Listové misky

Líbí se vám přírodní tvary listů a rádi byste si s nimi vyzdobili interiér? Můžete si podle nich vytvořit krásné užitkové předměty, například dekorativní misky na drobnosti.

Budete potřebovat

  • velké listy s výraznou žilnatinou
  • samotvrdnoucí modelovací hmotu (nebo keramickou hlínu)
  • váleček
  • nůž
  • nůžky
  • mělčí misku
  • igelitovou fólii
  • akrylové barvy (případně glazury)
  • štětce

 

Postup

 

foto Shutterstock

 

1 Ideální je vyrobit misky z keramické hlíny a pak je vypálit. Pokud tu možnost nemáte (například v keramickém kurzu), poslouží vám stejně dobře samotvrdnoucí modelovací hmota. Vyválejte z ní silnější plát, položte na něj velký list vystouplejší žilnatinou směrem dolů a jemně ho přejeďte válečkem.

 

 

foto Shutterstock

 

2 List po obvodu ořízněte nožem. Řapík stočte podle obrázku do tvaru slzičky nebo ho úplně vynechte. Pak list odloupněte a vyříznutý tvar položte do mělčí misky obalené v igelitové fólii (aby se k ní nepřilepil).

 

 

foto Shutterstock

 

3 Takto můžete vytvořit mističky z nejrůznějších tvarů větších listů, které si utrhnete v přírodě nebo doma z pokojové květiny.

 

 

foto Shutterstock

 

4 Tvar listu si také můžete nakreslit (nebo vytisknout) na papír, vystřihnout a dále s ním pracovat jako se skutečným listem v předchozích krocích.

 

 

foto Shutterstock

 

5 U takto vytvořeného listu můžete otisk žilnatiny imitovat s pomocí dřevěné špachtle nebo druhého konce štětce.

 

 

foto Shutterstock

6 Misku můžete vytvarovat i tak, že tvar vykrojený z modelovací hmoty položíte lícem na misku obrácenou dnem nahoru. Aby modelovaná mistička lépe stála, lze na její spodní stranu vymodelovat kroužek (viz obrázek). Samotvrdnoucí modelovací hmotu pak nechte vyschnout podle návodu a hotový výrobek pomalujte akrylovými barvami. Misku vyrobenou z keramické hlíny je potřeba přežahnout, naglazovat a vypálit.

foto Shutterstock

 


TIP
Kromě misky si můžete podle tvaru listu vymodelovat i ploché tácky se zvednutým okrajem.

foto Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.