Léčivá lípa

Omamná vůně lipových květů patří k začátku léta. Mají skvělé léčivé účinky, a tak si je nezapomeňte nasušit do zásoby na zimu. Využít je ale můžete i čerstvé.


Lípa pomáhá snižovat horečku, uvolňuje hleny, podporuje trávení, působí blahodárně na cévy i nervovou soustavu.


Čaj z čerstvých květů
Chutná stejně dobře, ne-li lépe než čaj ze sušených lipových květů. Připravíte ho snadno – hrst čerstvých lipových květů zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Poté čaj sceďte. Můžete ho ochutit medem a citronem.

foto: Shutterstock

 

 

Lipový sirup
Můžete si ho přidat do čaje, nebo si z něj připravit osvěžující limonádu. Čerstvé lipové květy (asi 1 litr objemu) dejte do hrnce, zalijte 1 litrem vroucí vody, odstavte a nechte louhovat 24 hodin. Poté je přeceďte přes plátno, přidejte lžičku kyseliny citronové nebo šťávu z 1 citronu, 1 kg cukru a vařte asi 15 minut do zhoustnutí. Hotový sirup nalijte do čistých a suchých lahví nebo zavařovacích sklenic a uchovávejte ho v chladu.

foto: Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

Narcisy, nenáročné květiny na záhony i do skalek

K výhodám narcisů patří poměrně snadné pěstování. Jsou méně náročné než tulipány, nemusíte je pravidelně přesazovat do dobře vyhnojené půdy, stačí jednou za tři až čtyři roky. Méně tvoří dceřiné cibule ani nejsou tak citlivé na kvalitu zeminy. Lépe se hodí zejména do vlhčích míst s vyšší hladinou spodní vody, kde ostatní cibuloviny hnijí. Neohrožují je tolik ani virózy.

Celý článek

Sami uprostřed přírody

Sami uprostřed přírody

Když koupili pozemek pod lesem, postavili v nejvyšším místě na stráni lavičku. Spali pod širákem a říkali si, že jednou tu bude stát jejich chalupa.

Celý článek

Přečtěte si

Divočina na zahradě

Divočina na zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Čím víc kolem nás ubývá „divočiny“, tím více po ní toužíme. Přitom si romantiku bažiny, rašeliniště či vřesoviště můžeme užívat nejen v „chaloupce z mechu a kapradí“, ale i v roubence nad náspem okresní silnice.

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

Proměňte vlastní zahradu na lázně!

www.floranazahrade.cz

Chcete si udělat radost novým wellness koutkem? Vhodný prostor zdaleka nemusíte vybírat jen v interiéru, privátní lázně se staly velkým tématem i pro zahradní architekty. Ať s klesajícími teplotami tíhnete spíš k otužování, nebo si naopak toužíte prohřát celé tělo, venkovní lázně se mohou stát oblíbeným cílem vašich procházek po zimní zahradě.