Letní máky

Máky můžete pěstovat v mnoha druzích a kultivarech, na výběr máte bílé, žluté, oranžové i modré barvy. Vyberte si z našeho přehledu.

Mák nahoprutý

Papaver nudicaule

Mák nahoprutý se někdy prodává pod jménem islandský. Tato nižší, zhruba třicet centimetrů vysoká krátkověká trvalka kvete v mnoha barvách – od bílé přes žlutou, oranžovou až po červenou.

Tip pro pěstování: Rostlina potřebuje lehkou písčitou půdu. Hodí se do skalek nebo kolem schodů či terásek.

 

Mák setý

Papaver somniferum

Krásné velké květy v několika barvách, které mohou být u některých odrůd máku setého také plné nebo poloplné, se objevují od června do srpna. V jeho makovicích dozrávají drobná semena – potravinářský mák.

Tip pro pěstování: Tento mák potřebuje zahradní hlinitou půdu. S výsevem přímo na záhon začněte už v březnu.

 

Mák vlčí

Papaver rhoeas

Červené vlčí máky, kdysi považované za plevel, jsou oblíbenou květinou přírodních zahrad. Setkat se můžete jak s planou rostlinou, tak se šlechtěnými kultivary, které mají tónované nebo i plné květy.

Tip pro pěstování: Plané rostliny se rozmnožují samovýsevem, šlechtěné vlčí máky si předpěstujte jako letničky.

 

Mákovník bukvicolistý

Meconopsis betonicifolia

Je to dvouletka či trvalka příbuzná máku – pochází z Asie a má velké blankytně modré květy. Je vhodným doplňkem kyselomilných rostlin, jako jsou azalky a rododendrony.

Tip pro pěstování: Potřebuje mírně vlhkou až vlhkou propustnou půdu, v létě nemá rád sucho, v zimě přemokření.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Něžná krása violek

Něžná krása violek

Když se rozhodnete pěstovat violky, mohou vám zahradu zdobit fialky nebo i macešky. Proč? Oba druhy spojuje český i latinský rodový název violka a Viola. Přečtěte si o nich více.

Celý článek

Bylinky proti jarní únavě

Bylinky proti jarní únavě

Cítíte se unavení a bez energie? Na vině může být málo odpočinku, špatné trávení i nedostatek vitaminů. S většinou těchto neduhů pomohou bylinky, jen stačí vědět které.

Celý článek