Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.


Lípa pomáhá snižovat horečku, uvolňuje hleny, podporuje trávení, působí blahodárně na cévy i nervovou soustavu.


Čaj z čerstvých květů
Chutná stejně dobře, ne-li lépe než čaj ze sušených lipových květů. Připravíte ho snadno – hrst čerstvých lipových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte. Můžete ho ochutit medem a citronem.

foto: Shutterstock

 

 

Lipový sirup
Můžete si ho přidat do čaje, nebo si z něj připravit osvěžující limonádu. Čerstvé lipové květy (asi 1 litr objemu) dejte do hrnce, zalijte 1 litrem vroucí vody, odstavte a nechte louhovat 24 hodin. Poté je přeceďte přes plátno, přidejte lžičku kyseliny citronové nebo šťávu z 1 citronu, 1 kg cukru a vařte asi 15 minut do zhoustnutí. Hotový sirup nalijte do čistých a suchých lahví nebo zavařovacích sklenic a uchovávejte ho v chladu.

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Vosková batika

Vosková batika

Technika voskové batiky patří mezi tradiční řemesla. Již po staletí se voskem maluje, kreslí a tiskne. Vyzkoušejte si ji při výrobě malovaného povlaku na polštář. Ukážeme vám, jak na to.

Celý článek

Vyšívání dutou jehlou

Vyšívání dutou jehlou

Možná už tuto techniku, nazývanou anglicky Punch Needle, znáte a patří mezi vaše oblíbené. Ale zrovna tak je možné, že o ní slyšíte poprvé. Pojďme si ji v krátkosti představit a ukázat, jaké obrázky lze díky ní vytvořit.

Celý článek

Ptačí krmení

Ptačí krmení

Vyrobte si společně s dětmi krmítka, která pomohou ptáčkům ve zdraví přečkat zimu. Zavěste si je za okno či na zahradu a pak společně pozorujte každodenní ptačí hostinu.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…