Foto: Shutterstock

Květináče jako malované

Co se starými terakotovými květináči, které už nevypadají pěkně? Využijte je jako malířské plátno, dejte jim nové barvy a vzory a vytvořte si tak originální doplňky. Přečtěte si, jak na to.

Budete potřebovat:

  • obyčejné terakotové květináče
  • akrylové barvy
  • široký štětec nebo houbičku
  • štětce různých velikostí
  • tužku
  • papírové ubrousky nebo hadřík
  • bezbarvý lak (volitelně)

Postup:

Příprava povrchu
Nejprve květináče důkladně očistěte a zbavte prachu. Méně poškozené stačí otřít vlhkým hadříkem a nechat uschnout. S většími nečistotami nebo povrchovými nerovnostmi vám pomůže kartáč a smirkový papír.

Základní nátěr
Připravte si akrylové barvy ve vašich preferovaných odstínech. Doporučuje se začít s jednoduchým základním nátěrem. Zvolte barvu, která bude ladit s vaším interiérem či zařízením balkonu nebo terasy. Širokým štětcem nebo houbičkou aplikujte tenkou vrstvu barvy po celém povrchu květináče. Nechte zaschnout.

 

Foto: Shutterstock

Návrh motivu
Před tím, než začnete malovat, si promyslete, jaký motiv chcete na květináči vytvořit. Můžete se inspirovat květinami, listy, geometrickými tvary nebo abstraktními vzory.

Malování motivu
Motiv si můžete na květináč předkreslit tužkou a pak ho obtáhnout štětcem. Experimentujte s různými barvami a detaily, které dodají vašemu květináči osobitý vzhled.

Finální úprava
Po dokončení malby nechte květináč úplně zaschnout. Pokud budete chtít, můžete aplikovat vrstvu bezbarvého laku, který ochrání povrch malby před poškozením.


Text: Mirka Koníčková; foto: Shutterstock

Další články

Tajemství rajské chuti

Tajemství rajské chuti

Rajčata jsou zdravá a výborně chutnají – zvláště ta z vlastní zahrady. Přečtěte si, jak je správně pěstovat, abyste z jediné rostliny sklidili celý košík plodů.

Celý článek

Korálkový závěs na květiny

Korálkový závěs na květiny

Staré nepoužívané síto po babičce může ještě sloužit jako parádní závěs na kvetoucí převislé květiny. Podívejte se, jak na to, a pusťte se do proměny spolu s námi!

Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek