Jak se zbavit pálení žáhy

Určitě jste to už taky zažili a víte, jak je pálení žáhy nepříjemné. Obvykle pomůže změnit životní styl a upravit jídelníček. Co dalšího ještě funguje?

Pálení žáhy vzniká v důsledku zpětného návratu žaludečních kyselin spolu s natrávenou potravou nahoru do jícnu. Za normálních okolností natrávená potrava putuje ze žaludku do dvanácterníku a pak dál ve směru zemské přitažlivosti. Pálení žáhy způsobuje porucha uzávěrového mechanismu ve spodní části jícnu, který má zabraňovat zpětnému chodu. Selhání tohoto uzávěrového mechanismu umožňuje zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je tímto obsahem bolestivě drážděn.

 

Co ji způsobuje

Jednou z častých příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Při ní je žaludek zdvižen na úroveň jícnu z břišní dutiny do spodní části hrudníku. Vyskytuje se často při nadváze a může být důsledkem poruchy vazivového aparátu. Občasné pálení žáhy může být způsobeno dietní chybou, alkoholem, kouřením, některými léky, nadměrnou tvorbou kyseliny v žaludku, prací v předklonu, zvýšenou fyzickou aktivitou po jídle nebo naopak při ulehnutí v krátkém časovém odstupu po jídle. V těhotenství se vyskytuje nejčastěji, vyšší hladina hormonů způsobuje ochabnutí svěrače jícnu, a navíc rostoucí plod tlačí žaludek vzhůru. Po porodu se vše upraví většinou samo. Kromě těhotných žen dochází k těmto potížím u lidí, kteří mají sklony k nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny. Mezi rizikové faktory patří hektický životní styl, nepravidelné stravování, velké jednorázové porce jídla a nedostatek přirozeného odpočinku po jídle. Nemalý podíl na vzniku zažívacích obtíží provázených nepříjemným pálením žáhy může mít i obezita.

 

Pomocníci z lékárny

Nejstarším prostředkem proti pálení žáhy je jedlá soda rozpuštěná v troše vody, která žaludeční kyseliny neutralizuje, využívá reakce kyseliny a zásady. Stejný princip účinku využívají i některé volně prodejné léky, tzv. antacida. Komerčně jsou dostupné ve formě tablet nebo suspenze pod různými názvy (Anacid, Gaviscon, Maalox, Rennie, Tums). Dalším stupněm jsou léky, které potlačují tvorbu žaludeční kyseliny. Ze starších přípravků to jsou blokátory H2 receptorů a v poslední době využíváme častěji inhibitory protonové pumpy. Z blokátorů H2 receptorů je známý ranitidin a famotidin (nejznámější preparáty Ranisan, Famosan, Quamatel). Ze skupiny inhibitorů protonové pumpy například omeprazol (například Omeprazol, Helicid, Apo-Ome). Tyto léky účinně tlumí obtíže a mohou napomoci i k úplnému uzdravení.
Na úplně jiném principu fungují tzv. prokinetika, léky podporující pohyblivost trávicího traktu ve správném směru. Usměrňují tak i posun stravy a omezují návrat žaludečního obsahu do jícnu. Výdej těchto léků je však vázaný na lékařský předpis.

 

Kdy navštívit lékaře

Pálení žáhy ve většině případů nepředstavuje žádné velké ohrožení, je však nepříjemné a reflux žaludečních šťáv může při častém opakování poškodit sliznici dolní části jícnu agresivním působením žaludečních kyselin. Jícen totiž není před kyselinou dostatečně chráněný. Může docházet ke změně jeho vnitřní výstelky a v tomto terénu se může vytvořit vřed a zvyšuje se i riziko vzniku zhoubného nádoru. V případě, že úprava životního stylu a občasné použití volně dostupných léků nevedou k odstranění obtíží, je čas na návštěvu lékaře. Obecně platí, že pokud se pálení žáhy vyskytuje a vyžaduje užití některého z léků častěji než dvakrát týdně po dobu více než dvou až tří měsíců, je čas navštívit lékaře. Léčba opakovaného a častého pálení žáhy patří vždy do rukou lékaře.

 


Jak předcházet potížím

Úpravu životního stylu a změnu způsobu stravování! Doporučuje se snížení objemu stravy, častější a malé porce, jídlo pořádně rozmělnit v ústech, aby jeho trávení bylo co nejsnadnější. Je lépe konzumovat osvědčené potraviny, které nepůsobí nadměrnou kyselost žaludku, vyhýbat se alkoholu, kouření a přílišnému pití kávy. Jídlo je dobré si vychutnat a dopřát si krátký odpočinek ve vzpřímené poloze těla. Nevhodné je například polehávání po jídle a noční jídla. Individuálně se vylučují některé potraviny a nápoje. K vyřešení problému ale často stačí snížit tělesnou váhu, nejíst pozdě večer a nekouřit.

 

Bylinky proti pálení žáhy

 


Přeslička rolní
Neutralizuje přebytečnou žaludeční kyselinu, pomáhá mimo jiné i proti zánětům posiluje pokožku a sliznice.

Vařte 1 lžičku sušené natě přesličky 10–15 minut v 500 ml vody. Pijte 2–3 šálky denně.

 

 


Heřmánek pravý
Léčí záněty v žaludku a střevu a chrání před žaludečními vředy.

Spařte 1 lžičku heřmánku 250 ml horké vody a nechte přikryté táhnout 5 minut.

 

 


Měsíček lékařský
Brzdí záněty a prospívá sliznicím. Pomáhá při podrážděném žaludku a také při potížích se žlučníkem a játry.

1 lžičku sušených květů zalijte 250 ml horké vody, nechte 5 minut táhnout a poté sceďte.

 

 


Zeměžluč okolíkatá
Je to univerzální lék na žaludeční potíže vyvolané poruchami trávení, pomáhá při nevolnostech. Výluh chutná velmi hořce, připravuje se proto slabý.

Špetku byliny zalijte 250 ml horké vody a nechte táhnout 5 minut.

 

 


Kmín kořenný
Uklidňuje podrážděný žaludek, pomáhá lépe trávit potravu a zabraňuje nadýmání.

½ lžičky drcených plodů kmínu zalijte 250 ml horké vody a nechte pod pokličkou louhovat 10 minut.

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Řezbářka a loutkářka Hanka Čížková: Loutky na nitích mám nejraději

Hrát loutkové divadlo začala Hanka Čížková už v osmi letech. Ještě více ji ale o několik let později zaujalo vyřezávání loutek ze dřeva. Jako řezbářka a loutkářka pak pracovala v plzeňském Divadle ALFA nebo v Loutkovém filmu ve Studiu Jiřího Trnky v Praze. Před lety založila vlastní autorské divadlo Divadýlko HáČek. Loutky ji tak provázejí po celý profesní život.

Celý článek