Foto: Shutterstock

Když vás umyvadlo umí překvapit

Umyvadlo je nedílnou součástí každé koupelny a vedle běžných hygienických činností může zastávat ještě řadu (často) nečekaných funkcí. Obzvlášť pokud jsou v domácnosti děti nebo domácí mazlíčci. Umyvadlo může být také malým uměleckým skvostem. Záleží jen na vašich preferencích.

Umyvadlo není jen očista

Ačkoli se otázka může zdát zvláštní, uvědomte si, k čemu umyvadlo v koupelně budete využívat. Bude sloužit „jen“ na opláchnutí rukou a standardní očistu nebo si zde budete chtít také umýt vlasy nebo občas ručně přeprat nějaké drobnosti? Pokud máte domácí mazlíčky, vězte, že je třeba je někdy také vykoupat a umyvadlo k tomu bývá příhodné. Stejně tak je třeba si uvědomit, že domácnost s malými dětmi z umyvadla dělá velkou zábavu a někdy i „vanu“. Kromě tvorby mýdlových bublin zde budou probíhat oceánské bitvy a nezřídka se voda v umyvadle promění pod nánosem různých barev. I z tohoto důvodu je třeba zvolit kvalitní povrchovou úpravu, aby odolala nejen běžným nečistotám a vodnímu kameni, ale i otiskům dětských ručiček a zvířecích drápků.

Foto: Shutterstock

Rozměry umyvadla

Jen pro úplnost si připomeňme, že důležitým bodem při výběru umyvadla jsou rozměry. Navíc umyvadlo nelze posuzovat „jen“ podle rozměrů na papíře, ale je dobré si vyzkoušet, jak vypadá ve skutečnosti. Důležitá je zejména hloubka (běžné umyvadlo mívá 45–50 cm). Doporučená výška pro montáž umyvadla je 85 cm, přičemž po stranách by mělo zůstat minimálně 10 cm a před umyvadlem zhruba 80 cm.

TIP: Doporučujeme k umyvadlu rovnou zakoupit ladící vodovodní baterii. Tu můžete instalovat nejen do otvoru v umyvadle, ale také na stěnu, případně na umyvadlovou desku. Další otázkou je, jakým způsobem budete řešit odtok: budete jej ovládat přes umyvadlovou baterii nebo ručně; a taktéž zda umyvadlo pořídit s přepadem či bez.

Umyvadlo na desku či umyvadlovou skříňku

Nejčastěji se volí umyvadlo závěsné. Hodí se do všech typů koupelen. Elegantněji pak působí se zakrytým odtokem, opticky lze místnost naopak zvětšit přiznaným odtokem (a využitím například chromové soupravy). Oblíbená jsou však i umyvadla instalovaná na desku nebo umyvadlovou skříňku. Výhodou umyvadlové skříňky je, že získáte praktický a zároveň vkusný odkládací prostor, kterého zejména v koupelně nikdy není dost. Pokud se rozhodnete pro tuto variantu, je vhodné vybrat produkty od stejného výrobce, ideálně rovnou jako umyvadlový „set“. Vyhnete se nepříjemným komplikacím. Skříňka pod umyvadlo může být ve formě skříňky, ale výjimkou nejsou zásuvky. Doporučujeme zakoupit i organizéry, které vám vše zpřehlední.

Foto: Shutterstock

Umyvadlo trochu jinak

Vysoce elegantní záležitostí jsou umyvadla zapuštěná, ale také umyvadlové mísy určené k instalaci na desku. Získáte skutečně designový kousek, který se stane uměleckou dominantou koupelny. Umyvadlová místa totiž nemusí nutně být „jen“ z bílé sanitární keramiky. K dispozici jsou umyvadla skleněná, kamenná, betonová, v dekorech ratanu, dřeva, ale také keramická v různých barevných tonalitách. Dopřejte takovému umyvadlu dostatek prostoru a nechte ho vyniknout. Skvěle také působí hladké bílé linie symbolizující jemnost v kombinaci například s dřevěnou či betonovou deskou. Pro vytvoření luxusní atmosféry můžete zvolit například volně stojící umyvadlo, případně zápustné umyvadlo.

Atypický tvar

Další z možností, jak oživit koupelnu, je sáhnout po atypických liniích umyvadel. Rozhodně upoutají pozornost. Atypické umyvadlo může být řešením také pro malé koupelny, kde je třeba pracovat s každým centimetrem prostoru. Pro tyto účely se nejčastěji využívá umyvadlo zkosené k jedné straně. Je třeba pohlídat si jen směr zkosení. Velmi zajímavě vypadají také designové umyvadlové mísy kopírující tvary přírody.

K umyvadlu patří zrcadlo

Součástí prostoru kolem umyvadla by mělo být zrcadlo, které by mělo dotvořit celkovou atmosféru v místnosti. Z praktického hlediska se doporučuje pořídit zrcadlovou skříňku, ale pro zachování lehkosti, zejména v malých koupelnách, se sází na samotné zrcadlo. Zkuste takové, které má již zabudované osvětlení (třeba s možností změny tonality), případně zvětšovací zrcátko pro detailnější hygienu a ošetření pleti. Umyvadlo by samozřejmě mělo být vybaveno i mýdlenkou, případně dávkovačem mýdla a též skleničky pro zubní kartáček a pastu. Ty mohou být umístěny přímo na umyvadle, ale také například instalovány na stěnu. Skvěle působí kombinace chromu a skla. Zvolit můžete i různé háčky na ručníky či skleněné poličky.

Text: redakce
Foto: Shutterstock


Další články

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír

Jak pozvednout vzhled vaší ložnice? Vsaďte na luxusní materiály a vyzkoušejte samet, buklé nebo kašmír
Chybí vám inspirace na to, jak zařídit ložnici? Co takhle vsadit na luxusní materiály a pozvednout s jejich pomocí vzhled této místnosti určené k odpočinku na vyšší úroveň? Luxusní ložnice obsahují kvalitní materiály a drží se moderních interiérových trendů. Podle čeho se řídit při zařizování ložnice v roce 2024 a co by v ní nemělo chybět? Celý článek

Zkrášlete si domov květinami

Zkrášlete si domov květinami

Máte rádi přírodu? Pozvěte ji k sobě domů, a vytvořte si domov plný svěžesti a živé krásy. Podívejte se, jak půvabné dekorace a zátiší si můžete z vykouzlit z pokojových květin.

Celý článek

S vůní starých časů

S vůní starých časů

Před dvaceti lety byste velkému domu stojícímu osaměle před obcí Růžová na Děčínsku věnovali jen malou pozornost. Byl šedý, tu a tam oprýskaný, s neupraveným okolím. Ale v prvním desetiletí nového milénia se začal měnit.

Celý článek