Foto: Pexels

Léto končí, topná sezóna na dohled. Připravte se na ni

Věděli jsme, že pohádka nebude trvat věčně. Vládní cenové stropy energií podle všeho na konci roku opravdu skončí, prodloužení se v současné době nechystá, a tak se stovky tisíc domácností musí začít pomalu připravovat na horší časy. Co to pro ně znamená?

Trh s energiemi se zdá býti v posledních měsících stabilizovaný, leč ceny jsou stále křehké a situace se může kdykoliv změnit. Tato volatilita nenechává klidnými zejména ty zákazníky, kteří v minulosti podepsali smlouvy s fixací cen nad cenami, které stanovil vládní strop. Ty totiž může čekat značné podražení.

To, že ceny opět porostou, je téměř jistota. Možná se může zdát předčasné připravovat se na topnou sezónu v srpnu, ale možná už je to skoro pozdě. Topit totiž můžeme začít už za pár týdnů a většina domácností se po divokém minulém roce zimy hrozí. I proto, že loňská zima byla celkem mírná. To štěstí ale tentokrát mít nemusíme.

Všichni by byli pochopitelně klidnější, kdyby se vláda odhodlala k prodloužení cenových stropů i pro rok 2024. Nejen že by to pomohlo situaci během náročných časů i nadále udržovat stabilní, ale všichni by měli podstatně více času připravit se až na tu další topnou sezónu. Jak bylo řečeno, vypadá to, že k tomu nedojde.

Většina poskytovatelů energií už se s těmi zákazníky, kterých se fixace s vyššími cenami týkají, spojila a řeší s nimi situaci napřímo. To je určitě dobrá zpráva, že se tomu dodavatelé nesnaží vyhýbat, ale naopak dělají vše pro to, aby svým klientům vyšli vstříc a pomohli jim nastavit nové, výhodnější smlouvy. Tím spíš se nyní vyplatí, je-li to možné, přejít od případných menších a nestabilních dodavatelů k těm větším, kde existují větší záruky.

Velký pozor je třeba si dát na automatickou prolongaci, která by vám mohla výrazně uškodit. Někteří zákazníci totiž ani pořádně nevědí, že prolongaci ve smlouvě podepsali, takže by mohli být pěkně překvapeni. Přesvědčte se, že se vás to netýká, a podívejte se do vaší smlouvy ještě dnes. Pokud prolongaci ve smlouvě máte a smlouvu za daných podmínek prodloužit nechcete, je třeba o tom dodavatele informovat. K tomu si můžete porovnat ceny elektřiny a zjistit, jestli nevyužít příležitosti k odchodu za výhodnějšími podmínkami.

Palčivou otázkou, kterou v současné době řeší celá řada zákazníků, je fixace a jak se k ní postavit. Fixovat už teď, nebo nikoliv? Na to bohužel neexistuje přesná a ani správná odpověď. Jednak se na tom neshodují ani odborníci, protože se obecně neshodují v tom, jaký bude vývoj trhu s energiemi v příštích měsících, a kromě toho každá domácnost je v trochu jiné situaci. Je tak třeba zvážit všechna pro a proti. Nezapomínejte ani, že je potenciálně ještě stále ve hře prodloužení vládních stropů, i když spoléhat se na to určitě nedá.


Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek