Jak se dělá kokedama

Kokedama (čili japonsky mechová koule) je způsob pěstování rostlin. Můžete si ji buď koupit, nebo vytvořit doma. Na internetu seženete i speciální set na její výrobu.

Budete potřebovat

  • vlhkomilnou pokojovku
  • mech rašeliník
  • japonský jíl ketotsuchi
  • substrát na pokojové rostliny
  • akadamu
  • zeolit
  • tmavou nit
  • rozprašovač
  • umělý provázek
  • háček na háčkování
  • asi 25 x 25 cm tenkého mechu
  • kovový kroužek
  • háček na zavěšení

 

Vhodnou rostlinou pro vytvoření kokedamy je například vlhkomilná calathea

 

Postup

1 Nejjednodušší na výrobu jsou kokedamy s vlhkomilnými rostlinami, protože substrát na vlhkomilné rostliny lépe drží pohromadě a dobře se s ním pracuje. Zvolte například sleziník, asparagus, marantu, spatyphyllum, syngónium, calatheu apod. Nevhodné jsou ale rostliny, které potřebují hodně vody a nesnesou krátkodobě sucho jako ledviník, eukalyptus nebo šáchor.

2 Základem kokedamového substrátu je japonský černý jíl keto neboli ketotsuchi. U některých rostlin se dá nahradit i rašelinou, ne všechny rostliny ale snášejí kyselou reakci půdy, kterou rašelina způsobuje, navíc rašelina velmi rychle vysychá. Dále se do substrátu přidávají různé další přísady, které mají za úkol zadržovat vodu (rašeliník, akadama), vázat živiny (akadama, zeolit), okysličovat kořeny a odlehčovat substrát (pemza, perlit) nebo postupně uvolňovat živiny (granulové hnojivo). (Na jednu střední kokedamu budete potřebovat 500 ml jílu, 200 ml akadamy, 200 ml substrátu na pokojovky a 100 ml zeolitu)

3 Rostlinu nechte v květináči trochu přeschnout, zemina se pak snadněji odstraňuje, než když je nasáklá vodou, stačí ji oklepat. S kořeny rostliny zacházejte co nejjemněji, bývají velmi křehké a náchylné k polámání. Substrát, ve kterém byla rostlina zasazená, můžete použít do kokedamové směsi.

4 Z rašeliníku, který jste předem namočili, vymačkejte přebytečnou vodu a velmi opatrně, abyste je nepolámali, do něj zabalte kořeny zbavené původního substrátu.

Mech na kokedamu si můžete koupit, nebo si ho nasbírat v lese

 

5 Smícháním všech ingrediencí na substrát s menším množstvím vody uhněťte kompaktní hmotu. Vodu přidávejte opatrně a po troškách, aby vám nevznikla bahnitá hmota. Připravený substrát po troškách přidávejte na kouli z rašeliníku. Postupujte tak, že si vytvoříte 1–2 cm silné placičky, kterými budete postupně obalovat kokedamový základ, a dlaněmi postupně tvarovat kouli. Když máte rašeliníkový základ obalený substrátem, můžete postup zopakovat podle toho, jak chcete mít kokedamu velkou. Nakonec bal převalujte v dlaních a jemně stlačujte tak dlouho, dokud není zcela kompaktní, nepraská a drží dokonale pohromadě. Pokud je substrát moc suchý a nedrží, postříkejte bal troškou vody z rozprašovače.

6 Můžete použít mech nasbíraný lese, ale vybírejte takový, který není moc vysoký (maximálně 3 cm). Dejte pozor, aby v něm nebyly známky hub či plísní. Pokud je mech suchý, před použitím ho navlhčete rozprašovačem, aby dobře přilnul na substrát a dobře se s ním pracovalo. Přikládejte ho k obalu po menších částech. Pevně ho přitiskněte, můžete si vypomoci nití, aby mech držel, než ho zajistíte provázkem.

7 K převázání kokedamy použijte provázek z umělých vláken, který se časem nerozloží. Pokud nechcete kokedamu zavěšovat, ale jen ji postavit na talířek či do misky, stačí použít umělou nit. Chcete-li ji zavěsit, vytvořte na kokedamě závěs s háčkem, který schováte do rostliny, aby se vám kokedama dobře sundávala. Zalévejte ji tak, že ji jednou týdně postavíte do misky s odstátou vodou a necháte několik minut nasáknout.

Přírodní provázek pěkně vypadá, ale časem se ve vlhku rozloží

 

Zdroj: www.zahradananiti.cz

 


Text: red; foto: Shutterstock

Další články

Háčkovaná taštička z trička

Háčkovaná taštička z trička

Nechce se vám vyhodit starší obnošené tričko, ale nevíte, jak ho zužitkovat? Nastříhejte z něj přízi a podívejte se, jak z ní můžete uháčkovat třeba taštičku na kosmetiku.

Celý článek

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Begonie do truhlíku, záhonu i na terasu

Můžete si s nimi vyzdobit květinové záhony na zahradě, terasu či balkon zkrášlí begonie v truhlících a doma v bytě vás potěší krásné květy pokojovek. Podívejte se, z jakých druhů můžete vybírat.

Celý článek

Bavte se, tvořte a recyklujte

Bavte se, tvořte a recyklujte

Co s papírovými sáčky či taškami, pro které nemáte využití? Vytvořte si z nich papírový košík, do kterého si můžete třeba uložit ovoce, zeleninu nebo ořechy.

Celý článek

Barevné květináče z plechovek

Barevné květináče z plechovek

Hromadí se vám doma prázdné plechovky? Využijte je tvůrčím způsobem a povyšte obyčejný odpad na designový kousek, který vám nejen ještě poslouží, ale navíc i zkrášlí váš domov.

Celý článek