Listové misky

Líbí se vám přírodní tvary listů a rádi byste si s nimi vyzdobili interiér? Můžete si podle nich vytvořit krásné užitkové předměty, například dekorativní misky na drobnosti.

Budete potřebovat

  • velké listy s výraznou žilnatinou
  • samotvrdnoucí modelovací hmotu (nebo keramickou hlínu)
  • váleček
  • nůž
  • nůžky
  • mělčí misku
  • igelitovou fólii
  • akrylové barvy (případně glazury)
  • štětce

 

Postup

 

foto Shutterstock

 

1 Ideální je vyrobit misky z keramické hlíny a pak je vypálit. Pokud tu možnost nemáte (například v keramickém kurzu), poslouží vám stejně dobře samotvrdnoucí modelovací hmota. Vyválejte z ní silnější plát, položte na něj velký list vystouplejší žilnatinou směrem dolů a jemně ho přejeďte válečkem.

 

 

foto Shutterstock

 

2 List po obvodu ořízněte nožem. Řapík stočte podle obrázku do tvaru slzičky nebo ho úplně vynechte. Pak list odloupněte a vyříznutý tvar položte do mělčí misky obalené v igelitové fólii (aby se k ní nepřilepil).

 

 

foto Shutterstock

 

3 Takto můžete vytvořit mističky z nejrůznějších tvarů větších listů, které si utrhnete v přírodě nebo doma z pokojové květiny.

 

 

foto Shutterstock

 

4 Tvar listu si také můžete nakreslit (nebo vytisknout) na papír, vystřihnout a dále s ním pracovat jako se skutečným listem v předchozích krocích.

 

 

foto Shutterstock

 

5 U takto vytvořeného listu můžete otisk žilnatiny imitovat s pomocí dřevěné špachtle nebo druhého konce štětce.

 

 

foto Shutterstock

6 Misku můžete vytvarovat i tak, že tvar vykrojený z modelovací hmoty položíte lícem na misku obrácenou dnem nahoru. Aby modelovaná mistička lépe stála, lze na její spodní stranu vymodelovat kroužek (viz obrázek). Samotvrdnoucí modelovací hmotu pak nechte vyschnout podle návodu a hotový výrobek pomalujte akrylovými barvami. Misku vyrobenou z keramické hlíny je potřeba přežahnout, naglazovat a vypálit.

foto Shutterstock

 


TIP
Kromě misky si můžete podle tvaru listu vymodelovat i ploché tácky se zvednutým okrajem.

foto Shutterstock

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…