Krajková záložka do knížky

Něžná háčkovaná záložka udělá radost nejen vášnivým čtenářkám romantických příběhů, ale může se dobře uplatnit třeba i v kuchařce zděděné po babičce.

Budete potřebovat:

  • přízi Sněhurka
  • háček č. 0

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek

postup

Začínáme na 29 ŘO + 4 ŘO jako náhrada za DS

1. řada: do 5. oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, 1 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO a 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 3 ŘO, 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 1 ŘO a do jednoho oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

2. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 4 oka a od druhého DS z předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka a uháčkujeme 2 ŘO, do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do dalšího 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, 1 ŘO, vynecháme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 2 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 4 oka předchozí řady a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

3. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 oka a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO, do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 4 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

4. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 6 ok, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 3 ŘO, do třetího DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 6 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

5. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 5 ok a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 5 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

6. řada: háčkujeme jako 3. řadu atd. (motiv se opakuje po třech řadách).

Háčkujeme tak dlouho, jak chceme mít záložku dlouhou. Hotovou záložku celou obháčkujeme krátkými sloupky a naškrobíme. Vypneme ji pomocí špendlíků na kousku polystyrenu a necháme dobře uschnout.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Jemné drátkování

Jemné drátkování

Máte chuť si vyzkoušet tuto originální techniku, při které se také pracuje s drátem, ale nepotřebujete tolik síly? Podle postupů krok za krokem, které pro vás připravila Laděna Hejzlarová, to jistě hravě zvládnete.

Celý článek

Růže z juty

Růže z juty

Vytvořte si s námi květinové aranžmá, které vám zaručeně neuvadne a budete se z něj moci těšit třeba celý rok. Jeho základem jsou atraktivní růže z přírodního textilu.

Celý článek

Přáníčka s krajkami

Přáníčka s krajkami

Překvapte své přátele a blízké vlastnoručně vyrobenými vánočními přáníčky. Můžete je jednoduše udělat z jakýchkoli zajímavých dekoračních papírů, za pomoci raznic.

Celý článek

Přečtěte si

Bonusy teplého kabátu

Bonusy teplého kabátu

www.peknebydleni.cz

Nejjednodušší způsob, jak snížit náklady na vytápění, představuje důkladné zateplení domu. Úspora topných nákladů díky zateplení dosahuje u nás v průměru 50 %.

Život jako v oáze

Život jako v oáze

www.chatar-chalupar.cz

Katka Špačková a její muž Marek si splnili svůj velký sen. Šestým rokem budují v Orlických horách permakulturní zahradu. Co potřebují, to si vypěstují a sklidí, klidně i v největších mrazech.

Rdesno ptačí na nemoci stačí

Rdesno ptačí na nemoci stačí

www.floranazahrade.cz

Horohaše, chrusťák, koření stržné, krvavá rostlina, oupor, stozrno, štikavec, štukavka, vrabčí jazyk nebo zťukavka – už množství lidových názvů, kterých existuje více než dvacítka, dokládá, že rdesno ptačí je v lidovém léčitelství hodně a dlouho používanou bylinkou.