Zásady krmení štěňat, březích a kojících fen

Období březosti a následné kojení je pro fenu náročný čas, během kterého byste měli více hlídat nejen její fyzickou aktivitu, ale i krmení. Nesprávná výživa totiž může negativně ovlivnit březost, porod i laktaci.

Letem zvířecím světem

Je důležité vědět, že v období březosti a kojení je nutné dodržovat specifické nutriční potřeby feny. A ty má každá fenka jiné v závislosti na své velikosti, váze a aktivitě, takže byste měli vždy vše konzultovat se svým veterinářem, aby vám doporučil vhodnou stravu.

Bílkoviny i kalorie

Březí feny potřebuji vyšší příjem bílkovin pro růst plodu a pro produkci mléka. Dbejte proto, abyste měli kvalitní granule s vysokým obsahem masa, především kuřecího, hovězího či rybího. Pro správný růst plodu je dobré zvýšit i množství kalorií, které fena přijme. Tady by měl být narůst o 30 % až 40 % v závislosti na velikosti a aktivitě zvířete.

Suché neboli granulované krmivo obsahuje na jednu porci vyšší počet kalorií než vlhké (např. konzervy). Pokud tedy krmíte konzervami či barfem, krmte v období březosti častěji a ve větších dávkách. Můžete vybrat i granule s vyšší energetickou hodnotou, než kterými krmíte běžně.

Vyšší krmné dávky

Dávky krmiva začněte postupně zvyšovat od pátého týdne březosti. Každý týden zvyšujte velikost porce o něco více, aby v devátém týdnu byla velikost jídla asi o třetinu větší než obvykle. V této době by se měla hmotnost feny zvýšit asi o 25 %. Březí fena sice potřebuje více kalorií, ale má díky štěňátkům ve svém těle méně místa pro jejich spotřebu, takže nekrmte většími porcemi, ale spíše častějšími.

 

Foto: Shutterstock

Vápník, železo a omega-3 mastné kyseliny

Vápník je důležitý pro vývoj kostí a zubů plodu i pro následnou produkci mléka. Vápník feně dodávejte prostřednictvím psích doplňků potravy. Zkusit také můžete speciální psí jogurty s probiotiky pro dobrou imunitu zvířete i štěňat. Ve svém jídelníčku by též fenka měla mít produkty či doplňky s obsahem železa, které podporují tvorbu krve. Železo je obsaženo například v červeném mase, vaječném žloutku či v sardinkách.

Důležité je také nezapomínat na omega-3 mastné kyseliny, které pomáhají lepšímu vývoji mozku a zraku plodu. Tyto mastné kyseliny jsou v rybách či například v lososovém oleji.

Kvalitní krmivo během kojení

Kojení je pro fenu nutričně velmi náročné období. V průměru může za den kojit i přes 1 litr mléka, fenky větších plemena až 1,7 litru. První měsíc od porodu by tedy měla fena pravidelně a správně jíst, aby měla výživu pro sebe a rostoucí štěňata. Přísun a obsah krmiva by měl být podobný jako v březosti. Nezapomínejte také na kvalitní bílkoviny (ty přímo ovlivňují kvalitu a produkci mléka) a dále na vápník či železo.

Nejdůležitějším obdobím kojení je čtyři týdny po porodu. V této době je nutné fence dávat až čtyřnásobek její normální porce. Pokud totiž není dostatečně a správně vyživována, bude dávat svým štěňatům živiny a energii ze svých zásob, a tím začne ubírat ze své hmotnosti, energie a kondice. Pokud fena bude vybíravá v krmivu, můžete zkusit obohatit její jídelníček například speciálními omáčkami pro psy, které zatraktivní její současné krmivo nebo jí je podávejte mezi krmeními jako svačinku.


Text: Mirka Koníčková, foto: Shutterstock

Další články

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Dagmar Hálová: Roztavená sklovina je nádherná

Už základní škole Dagmar Hálová věděla, že chce ve studiu pokračovat ve výtvarném oboru. Nakonec nastoupila na Střední školu sklářskou v Železném Brodě. I když to nebyla její první volba, nelituje. Její skleněné figurky vypadají, jako by byly živé.

Celý článek

Bezová limonáda Socată

Bezová limonáda Socată

Socată je tradiční rumunský fermentovaný nápoj připravovaný z květů černého bezu. Nejen, že je velmi chutný, ale je i zdravý a snadno hotový. Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Celý článek

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

Jak připravit psa na delší cestu autem a bezpečně jej přepravit

O psech se ne nadarmo říká, že jsou nejlepší přátelé člověka. Jsou věrní a kdyby mohli, byli by s námi pořád. Ovšem čas od času se stane, že musíme někam odcestovat a s tím přichází i dilema, jestli ho vzít s sebou. Cestování se psem může být totiž náročné, je potřeba vše naplánovat a připravit. V tomto článku se podíváme na to, jak psa připravit na delší cestu autem a cestovat s ním bezpečně. Celý článek