Krajková záložka do knížky

Něžná háčkovaná záložka udělá radost nejen vášnivým čtenářkám romantických příběhů, ale může se dobře uplatnit třeba i v kuchařce zděděné po babičce.

Budete potřebovat:

  • přízi Sněhurka
  • háček č. 0

Použité zkratky

ŘO – řetízkové oko
DS – dlouhý sloupek

postup

Začínáme na 29 ŘO + 4 ŘO jako náhrada za DS

1. řada: do 5. oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, 1 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO a 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 3 ŘO, 3 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 2 ŘO, 5 DS, vynecháme 2 ŘO z předchozí řady, uháčkujeme 1 ŘO a do jednoho oka uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

2. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 4 oka a od druhého DS z předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka a uháčkujeme 2 ŘO, do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do dalšího 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, 1 ŘO, vynecháme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 2 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 4 oka předchozí řady a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

3. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 2 oka a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO, do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 ŘO, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního z 5 DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, dále pokračujeme 3 DS a do posledního DS uháčkujeme 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prostředního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 1 DS, vynecháme 4 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

4. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 6 ok, uháčkujeme 2 ŘO a od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 3 ŘO, do třetího DS z předchozí řady uháčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, od druhého ze sedmi DS předchozí řady háčkujeme 5 DS, vynecháme 6 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

5. řada: začínáme na 3 ŘO, vynecháme 2 oka a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS, vynecháme 5 ok a od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO, 1 DS, vynecháme 1 oko, uháčkujeme 1 ŘO a do prvního ze tří DS předchozí řady uháčkujeme 2 DS, do druhého 1 DS a do třetího 2 DS, vynecháme 3 oka, uháčkujeme 2 ŘO od druhého z pěti DS předchozí řady háčkujeme 3 DS, vynecháme 5 ok a do ŘO uháčkujeme 2 DS, 1 ŘO, 2 DS a do posledního oka 1 DS.

6. řada: háčkujeme jako 3. řadu atd. (motiv se opakuje po třech řadách).

Háčkujeme tak dlouho, jak chceme mít záložku dlouhou. Hotovou záložku celou obháčkujeme krátkými sloupky a naškrobíme. Vypneme ji pomocí špendlíků na kousku polystyrenu a necháme dobře uschnout.

 


Realizace, text a foto: Dana Hojgrová – Truhlice, truhlicek.blogspot.cz

Další články

Macramé dekorace pro začátečníky

Macramé dekorace pro začátečníky

Líbí se vám ozdoby vyrobené technikou drhání, ale ještě jste se do ní nepustili? Nevadí, k výrobě této dekorace vám postačí jen kousek dřeva, kroucená bavlněná šňůra, a znalost těch nejzákladnějších uzlů.

Celý článek

Drhání neboli macramé

Drhání neboli macramé

V tomto dílu našeho seriálu o výtvarných technikách se naučíte hned několik uzlů používaných při výrobě dekorací a doplňků technikou macramé. Můžete je pak uplatnit při výrobě ozdobného závěsu.

Celý článek

Námořnický věnec

Námořnický věnec

Přivezli jste si od moře kamínky, mušle a jiné drobnosti? Využijte je k výrobě věnce. Pokaždé, když půjdete kolem něj, se můžete zasnít a na okamžik pocítit závan svěžích dálek.

Celý článek

Přečtěte si

Papírna pod Ještědem

Papírna pod Ještědem

www.chatar-chalupar.cz

Cesta za splněním snu bývá někdy dlouhá a ne vždy přímočará. Manžele Gorcovi nakonec zavedla z Prahy až do malebné vsi Zdislava v Podještědí. Vybudovali tu ruční papírnu i svůj nový domov.

Sezení pro jednoho?

Sezení pro jednoho?

www.peknebydleni.cz

Někdy je dobré myslet chvíli jen na sebe. Nedělit se s nikým o prostor. Odpočinout si pěkně sám ve svém pohodlném křesle, číst si nebo se dívat na film. Jestli ještě vaše milované křesílko nemáte, zde je pár tipů…

Rostliny do vlhkých zákoutí

Rostliny do vlhkých zákoutí

www.floranazahrade.cz

Vlhký kout na zahradě nemusí nutně zarůstat kopřivami, bude se v něm dařit řadě květin. Pokud zde navíc vytvoříte kamennou terásku, která odvede z půdy vodu a vytvoří sušší a teplejší podmínky, lze sem vysadit i mnohé další druhy. Inspirujte se.