Kouzlení s dýněmi

Zdobíte si rádi byt, zápraží či zahradu dýněmi? Máte hned několik možností, jak je využít. Můžete je třeba pomalovat nebo dekorovat různými vyřezávanými vzory.

Budete potřebovat

  • dýně
  • akrylové barvy
  • štětec
  • hadřík
  • šablony (nemusí být)
  • bezbarvý lak (nemusí být)

postup

1 Vyberte si vhodnou zdravou dýni – nejlépe se maluje na takovou, která má hladký povrch bez škrábanců či jiných poškození. Měla by mít také rovnou spodní stranu, aby dobře seděla.

2 Otřete ji vlhkou houbičkou a osušte měkkým hadříkem, abyste povrch nepoškrábali. dejte pozor, abyste při tom nenamočili stopku a zbytek květu v dolní části dýně – mohla by pak začít hnít.

3 Nyní můžete začít malovat. Je na vás, zda zvolíte jednobarevný design, nebo dýni pomalujete puntíky, proužky či jinými motivy. Použijte akrylové barvy a plochý štětec. K malování vzorů můžete využít různé vhodné šablony.

4 Když barva na dýni zaschne, můžete ji ještě přestříkat bezbarvým lakem ve spreji.

 


Text: red; foto: Shutterstock a Yakima Pixabay

Další články

Barevné kytičky ze šišek

Barevné kytičky ze šišek

Šišky nasbírané v lese lákají ke tvoření. Zkuste si z nich vyrobit třeba barevné kvítky a použít je pro vytvoření pestré zahrádky. Zarámujte ji a máte krásnou dekoraci do dětského pokoje.

Celý článek

Mokré filcování na šabloně

Mokré filcování na šabloně

Filcovat, tedy zpracovávat vlnu do podoby plsti, můžete buď suchou nebo mokrou cestou. V tomto dílu našeho seriálu se naučíte vytvořit metodou mokrého filcování originální kabelku.

Celý článek

Přečtěte si

Úbislavice

Úbislavice

www.chatar-chalupar.cz

Cestou od Jičína směrem k Nové Pace odbočte před obcí Rumchalpa doleva. Objevíte Úbislavice a jejich osady a můžete obdivovat roubené podkrkonošské chalupy, některé s bohatě vyřezávanými štíty.

Podkroví s jasnými souvislostmi

Podkroví s jasnými souvislostmi

www.peknebydleni.cz

Kde bychom chtěli bydlet? Naše představy se různí, ale určitě můžeme sestavit pomyslnou hitparádu nejžádanějších míst. Na jednom z nejvyšších stupňů by se zřejmě ocitlo bydlení v rodinném domě. O vedoucí pozici by se ale se stejnou úspěšností ucházel i další velmi vyhledávaný typ bydlení – půdní vestavba.

Mlýn, kde se dobře žije

Mlýn, kde se dobře žije

www.chatar-chalupar.cz

Opuštěný mlýn, který na svém místě stál už v osmnáctém století, koupili Vlaďka a Josef Tomáškovi před šesti lety. Hned se pustili do jeho oprav a již za dva a půl roku zde oslavili první Vánoce.