Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.


Lípa pomáhá snižovat horečku, uvolňuje hleny, podporuje trávení, působí blahodárně na cévy i nervovou soustavu.


Čaj z čerstvých květů
Chutná stejně dobře, ne-li lépe než čaj ze sušených lipových květů. Připravíte ho snadno – hrst čerstvých lipových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte. Můžete ho ochutit medem a citronem.

foto: Shutterstock

 

 

Lipový sirup
Můžete si ho přidat do čaje, nebo si z něj připravit osvěžující limonádu. Čerstvé lipové květy (asi 1 litr objemu) dejte do hrnce, zalijte 1 litrem vroucí vody, odstavte a nechte louhovat 24 hodin. Poté je přeceďte přes plátno, přidejte lžičku kyseliny citronové nebo šťávu z 1 citronu, 1 kg cukru a vařte asi 15 minut do zhoustnutí. Hotový sirup nalijte do čistých a suchých lahví nebo zavařovacích sklenic a uchovávejte ho v chladu.

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Talíř s otisky

Talíř s otisky

Rostliny s výraznější strukturou, například luční trávy nebo divoké koření, můžete využít pro vytvoření jedinečných plastických vzorů. Ozdobte si s nimi třeba dekorativní talíř.

Celý článek

Slaďoučké meruňky

Slaďoučké meruňky

Sametové meruňky nesmí v létě na našem stole chybět. nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale v koláči chutnají také skvěle. Nebo máte chuť vyzkoušet je pečené, s medem a skořicí?

Celý článek

Přečtěte si

Jak uklízet bez chemie

Jak uklízet bez chemie

www.chatar-chalupar.cz

Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.

U stylistky v Lisabonu

U stylistky v Lisabonu

www.peknebydleni.cz

Devětadvacetiletá stylistka a influencerka Mafalda Patrício žije v portugalském Lisabonu. Má ráda eklektický styl, ve kterém mají čestné místo i ručně malované kachlíčky.