Foto: Shutterstock

5 tipů, jak si užít dlouhý výlet se psem

Plánujete dlouhý výšlap se psem do přírody, abyste si pročistili hlavu? Pak doporučujeme nepodcenit přípravu a zabalit si na cestu vše potřebné, aby vás nic nezaskočilo.

Máte psa, který miluje procházky a čím jsou delší, tím lepší? Pak je to na dlouhé výlety zřejmě dobrý adept a nehrozí, že vám v půli cesty začne stávkovat. Možná se budete divit, ale ne každý pes je na náročnější túry zvědavý. V první řadě je proto třeba znát povahu psa i jeho fyzické možnosti. Někdy je dobré postupně prodlužovat pravidelné procházky a zjistit, jak to oba zvládáte. Obecně ale platí, že štěňata do jednoho roku by se měla více šetřit a na fyzickou zátěž si zvykat pomaleji.

Snídaně je základ

Na co je potřeba myslet jako první, je přísun energie, tedy dostatek krmiva před akcí. Pokud vyrážíte brzy ráno, pamatujte, že pes by měl jíst asi 30 minut před fyzickou zátěží. Každopádně neuděláte chybu, když budete mít po kapsách dostatek psích pochoutek a při delším pobytu venku také svačinku na doplnění energie. A nezapomínejte ani na svoje občerstvení, abyste svému aktivnímu pejskovi stačili.

Bez vody to nepůjde

Stejně jako na jídlo, tak se vyplatí pamatovat i na zásobu vody. Ne vždy vede cesta podél průzračného potůčku, a tak se láhev s vodou a cestovní psí miska hodí. Zejména v létě pravidelná hydratace zabrání přehřátí vašeho psího parťáka a následným nepříjemným komplikacím.

Nezbytná výbava

Na výletech do přírody je fajn, že psa můžete na mnoha místech vypustit na volno. Ale ne vždy je to možné, proto by součástí výbavy mělo být určitě také prodlužovací vodítko, případně pohodlný postroj. Počasí bývá často nestálé, takže i pláštěnka pro pejska se bude hodit. A když plánujete vyjet do náročnějšího a třeba částečně kamenitého terénu, přibalte pejskovi do batohu botičky. Vyhnete se pak ošetřování nepříjemných zranění na tlapkách.

Lékárnička pro všechny případy

Je dobré být připraven na každou situaci, takže alespoň základní zdravotní materiál je nezbytností. Kromě dezinfekce a náplastí dejte do lékárničky také obinadlo, případně i pinzetu či kleštičky na vyndávání klíšťat. Výhodou je, že většina věcí se v případě potřeby dá použít jak pro vás, tak pro vašeho psího parťáka.

Noc pod širákem

Když máte rádi dobrodružnější výlety s přespáním venku, tak kromě svého spacáku byste měli připravit místečko na spaní i vašemu psímu společníkovi. V nabídce jsou také psí spacáky, ale to už je větší investice pro častější trempování se psem.


Text: Dagmar Cvrčková, foto: Shutterstock

Další články

Světelné odpočítávání

Světelné odpočítávání

Adventní svícny patří k oblíbené předvánoční výzdobě. Můžete si je zapalovat o adventních nedělích nebo třeba každý den. Chcete si vytvořit svůj vlastní originál? Inspirujte se našimi tipy.

Celý článek

Psí výchova aneb Škola hrou

Psí výchova aneb Škola hrou

Víte, které povely by měl každý pes okamžitě vykonat, a to za každých okolností? Jsou to: „k noze“, „zůstaň“ a „nesmíš“. Přečtěte si, jak s výcvikem psa začít už od štěněte.

Celý článek