Listové misky

Líbí se vám přírodní tvary listů a rádi byste si s nimi vyzdobili interiér? Můžete si podle nich vytvořit krásné užitkové předměty, například dekorativní misky na drobnosti.

Budete potřebovat

  • velké listy s výraznou žilnatinou
  • samotvrdnoucí modelovací hmotu (nebo keramickou hlínu)
  • váleček
  • nůž
  • nůžky
  • mělčí misku
  • igelitovou fólii
  • akrylové barvy (případně glazury)
  • štětce

 

Postup

 

foto Shutterstock

 

1 Ideální je vyrobit misky z keramické hlíny a pak je vypálit. Pokud tu možnost nemáte (například v keramickém kurzu), poslouží vám stejně dobře samotvrdnoucí modelovací hmota. Vyválejte z ní silnější plát, položte na něj velký list vystouplejší žilnatinou směrem dolů a jemně ho přejeďte válečkem.

 

 

foto Shutterstock

 

2 List po obvodu ořízněte nožem. Řapík stočte podle obrázku do tvaru slzičky nebo ho úplně vynechte. Pak list odloupněte a vyříznutý tvar položte do mělčí misky obalené v igelitové fólii (aby se k ní nepřilepil).

 

 

foto Shutterstock

 

3 Takto můžete vytvořit mističky z nejrůznějších tvarů větších listů, které si utrhnete v přírodě nebo doma z pokojové květiny.

 

 

foto Shutterstock

 

4 Tvar listu si také můžete nakreslit (nebo vytisknout) na papír, vystřihnout a dále s ním pracovat jako se skutečným listem v předchozích krocích.

 

 

foto Shutterstock

 

5 U takto vytvořeného listu můžete otisk žilnatiny imitovat s pomocí dřevěné špachtle nebo druhého konce štětce.

 

 

foto Shutterstock

6 Misku můžete vytvarovat i tak, že tvar vykrojený z modelovací hmoty položíte lícem na misku obrácenou dnem nahoru. Aby modelovaná mistička lépe stála, lze na její spodní stranu vymodelovat kroužek (viz obrázek). Samotvrdnoucí modelovací hmotu pak nechte vyschnout podle návodu a hotový výrobek pomalujte akrylovými barvami. Misku vyrobenou z keramické hlíny je potřeba přežahnout, naglazovat a vypálit.

foto Shutterstock

 


TIP
Kromě misky si můžete podle tvaru listu vymodelovat i ploché tácky se zvednutým okrajem.

foto Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Náušnice z korálků

Náušnice z korálků

V dnešním dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se seznámíte s tvorbou šperků z korálků metodou takzvaného ketlování. Zkuste si s námi vyrobit originální náušnice.

Celý článek

Tmavomodré mlsání

Tmavomodré mlsání

Pochutnáte si rádi na ovocných moučnících? Můžete si je dopřát k obědu, ke svačince nebo je nabídnout hostům ke kávě. Co takhle šťavnatý borůvkový koláč, lehké taštičky nebo nadýchané muffiny?

Celý článek

Působivé hortenzie

Působivé hortenzie

Jejich květy jsou v zahradě nepřehlédnutelné, navíc vypadají krásně ve váze i v nejrůznějších květinových dekoracích včetně věnců. A tak není divu, že hortenzie patří k nejoblíbenějším okrasným rostlinám. Jak je správně pěstovat a z jakých druhů vybírat?

Celý článek

Péče o chrup psů a koček

Péče o chrup psů a koček

Představa psa s kartáčkem na zuby je sice úsměvná, přesto šlo donedávna spolu s okusováním tvrdých předmětů o jediný způsob čištění zvířecího chrupu v domácím prostředí. Nyní s péčí o chrup účinně pomáhají přípravky podávané v krmivu.

Celý článek

Přečtěte si

Domek z chalupy po prababičce

Domek z chalupy po prababičce

www.chatar-chalupar.cz

Milan se rozhodl pro rekonstrukci chalupy po prababičce svépomocí. Ač její větší i menší opravy trvaly řadu let, nikdy svého rozhodnutí nelitoval. Vždy při něm stála jeho Iveta a zkušenosti z opravy domku se zúročily.

Drátěná paráda

Drátěná paráda

www.chatar-chalupar.cz

Právě prošla vašima rukama nepotřebná klec. Co s ní? Zavěste ji do zahrady nebo do ní naaranžujte kytky a dejte ji na parapet. Vyrábějí se čistě ozdobné klece, které nemají dvířka pro ptáčky, ale celý vrchní díl je odklápěcí. V nich můžete pěstovat rostliny v květináči nebo sem postavit svíčky; jejich zapalování půjde snadno.