Letní sušička na bylinky

Horké a suché léto je ideální na sušení bylinek, ovoce či hub. Pokud nemáte elektrickou sušičku, nebo nechcete sušit v troubě, můžete si jednoduchou sušičku vyrobit ze dřeva.

Horké a suché léto je ideální na sušení bylinek, ovoce či hub. Pokud nemáte elektrickou sušičku, nebo nechcete sušit v troubě, můžete si jednoduchou sušičku vyrobit ze dřeva.

Budete potřebovat:

 • laťky o rozměrech: 3 cm šířky, 1 cm tloušťky, 200 cm délky – 4 ks (na spodní rám)
 • laťky o rozměrech: 1,8 x 1,8 cm, délky 240 cm – 2 ks (na vrchní rám)
 • kovovou síťku, velikost oka 1 x 1 cm, rozměr 1 x 1 m
 • šrouby do dřeva
 • bezbarvý lak na dřevo (např. Aqualak)
 • tyčku o průměru 12 mm, délky 160 cm
 • přímočarou pilu
 • nůžky na plech
 • sponkovačku
 • akumulátorový šroubovák
 • plochý štětec

 

postup:

 

1 Nejdříve si nařežte laťky na spodní rám. Na každý rám budete potřebovat dvě laťky dlouhé 39 cm a dvě 49 cm. Na čtyři patra tedy celkem budete potřebovat 8 ks od každého rozměru. Laťky na vrchní a spodní rám mohou mít i stejný rozměr. V našem postupu jsme pracovali s materiálem, který jsme měli k dispozici.

 

 

 

2 Laťky uložte na rovnou podložku tak, aby se v rozích střídalo uspořádání latí.

 

 

 

3 Na spojích laťky spojte sponkovačkou. Ze síta vystřihněte požadovaný rozměr, cca 41 x 60 cm, a sponkovačkou ho připevněte na rám.

 

 

 

4 Pak nařežte laťky na vrchní rám a přišroubujte je ke spodním. Pokud nechcete, aby byly šrouby shora viditelné, šroubujte je do spodního rámu. Každou dírku si nejdříve předvrtejte vrtákem.

 

 

 

5 Rámy natřete lakem na dřevo. Natírat můžete i před smontováním, lak se tak lépe dostane na všechna místa.

 

 

 

6 Asi 4,5 cm od krajů rohů, svrchu i zespodu, vyvrtejte otvory, hluboké 1 cm. Tyčku nařežte na 10 cm dlouhé kousky a nalakujte je. Přilepte je do otvorů ve spodní části rámů. Rámy naskládejte na sebe.

 


Realizace, text a foto: Jana Ardanová

Další články

Krakelovaná konvička

Krakelovaná konvička

Obyčejnou plechovou konvičku můžete proměnit k nepoznání – jen s pomocí barev a ubrousků s pěkným motivem. Pusťte se do toho s námi a dejte jí tak nový život.

Celý článek

Drátěná rybička

Drátěná rybička

Vytvořte si s námi přívěsek na krk ve tvaru rybičky. K jeho výrobě budete potřebovat drát a korálky. Tvar rybky zvolte podle své fantazie.

Celý článek

Rustikální lavice

Rustikální lavice

Poslouží vám dobře venku, na zahradě či pod pergolou, ale i uvnitř v domě. Jednoduchá lavice z vyhozených prken, která vám dá příležitost vyjádřit svou kreativitu.

Celý článek

Přečtěte si

Okenní šambrány

Okenní šambrány

www.chatar-chalupar.cz

Okenní šambrány, orámování okenních otvorů, najdeme snad na každém domě – vyjma těch moderních. Jde o profilované a různě zdobené rámování, zpravidla štukové, někdy i jen malované.