foto Shutterstock

Krásné a vděčné pelargonie

Pelargonie neboli muškáty stále patří k nejoblíbenějším květinám do truhlíků. Za staletí byly vyšlechtěné k naprosté dokonalosti, a tak si lze vybírat z nekonečného množství barev a variant.

Převislé, klasické, velkokvěté, aromatické… Nabídka různých kultivarů pelargonií je opravdu veliká. Oblibě se tyto květiny těší teprve od devatenáctého století.

 

Jaké si vybrat?

Muškáty jsou vidět v létě na mnoha oknech. Při jejich výběru si promyslete, koho mají barevné květy těšit. Pokud si dáte na kuchyňský parapet převislé břečťanovité pelargonie Pelargonium peltatum, mohou lidé zvenku obdivovat desítky květů na přepadajících rostlinách. Vy z nich však z domova neuvidíte nic.
Chcete-li je pěstovat pro vlastní potěšení, raději si pořiďte tradiční klasiku – pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) – vzpřímené muškáty s typicky vzorovanými listy, které jsou u některých variet vyšlechtěny k ještě větší dekorativnosti. Podle odrůdy budou bohatě kvést a růst do větší či menší výšky. Obzvlášť krásné jsou velkokvěté muškáty zvané anglické (Pelargonium grandiflorum).
Speciální skupinu tvoří vonné pelargonie. Silně aromatické nejsou ani tak květy jako listy. Jejich aroma může být citrusové, ovocné, květinové, svěží, kořenité… A můžete jimi ovonět i pokrmy či nápoje. V Anglii, kde s jejich intenzivním šlechtěním začali, se používaly jako netradiční a pěkné osvěžovače vzduchu a repelenty. Stejně poslouží na balkonech, terasách a u zahradního posezení i dnes. Současné vonné kultivary pocházejí hned z několika druhů aromatických muškátů: Pelargonium graveolens, P. Crispum, P. myrtifolium, P. odoratissimum či P. tomentosum. P ficifolium aj. Některé jsou vyšlechtěné s květy velmi ozdobnými, jiné s nenápadnými. Najdete mezi nimi kultivary drobné i bujně rostoucí a z nádob převisající.

Pelargonium zonale. foto Shutterstock

 

Jednoduché pěstování

Pelargonie je snadné pěstovat, pokud jim poskytnete dostatek slunce. Pak už postačí jen propustný substrát, který zabrání přemokření kořenů. V horkém létě jim můžete dávat vodu častěji, dělejte to vždy ráno nebo večer, nepřelijete je. Jednou týdně jim dopřejte hnojivo pro balkonové rostliny. Mezi nejosvědčenější patří dodnes zkvašený a silně naředěný drůbeží trus – koncentrát lze i zakoupit.
Pelargonie nesnesou mráz, do další sezony je však můžete uchovat na světlém a chladném místě. Na jaře jim prospěje přesazení a také sestřižení. Z výhonů si řízkováním snadno vypěstujete nové sazenice, při pokojové teplotě v lehkém substrátu dobře zakoření. Tento způsob množení je jednodušší a rychlejší nežli pěstování ze semen. Pokud byste se chtěli v sezoně dočkat květů, je třeba pelargonie vysít nejpozději v lednu.

Pelargonium grandiflorum. foto Shutterstock

 

K nejpěstovanějším pelargoniím patří tyto druhy:

1 Převislé s jednoduchými květy
Tyto pelargonie mají velké množství krásných drobných květů. Vypěstujete z nich bohaté závěsy splývající z truhlíků a košíků. Odolávají nepřízni počasí. Velmi dobře roste pozdní odrůda Ville de Paris, která tvoří výjimečně dlouhé převisy. Je vyšlechtěna ve více barvách, sytě růžové květy má Rosa, jemně růžové Lila, ohnivě červené Rot. Kompaktní a bohatě kvetoucí je karmínově zbarvená Evka, kterou navíc zdobí bíle panašované listy.

