Foto: Shutterstock

Jak si vybrat spolehlivou půjčku a vyhnout se podvodům

Pokud si chcete vzít osobní půjčku z důvodů, jako je konsolidace dluhu nebo projekty na vylepšení domova, je důležité se ujistit, že věřitel, od kterého se snažíte získat peníze, je legitimní. Podvodníci se vás mohou pokusit okrást tím, že požádají o peníze předem nebo slíbí zaručené schválení půjčky. Mohou dokonce vystupovat jako legitimní společnost a nabízet nižší sazby nebo poplatky, než které skutečný věřitel inzeruje na svých webových stránkách. Jak je rozpoznat?

1. Důkladně prozkoumejte věřitele

Není půjčka jako půjčka. Než začnete uvažovat o tom, že si vezmete půjčku, nejprve se ujistěte, že je to legitimní nabídka a poskytuje ji důvěryhodná instituce. Přečtěte si recenze na externích webových stránkách. Pokud hledáte komplexní seznamy, které porovnávají mnoho poskytovatelů půjček, prohlédněte si online průvodce nejlepšími osobními půjčkami. Na webu tak jen při zběžném pohledu můžete najít dostatek referencí a informací o instituci, od které si chcete půjčit.

Zkontrolujte, zda se sazba inzerovaná ve vaší nabídce shoduje se sazbami inzerovanými na webových stránkách poskytovatele půjčky. Možná budete muset vyplnit některé informace, abyste viděli, jakou sazbu jste před kvalifikováni. Zjistěte, zda jste předem kvalifikováni pro půjčku, aniž by to ovlivnilo váš zápis do bankovních registrů.

Zkontrolujte také poplatky uvedené v nabídce. Někteří poskytovatelé půjček si neúčtují žádné poplatky, ale jiní budou účtovat poplatky za vytvoření, poplatky za zpoždění nebo penále za předčasné splacení, takže je důležité, aby poplatky ve vaší nabídce odpovídaly poplatkům uvedeným na webových stránkách společnosti.

2. Neplaťte za poskytnutí půjčky

Klasická taktika, kterou mnoho podvodníků používá, je nabízet vám půjčku s tím, že jim pošlete peníze předem. Mohou vám slíbit, že vám po obdržení první platby pošlou peníze.

Někteří poskytovatelé půjček mohou při přijetí půjčky účtovat administrativní nebo počáteční poplatky, ale ty jsou obvykle odečteny z výnosů půjčky a ovlivní pouze celkovou částku peněz, kterou obdržíte.

3. Ověřte si, jak probíhá schválení

Téměř všichni poskytovatelé půjček absolvují určitý druh screeningového procesu, než vám budou moci nabídnout půjčku. Minimální požadavky se liší podle věřitele, ale většina věřitelů bere vaše záznamy v registrech v úvahu, když se rozhoduje, zda vám půjčku schválí.

Pokud věřitel požaduje minimální informace a zajistí schválení bez ohledu na vaši bonitu nebo jiné finanční faktory, buďte opatrní. Některé běžné informace, které může skutečný věřitel požadovat, zahrnují:

  • Jméno
  • Důvod žádosti o osobní půjčku
  • Kontaktní údaje včetně vaší adresy, telefonního čísla a e-mailu
  • Datum narození
  • Číslo občanského průkazu nebo rodné číslo
  • Stav zaměstnání
  • Zda jste vlastníky nemovitosti
  • Kolik měsíčně platíte za bydlení
  • Individuální příjem
  • Příjem domácnosti

Rozhodnutí o schválení bude založeno na přesvědčení věřitele, že dlužník to skutečně splatí. Musí se podívat na věci jako záznamy v bankovních a nebankovních registrech, platební historii a poměr dluhu k příjmu, aby mohl učinit informované rozhodnutí.

4. Věnujte pozornost tomu, jak vás věřitel oslovuje

Legitimní věřitelé používají různé způsoby, jak vás povzbudit, abyste si od nich půjčili. Můžete vidět online reklamu nebo obdržet e-mail od věřitele, ale ne každá společnost používá každou z těchto metod. Pokud tedy dostanete e-mail od věřitele nabízejícího půjčku, je možné, že podvodník používá skutečný název společnosti, aby vás kontaktoval.

 

Zdroj obrázku: khunkornStudio / Shutterstock.com


Další články

3 tipy pro DIY venkovní posezení

3 tipy pro DIY venkovní posezení

Venkovní sezóna je v plném proudu a nabízí možnost posezení na zahradě či terase. Nemusíte ale utratit spoustu peněz za nový zahradní nábytek. Připravili jsme pro vás tipy, jak si ho levně a svépomocí vyrobit nebo zrenovovat a dopřát si příjemné chvíle relaxace.

Celý článek

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

7+2 tipů, jak si vybavit a zařídit kuchyň

Každý velký projekt začíná především plánováním a u kuchyně tomu není jinak. Předtím, než se pustíte do výběru barev a spotřebičů, je důležité si určit rozpočet a také si promyslet, v jakém stylu budete kuchyň zařizovat. Důkladné promyšlení vám pak usnadní rozhodování v dalších fázích. Celý článek

7 tipů na rekonstrukci bytu

7 tipů na rekonstrukci bytu

Čeká vás nevyhnutelná rekonstrukce nebo zkrátka plánujete koupi něčeho nového, co pozvedne hodnotu nemovitosti a zároveň také estetickou stránku? Poradíme vám, jak noční můru proměnit v procházku růžovou zahradou a jak se vyhnout drobnému prachu, komplikacím s financováním či jakými úkony ušetříte finance za energie. Celý článek