Když duše stůně

Rychlý a náročný život bez oddechu, který vyžaduje výkony a neustále být ve střehu, k tomu obtíže spojené v posledních letech s pandemií, často osamělost, nově ztráta životních jistot, obavy o bydlení, zaplacení základních potřeb. To všechno nepřispívá k duševní pohodě nikoho z nás.

Obavy a strach jsou běžnou součástí života, strachujeme se o své blízké, jejich zdraví, o to, zda zvládneme školu, nástup do zaměstnání, zda uspějeme v partnerství, nastartujeme kariéru, pak ji obhájíme… Zkoušky nás provázejí celý život, ale každý je snáší jinak. Křehké a úzkostné povahy zvládají všechny výkyvy z normálu daleko hůř.

Nebát se říct o pomoc

To je zásadní a prvořadé pravidlo, které bychom měli nejen u sebe, ale ve svém okolí vždy dodržovat. Duševní nepohodu, která se může snadno změnit v úzkostné stavy, depresi, není dobré podceňovat a snažit se utajit. Spousta lidé stále bojuje s předsudky, s pocitem, že bude označkovaná jako duševně nemocná. Přitom jediné řešení je začít se léčit. Včas, než se do bludného kruhu úzkostí a depresí zamotáme natolik, že budeme jen obtížně hledat cestu ven. Buď docházet na psychologii na terapeutická sezení nebo v případě závažnějších obtíží navštívit psychiatra a začít užívat léky, které symptomy ztlumí.

A kdy a kde tedy hledat pomoc?

Určitě v situaci, kdy má člověk pocit, že už nezvládá běžné životní situace a komplikují mu život, stejně jako jeho okolí. Dělá mu obtíže udržet si svůj denní harmonogram, zvládat zaměstnání, péči o rodinu, koníčky. Když všechno dělá obtíže a jen s největším vypětím sil se snažíte zvládat povinnosti, které dřív nepředstavovaly nic náročného. Stejný problém je, máte, když po pocit zhoršeného psychického stavu – dlouhodobě špatnou náladu, na nic se netěšíte, nic nechcete plánovat, špatně spíte, nezajímáte se o druhé, nejen o své nejbližší, ale ani o kamarády, kolegy v zaměstnání, o činnosti, které vám normálně dělají radost. To jsou signály, že není něco dobře. Někdo je řeší nadměrnou konzumací alkoholu, někoho dokonce začnou pronásledovat myšlenky na to, že by snad bylo lepší, kdyby už nebyl… To už jsou extrémní výzvy vyhledat odborníka.

S čím pomůže psycholog?

Klinický psycholog je zdravotnický pracovník (nelékař), který má v péči lidi s psychickými potížemi a poruchami. Snaží se u svých klientů diagnostikovat nejrůznější stupně rozumových schopností, myšlení, logického úsudku, úroveň kognitivních funkcí, zvládání emocí, osobnostní charakteristiky. Je potřeba, aby psycholog zhodnotil, zda už se u klienta nemůže jednat o poruchu osobnosti. Má k tomu řadu nástrojů – nejrůznější standardizované psychologické testy. Podle jejich výsledků a individuálních konzultací s klientem zvolí cestu, kterou nabízí. Někdy stačí jednorázová konzultace, která pomůže najít vhled do celkové situace klienta a najít mu klid a řešení, jak z ní ven. Jindy pomůže řada sezení, buď individuálních nebo ve skupinách. Případně lze kombinovat psychiatrické intervence (léky) a psychoterapeutická sezení.

Nejste v tom sami

Naprostá většina psychologických ambulancí praská ve švech. Výrazně přibylo pacientů, kteří jsou přecitlivělí na současnou situaci a prohlubují se u nich počínající či trvalé negativní emoce. Nejistoty, které lidé řeší zvýšenou konzumací alkoholu a cigaret, jejich stav ještě zhoršují. Deprese, úzkostné a psychotické poruchy je třeba řešit úplně jiným způsobem. Ideálně trpělivou terapií a naslouchání rad psychologa.


Další články

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

Jutové pytle v hlavní roli: Přetvořte svůj interiér s dotekem přírody

V posledních letech stoupá ve světě interiérového designu poptávka po udržitelných a přírodních materiálech. Jedním z takových materiálů, který si získal pozornost v oblasti dekorací pro domácnost, jsou jutové pytle. Ty představují výbornou volbu pro každého, kdo hledá způsob, jak do svého domova přinést kousek přírody a zároveň podpořit ekologicky šetrný životní styl. Celý článek

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek