Krajková záložka do knížky

Něžná háčkovaná záložka udělá radost nejen vášnivým čtenářkám romantických příběhů, ale může se dobře uplatnit třeba i v kuchařce zděděné po babičce.

Budete potřebovat:

  • přízi Sněhurka
  • háček č. 0

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek

postup

Začínáme na 29 ŘO + 4 ŘO jako náhrada za DS

1. řada: do 5. oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, 1 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO a 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 3 ŘO, 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 1 ŘO a do jednoho oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

2. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 4 oka a od druhého DS z předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka a uháčkujeme 2 ŘO, do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do dalšího 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, 1 ŘO, vynecháme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 2 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 4 oka předchozí řady a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

3. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 oka a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO, do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 4 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

4. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 6 ok, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 3 ŘO, do třetího DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 6 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

5. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 5 ok a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 5 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

6. řada: háčkujeme jako 3. řadu atd. (motiv se opakuje po třech řadách).

Háčkujeme tak dlouho, jak chceme mít záložku dlouhou. Hotovou záložku celou obháčkujeme krátkými sloupky a naškrobíme. Vypneme ji pomocí špendlíků na kousku polystyrenu a necháme dobře uschnout.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo

Vizovické pečivo je tradiční ukázkou valašské lidové umělecké tvorby. Jeho výrobou se začali zabývat manželé Lutonští ve Vizovicích v polovině 19. století.

Celý článek

Toalety nejen pro kočky

Toalety nejen pro kočky

Velkým plusem kočičích společníků je, že se snadno naučí chodit na toaletu a mohou tudíž zůstat celý den doma bez venčení. Ta stejně dobře poslouží i štěňatům a malým psíkům.

Celý článek

Přečtěte si

Opravy kamenných staveb

Opravy kamenných staveb

www.chatar-chalupar.cz

Suchou zídku obvykle postačí doskládat vhodnými typy kamenů a dosypat hlínou. Jestliže vyžaduje opravu kamenná zahradní stavba, pilíř venkovní kuchyně, nebo zděná opěrná zeď, bude to o něco pracnější.

Umění a řemeslo v zahradě

Umění a řemeslo v zahradě

www.chatar-chalupar.cz

Kultivovaná zahrada by měla mít nějaký zajímavý prvek navíc, který ji ozvláštní a odliší od těch ostatních. A co může být vhodnější než umělecký artefakt nebo užité umění, v němž se snoubí praktičnost s krásou.

Zkuste mramor!

Zkuste mramor!

www.peknebydleni.cz

Tento ušlechtilý kámen byl odjakživa symbolem luxusu. Oživte svůj domov tímto na dotek sice chladným, ale vznešeným materiálem. Ať už na větší ploše, nebo ve formě menších zajímavých doplňků…