2 Převislé s plnými květy
Pokud si přejete pelargonie s plnými či poloplnými květy, budou závěsy převislých odrůd trochu kratší. Některé navíc nabídnou i lesklé listy, ovšem část z nich není odolná vůči dešti. Středně rostoucí odrůda Blanche Roche má plné bílé květy s červeným středem. Lilac ozdobí balkon šeříkovou barvou, bohatě se větví, navíc je odolná vůči nepřízni počasí. Mexikanerin roste dobře a hodně, má výjimečné poloplné bílo-červené květy. Odrůda Vicky je lososově růžová.

Pelargonium peltatum. foto Shutterstock

 

3 Klasické vzpřímené, páskaté muškáty
Tyto pelargonie se hodí do nádob i na záhony. Mají velké plné květy a typicky vzorované listy. Jasně lososová, hodně rostoucí a bohatě kvetoucí je odrůda Calais. Výjimečné jsou poloplné bílé muškáty Flower Fairy White Splash s tmavě růžovým kruhem. Pokud si přejete čistě bílé květy, navíc krásně kontrastující s tmavými listy, vyzkoušejte ranou odrůdu Glacis. Barvou jakoby postříkané plné květy mají pelargonie Mosaic – můžete si vybrat Mosaic Red, Mosaic Purple či Mosaic Pink. Zářivě červenou barvu má odrůda Victor.

4 Vzpřímené muškáty vhodné k opoře
Tyto pelargonie rostou hodně a rychle, ovšem neřadí se mezi převislé. Proto byste je měli vyvázat k opoře. Vyzkoušet můžete například sérii Antik s květy jemných, pastelových či nostalgicky zastřených barev. Středně raná odrůda Antik Salmon nabízí květy jemně lososové, antik Orange oranžové. Světle pastelový růžový odstín zdobí odrůdu Antik Pink, tmavorůžový Antik Violet.

Dnes patří muškáty k nejoblíbenějším hrnkovým květinám, foto Shutterstock

 

5 Pestrolisté pelgardiny
Jako pelgardiny se označují vzpřímené odrůdy s výjimečně ozdobnými listy. Vyniknou jak v samostatných nádobách, tak v různých kombinacích a velmi oblíbené jsou i do záhonů.
Patří mezi ně například Frank Headley s jednoduchými růžovými květy a výrazně bíle panašovanými listy. Vancouver Centennial má listy červenohnědé se světle zelenými okraji a nad nimi kontrastují jasně červené květy. Dobře rostou červené odrůdy Mrs Pollock. Tyto muškáty nejen krásně vypadají, ale navíc i příjemně voní.

6 Vonné muškáty
Kromě barevných květů nabízejí tyto pelargonie také pěkné svěže zelené listy, které navíc krásně voní. Stačí o ně zavadit a uvolní se intenzivní aroma. Jaké, to záleží na druhu a odrůdě. Z listů můžete připravit nápoj, přidat je do dezertů či likérů, usušené využít v zimě jako osvěžovač vzduchu, vhodit je do koupele, naložit do oleje pro péči o tělo.
Platí to pro odrůdu Pink Capitatum s růžovými květy, jejíž listy mají sladkou ovocnou vůni. Muškát Clorinda je s nádechem eukalyptu a cedru. Jako Engel Eyes se označuje série s maceškovitými květy a listy, které svěže voní po citronech, máte-li raději pomeranče, zvolte Orange Fizz a Prince of Orange. Odrůda Robert Lemon Rose překvapí sladkou růžovou vůní, Chocolate Peppermint a Orsett mátovou, ta první ještě vyniká zdobnými listy, druhá krásnými květy. Creamy Nutmeg má kořenitou vůni po muškátovém oříšku, ostré pepřové aroma vydávají odrůdy Royal Oak. Svěží vůni nabízejí mimořádně krásné, jemně vykrajované lístky muškátů Pelargonium denticulatum.

Pelargonium graveolens   foto Shutterstock

 

7 Velkokvěté, anglické muškáty
Anglické muškáty jsou velmi oblíbené, neboť pěkně rostou, vydrží kvést po celou sezonu a neuškodí jim ani ten největší sluneční úpal. Krásné syté barvy nabízí například odrůda Candy flower, můžete si vybrat i Violet se zářivě fialovými květy s tmavým středem, Pink je svítivě růžová, Bicolor kombinuje bílou s tmavě růžovou, Dark Red má květy temně červené.

listy muškátů mohou být krásně vybarvené, foto Shutterstock


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek