znovu namalujete. My budeme malovat přímo na hedvábí vzor složený z barevných pruhů.
Plochým vlasovým štětcem začněte malovat. Štětec namočte do oranžové barvy a otřete ho o okraj nádobky, abyste získali potřebné množství barvy (štětec nesmí být příliš suchý, ani z něj barva nesmí odkapávat). Malujte rychlými tahy, aby se barva na hedvábí nerozpíjela. Pruhy malujte podélně, tedy rovnoběžně s pevným okrajem metráže. Tam, kde štětec položíte, vznikne větší stopa, což vytvoří zajímavý abstraktní vzor na náhrdelníku. Pokračujte s dalšími barvami a střídejte směr, kterým malujete.
Postupně přidávejte barvy, až pomalujete celou plochu.
Foto: Alena Isabella Grimmichová
Na závěr použijte černou barvu a tenký štětec a mezi barevnými pruhy vytvořte tenké černé linky pro zvýraznění malby. Malba i kresba vyžadují cvik, a může trvat, než se linie přestanou rozpíjet. Pruhy jsou pro začátek ideální. Neztrácejte naději, pokud vám to hned nepůjde.
Po zaschnutí barvy z rubové strany zažehlete podle návodu na lahvičce. Tím celý výrobek zafixujete.
Foto: Alena Isabella Grimmichová
Z hedvábí ustřihněte pruh potřebné velikosti (viz krok 1). Pruh obarveného hedvábí přeložte po délce a sešijte.
Pruh hedvábí otočte sešitou stranou dovnitř a vyžehlete. Při obracení tunýlku si pomozte druhou stranou štětce.
Kuličku vložte do tunelu, který vznikl sešitím hedvábí. Umístěte ji přesně do středu.
Foto: Alena Isabella Grimmichová
Po obou stranách kuličky vytvořte pevný uzlík tak, aby hedvábí na kuličce bylo napnuté.
Z každé strany středové kuličky nyní navlečte další kuličku a opět zakončete uzlíkem.
S dalšími kuličkami postupujte stejně jako s první. Je důležité mít hedvábí pevně napnuté a kuličky vycentrované.
Jakmile máte celý náhrdelník vyskládaný, uvažte na koncích tunýlků uzlíky. Hotový náhrdelník uvažte kolem krku na mašličku.
Foto: Alena Isabella Grimmichová